Živě

Austrálie může kvůli plavci přijít poprvé o medaili z OH

6. listopadu 2020 11:51

Austrálii hrozí, že poprvé v historii přijde kvůli dopingu o olympijskou medaili. Při novém testování vzorků z her v Londýně v roce 2012 se přišlo na to, že zakázanou látku měl v těle plavec Brenton Rickard, jenž se před osmi lety podílel na zisku bronzu v polohové štafetě na 4x100 metrů.

 

Profimedia.cz

Rickardův vzorek obsahoval malé množství furosemidu, který je zakázaný kvůli tomu, že může sloužit k zakrývání látek zvyšujících výkonnost. Kvůli pozitivnímu testu nyní sedmatřicetiletého plavce hrozí ztráta medailí i jeho pěti reprezentačním kolegům. Případ začne v pondělí řešit Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne.

Rickard napsal svým kolegům ze štafety vysvětlující e-mail, z něhož citovala australská média. Případ označil za svou nejhorší noční můru a vysvětlil, že si před testem vzal lék koupený v lékárně, jenž mohl zakázané diuretikum obsahovat.

Specialista na prsařský styl Rickard by považoval za nespravedlivé, kdyby jeho kolegové přišli o medaile, neboť on sám startoval jen v rozplavbě a ne ve finále. Ztratit cenný kov mohou také Tommaso D'Orsogna a finálové kvarteto James Magnussen, Christian Sprenger, Hayden Stoeckel, Matt Targett.

Pokud by byl Rickard potrestán, přišel by také o šesté a sedmé místo z individuálních prsařských závodů v Londýně.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.