Živě

Šest polských plavců se muselo vrátit z Tokia kvůli nesplněným limitům

20. července 2021 13:57 - Varšava

Šestice polských plavců z původní třiadvacetičlenné nominace se musela vrátit z Tokia poté, co vyšlo najevo, že nemají splněné potřebné limity pro start na olympijských hrách. Většina členů plaveckého týmu v reakci na to vyzvala v otevřeném dopise šéfa svazu Pawla Slominskiho k rezignaci, funkcionář se ale zatím jen omluvil za organizační chaos. Vysvětlení požaduje i ministr sportu Piotr Gliňski.

 

Kim Hong-ji, Reuters

"Taková situace nemůže v profesionálně vedeném sportovním svazu vůbec nastat," uvedl Gliňski v oficiálním prohlášení. Příprava a akreditace olympijských účastníků je podle ministerstva zcela v kompetenci jednotlivých národních svazů.

K automatickému zajištění olympijského startu potřebují plavci splnit vypsaný olympijský limit světové federace FINA. Ti, kteří mají splněný jen takzvaný B limit, se mohou do nominace dostat až po schválení FINA. Právě na toto pravidlo zřejmě doplatila šestice polských plavců. Národní olympijský výbor až po příletu výpravy od Tokia oznámil, že plavecký svaz zřejmě nominoval i reprezentanty, kteří účast nemají řádně zajištěnou.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.