V 89 letech zemřel olympijský vítěz ve veslování Jan Jindra

20. září 2021 17:26

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva. V 89 letech zemřel olympijský vítěz ve veslování Jan Jindra. Třeboňský rodák získal zlato na čtyřce s kormidelníkem v Helsinkách v roce 1952. O osm let později vybojoval olympijský bronz s osmiveslicí na hrách v Římě. O jeho úmrtí dnes informoval Český veslařský svaz.

 

Twitter @itrebon

"Zemřel poslední veslař z legendární třeboňské čtyřky s kormidelníkem," uvedl veslařský svaz na svém webu.

Jindra v Helsinkách triumfoval se Stanislavem Luskem, Karlem Mejtou, Jiřím Havlisem a kormidelníkem Miroslavem Korandou. Třeboňská posádka senzačně porazila o tři sekundy silnou švýcarskou čtyřku, za sebou nechala i veslaře USA a vybojovala premiérovou olympijskou medaili pro české veslování.

V roce 1953 získal Jindra na čtyřce i evropský titul a o rok později bronz. Další závodní dráhu spojil s osmiveslicí, na níž přidal v roce 1956 do sbírky další zlato z ME. Zúčastnil se pak ještě dvou olympiád. V Melbourne v roce 1956 vypadl s osmou v semifinále, v Římě o čtyři roky později se rozloučil s kariérou bronzem.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.