Skifař Synek triumfoval ve druhém závodu SP v Eton Dorney

Skifař Ondřej Synek ovládl druhý závod Světového poháru v britském Eton Dorney. Úřadující evropský šampión díky drtivému finiši porazil o 1,53 sekundy domácího Alana Campbella. Třetí místo obsadil v dějišti loňských olympijských her Georgi Božilov z Bulharska.

Skifař Ondřej Synek slaví - ilustrační foto.

Očekávaný souboj Synka a Campbella, druhého a třetího muže loňské olympiády, se rozhodl až v závěru dvoukilometrové tratě. Veslař pražské Dukly začal pomaleji, ještě na kilometru byl čtvrtý, ale poté zvýšil tempo a posouval se vpřed. Campbell vedl, ale přibližně 300 metrů před cílem se začal Synek ke svému hlavnímu sokovi přibližovat a nakonec jej suverénně porazil o délku lodě.

Třicetiletý Synek si podle svých slov závod takhle rozhodně nenaplánoval, nakonec s ním ale byl spokojený. "Hned po startu byly velké vlny a skoro se nedalo jet. Navíc jsem na pětistovce chytil humra, musel jsem se prakticky znovu rozjíždět a ostatní mi poodjeli," řekl Synek ČTK.

Jeho hlavní starostí tak bylo, aby se udržel v lodi. "Myslel jsem, že je závod už ztracený. Jel jsem pořád stejně a ani jsem nefinišoval. A v závěru jsem koukal, že se posouvám na první místo," usmál se svěřenec trenéra Milana Dolečka staršího.

Synek: Momentálně se cítím super

Campbella v Etonu porazil dvakrát, pokořil jej i v semifinále. "Momentálně se cítím super," přiznal.

Zřejmě až na mistrovství světa se ale potká se svým hlavním soupeřem v posledních letech Mahém Drysdalem z Nového Zélandu. Úřadující olympijský šampión totiž podle všeho nepojede třetí závod SP v Lucernu.

Teoreticky na sebe mohli narazit příští týden na regatě v Amsterodamu, Synek ale místo ní pojede Houštecký cyklomaratón. "Dal jsem přednost jinému sportovnímu vyžití," řekl veslař, jenž se rozhodl doprovodit manželku na populárním závodě kolem Staré Boleslavi.

Závěrečný díl SP v červenci v Lucernu

Ve finále se představil i dvojskif Jan Andrle, Michal Plocek, který obsadil páté místo. Česká dvojice zaostala za nejrychlejšími Michaelem Armsem a Robertem Mansonem z Nového Zélandu o téměř deset sekund.

Díky slabší konkurenci postoupila přímo do finále i osmiveslice ve složení Matyáš Klang, Jakub Podrazil, David Jirka, Jan Pilc, Milan Doleček, Petr Melichar, Jakub Koloc, Kornel Altman a kormidelník Oldřich Hejdušek. Češi nakonec obsadili poslední páté místo, za elitní britskou posádkou zaostali o pět sekund.

Závěrečný díl SP se uskuteční od 12. do 14. července v Lucernu a na startu již bude i skifařka Miroslava Knapková. Úřadující olympijská vítězka, mistryně světa a evropská šampionka závod v Eton Dorney vynechala a místo toho trénovala v Česku.