Veslaři získali v Mnichově kompletní sbírku medailí, párová čtyřka vyhrála

Čeští veslaři získali na úvodním závodu Světového poháru v Mnichově kompletní medailovou sbírku. Párová čtyřka vykročila za obhajobou celkového titulu prvenstvím, skifařka Miroslava Knapková potvrdila pozici vicemistryně světa a nečekaný bronz přidal dvojskif Gabriela Vařeková, Jitka Antošová. Ondřej Synek skončil ve finále skifařů pátý.

Za kvartetem Tomáš Karas, Václav Chalupa, Milan Doleček a David Jirka, z nichž první a poslední člen vlastní stříbrné olympijské medaile z Atén, skončili druzí Rusové, kteří tři čtvrtiny závodu vedli. Na poslední pětistovce však Češi zabrali a v cíli měli sekundový náskok. Třetí skončili Australané.

Knapková prohrála v dějišti mistrovství světa, které bude bavorská metropole hostit za rok, stejně jako na loňském šampionátu v Japonsku jen s favorizovanou Běloruskou Jekatěrinou Karstenovou. Ta nasadila drtivé tempo, česká skifařka se dlouho pohybovala na třetím místě těsně za Sophií Balmaryovou z Francie. Na poslední pětistovce se před ni Knapková dostala a stříbro uhájila o pouhých osm setin sekundy. Na vítěznou Bělorusku ztratila čtyři vteřiny.

Překvapily Vařeková s Antošovou

Synek měl na rozdíl od své reprezentační kolegyně ostřejší start a první mezičas protnul jako druhý. Už v polovině však marně stíhal vedoucí trio, v jehož čele si pro první vítězství v SP v kariéře dojel Brit Alan Campbell, do loňska člen párové čtyřky. Před Synkem, bronzovým z loňského mistrovství světa, skončili také domácí Němec Hacker, Švéd Karonen a norský olympijský vítěz Tufte.

Zatímco Synek v pátečním semifinále všechny soupeře porazil, dnes si měl hodně co vyčítat. "Včera se mi jelo lehčejc, projev byl úplně jiný. Musím zapracovat na psychice, aby nebyly podobné výpadky. Měl jsem na to, ale zavinil si to sám," řekl České televizi.

První velké finále v kariéře proměnil v bronzové medaile dvojskif Vařeková, Antošová. "To je velmi příjemné pro české veslování. Takhle vysoko jsme ženskou posádku s výjimkou Knapkové dlouho neměli," vyzdvihl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

Skifař lehké váhy Jan Vetešník, jeho bratr Ondřej s Vabrouškem na dvojskifu lehkých vah i dvojka bez kormidelníka Makovička, Schindler skončili ve finále shodně na posledním, šestém místě. Příští Světový pohár bude hostit za tři týdny Poznaň.

Muži:
Skif: 1. Campbell (Brit.) 6:54,05, 2. Hacker (Něm.) 6:55,16, 3. Karonen (Švéd.) 6:57,00, ...5. Synek (ČR) 7:02,70.
Dvojskif: 1. Bertram, Sens (Něm.) 6:22,88, 2. Haller, Peto (Maď.) 6:23,76, 3. Macquet, Hardy (Fr.) 6:23,85.
Dvojka bez korm.: 1. Jagar, Stojič (SČH) 6:37,43, 2. Howard, Light (Kan.) 6:38,98, 3. Di Clemente, Cech (JAR) 6:40,65, ...6. Makovička, Schindler (ČR) 6:47,70.
Skif lehkých vah: 1. Polymeros (Řec.) 7:04,02, ...6. J. Vetešník (ČR) 7:14,37.
Dvojskif lehkých vah: 1. Miani, Luini (It.) 6:20,60, ...6. O. Vetešník, Vabroušek (ČR) 6:40,34.
Párová čtyřka: 1. ČR (Jirka, Karas, Chalupa, Doleček) 5:53,56, 2. Rusko (Spiněv, Morgačev, Svirin, Fedorovcev) 5:54,60, 3. Austrálie (Gatti, Hardcastle, Crawshay, Noonan) 5:56,04.
Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Williams, Reed, Partridge, Triggs Hodge) 6:00,25.
Osma: 1. Německo 5:32,79.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová (Běl.) 7:30,40, 2. Knapková (ČR) 7:34,30, 3. Balmaryová (Fr.) 7:34,38.
Dvojskif: 1. Vernonová, Bebingtonová (Brit.) 7:02,28, 2. Schmudeová, Schillerová (Něm.) 7:03,58, 3. Antošová, Vařeková (ČR) 7:05,50.
Skif lehkých vah: 1. Cameronová (Kan.) 7:54,52, ...finále C: 6. Nacházelová (ČR) 8:45,53.
Párová čtyřka: 1. Británie (Floodová, Wincklessová, Houghtonová, Graingerová) 6:32,00.