Deblkajak Mrůzková, Blahová skončil na ME v Račicích pátý

RAČICE

Deblkajak Michala Mrůzková, Jana Blahová obsadil na olympijské pětisetmetrové trati na mistrovství Evropy v Račicích páté místo. Mrůzková tak zopakovala výsledek ze singlu, pátá byla i v sobotu na dvojnásobné distanci. Stejného výsledku dosáhla i mužská čtyřkanoe, které však vedle výpadku favorizovaných Poláků pomohl i malý počet startujících v neolympijské kategorii.

Mrůzková s Blahovou se ještě 150 metrů před cílem pohybovaly na bronzové příčce, ale v závěru ji neudržely. Od medaile je dělila sekunda. I vzhledem k tomu, že si české reprezentantky oproti loňskému kontinentálnímu šampionátu o dvě místa polepšily, byly spokojené. "Byl to slušný a těžký závod. O vteřinu jsme si vylepšily svůj rekord. Navíc to byla nabitá konkurence a ani na mistrovství světa to nebude těžší," řekla Mrůzková novinářům.

Fakt, že se pohybovaly na medailových pozicích, ani nezaregistrovaly. "Ta trať je tak krátká. Jen jsme viděli Francouzky, ke kterým jsme se přibližovaly. Tady je ale i tři desetiny velký odstup," podotkla Mrůzková.

Přípravu české dvojice komplikovaly vedle startu Mrůzkové na MS ve sjezdu na divoké vodě i zdravotní problémy Blahové. Ta měla ještě v sobotu problémy s mírně zvýšenou teplotou. "Kdybych jela úplně zdravá, tak by to asi bylo lepší," řekla ČTK Blahová, která si přesto zajistila postup do odpoledního finále singlkajakářek na 200 metrů.

Nabitá kategorie čtyřkajaků

Čtyřkanoe Martin Plšek, Jan Halda, Zdeněk Šimeček, Petr Fuksa měla zajištěný postup přímo do finále, v kterém se představilo jen sedm lodí. Češi se drželi prakticky od startu na předposlední pozici, o místo výše se poté posunuli díky diskvalifikaci Poláků, kteří vyjeli ze své trati a ještě před cílem ze závodu odstoupili.

Mnohem nabitější byla kategorie čtyřkajaků, kde se v hlavním finále představili Svatopluk Baťka, Jan Štěrba, Pavel Holubář a Filip Šváb. Češi dojeli šestí, s čímž moc spokojeni nebyli. "Mysleli jsme si, že bychom mohli bojovat o medaili," řekl Baťka ČTK.

Vše by si chtěli vynahradit na odpolední dvoustovce, na které postoupili do finále přímo díky výhře v rozjížďce. "Tam se nám snad podaří navázat na loňský úspěch," přál si Baťka. Před rokem v Poznani byla česká K4 druhá.

Dopoledni vládli Maďaři

Poslední česká loď v dnešním A-finále na 500 metrů deblkanoe Jiří Heller, Jan Břečka obsadila předposlední osmé místo. I oni ale svou pozornost upírají hlavně ke "čtyřce", na dvoustovce sedí ve zlaté posádce z posledních dvou let. "S pětistovkou jsme ale spokojeni. Chtěli jsme porazit alespoň Bělorusy," řekl Heller.

Českým kanoistům se povedl start a po 100 metrech byli první, poté se ale propadli až na konec pole. "Po 250 metrech jsme se zase začali trochu posouvat dopředu, ale konkurence byla velká. Vždyť všech pět prvních lodí má medaile z mistrovství světa či olympijských her," podotkl Břečka. Zlatou medaili získali Rusové Sergej Uljogin a Alexandr Kostoglod.

I nedělnímu dopoledni v Račicích vládli Maďaři, kteří získali sedm cenných kovů, z toho čtyři zlaté. Ve sbírání medailí pokračovaly Katalin Kovácsová a Natasa Janicsová, které vyhrály deblkajak a seděly i ve vítězném čtyřkajaku.

Program šampionátu zakončí odpolední finálové jízdy na neolympijské dvousetmetrové trati.

ME v rychlostní kanoistice - finále 500 metrů:
MUŽI
C1: 1. Opalev (Rus.) 1:49,935, 2. Mironcic (Rum.) 1:51,127, 3. Čeban (Ukr.) 1:51,155.
C2: 1. Uljogin, Kostoglod (Rus.) 1:39,626, 2. Nuck, Holtz (Něm.) 1:40,810, 3. Chirila, Cuculici (Rum.) 1:40,954, ...8. Heller, Břečka (ČR) 1:44,766.
C4: 1. Rumunsko (Mironcic, Talpa, Simioncesku, Popa) 1:30,286, 2. Bělorusko 1:31,818, 3. Maďarsko 1:33,890, ...5. ČR (Plšek, Halda, Šimeček, Fuksa) 1:42,492.
K1: 1. Benkó (Maď.) 1:38,425, 2. Rjachov (Rus.) 1:38,872, 3. Altepost (Něm.) 1:38,988, ...B-finále: 7. Souček (ČR) 1:44,619.
K2: 1. Rauhe, Wieskötter (Něm.) 1:27,505, 2. Kammerer, Kucsera (Maď.) 1:27,697, 3. Pjatrušenka, Machněv (Běl.) 1:28,249.
K4: 1. Slovensko (M. Riszdorfer, R. Riszdorfer, Vlček, Erban) 1:20,136, 2. Rumunsko 1:20,616, 3. Maďarsko 1:20,664, ...6. ČR (Baťka, Štěrba, Holubář, Šváb) 1:21,436.
ŽENY
K1: 1. Benedeková (Maď.) 1:52,218, 2. Mikolajczyková (Pol.) 1:52,802, 3. Reinhardová (Něm.) 1:52,830.
K2: 1. Kovácsová, Janicsová (Maď.) 1:39,733, 2. Fischerová, Wagnerová-Augustinová (Něm.) 1:41,017, 3. Sgroiová, Galiottová (It.) 1:41,381, ...5. Mrůzková, Blahová (ČR) 1:42,405.
K4: 1. Maďarsko (Paksyová, Kovácsová, Janicsová, Fazekasová) 1:31,458, 2. Německo 1:32,714, 3. Rumunsko 1:34,274.