Skifaři Knapková a Synek obhájili na veslařském MS medaile

26. srpna 2006 13:32 - ETON

Skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek obhájili na mistrovství světa ve veslování v britském Etonu své medailové pozice z loňského šampionátu v japonském Gifu. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského nestačila v sobotním finále stejně jako v minulém roce na favorizovanou Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou.

Synek obsadil třetí místo, když se musel sklonit před výkony vítězného Maheho Drysdalea z Nového Zélandu a Němce Marcela Hackera.

"Jsem rád, že naši skifaři obhájili své loňské pozice a neztratili se. Mirka byla letos počtvrté na velkém závodě stříbrná. Věříme ale, že za dva roky na olympiádě v Pekingu získá zlato. Ondra nás poté překvapil. Třetí místo obsadil v hodně těžkém závodě," řekl ČTK v telefonickém rozhovoru reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

Knapková dosáhla v rozjížďce i v semifinále nejrychlejšího času, dnes ale poprvé narazila na svou velkou rivalku Karstenovou, kterou ještě nedokázala porazit. Čtyřiatřicetiletá Běloruska, která do dnešního dne získala na MS tři zlaté medaile, se do čela dostala hned po startu a první pozici neopustila až do cíle.

Ke Karstenové se přiblížila pouze na kilometru

V polovině trati se sice pětadvacetileté Knapkové podařilo stáhnout náskok Karstenové pod jednu vteřinu, ale v dalších metrech v Německu žijící skifařka opět zrychlila a nezadržitelně se blížila k dalšímu triumfu. Za členkou pražské Slavie se dlouho držela Sophia Balmaryová z Francie, která však nakonec prohrála souboj o bronz se Švédkou Fridou Svenssonovou.

"Vzhledem k tomu, že před závodem foukal povítr, tak jsem si myslela, že by mi to mohlo hrát do karet, a trochu jsem doufala, že bych Bělorusku mohla porazit," řekla Knapková ČTK.

Na trati se ale ke Karstenové přiblížila pouze na kilometru. "To jsem ji periferně viděla. Pak mi ale zmizela. Navíc mi 500 metrů před cílem začaly docházet síly a viděla jsem boj Francouzky a Švédky o třetí místo, takže jsem byla ráda, že jsem zůstala druhá," řekla česká veslařka.

Každá medaile je cenná

Své druhé stříbro se stejným loňským úspěchem moc srovnávat nechtěla. "Člověk si sice asi více užije první medaili, kdy jsem byla před startem i více nervózní, ale každá medaile z mistrovství světa je cenná," podotkla Knapková, která dnes stejně jako ve čtvrtek strávila přibližně 90 minut na dopingové kontrole. "Zase si mě vybrali," konstatovala.

Přestože si v příštích dnech bude moci od veslování trochu odpočinout, u vody zůstane. V pondělí v 8:00, po nočním návratu z Etonu, totiž nastupuje na kurz kanoistiky do Prahy-Troje. "Předtím ale ještě medaili trochu oslavím. I když jsem dost unavená," dodala studentka FTVS Univerzity Karlovy v Praze.

Podobně jako Knapková si v předešlém průběhu šampionátu počínal i Synek, jenž v neděli i ve čtvrtek své jízdy vyhrál. Dnešní závod se ale zpočátku nejlépe vyvíjel pro Hackera, který nasadil hned po startu vysoké tempo a dostal se do čela. Synek se držel na třetí pozici, po odpadnutí domácího Alana Campbella se posunul na druhé místo. Brzy se však k němu přidal Drysdale, obhajující titul z Gifu.

Tufte skončil až čtvrtý

Na posledním mezičase již novozélandský skifař veslaři pražské Dukly ujel a díky mocnému finiši nakonec těsně porazil i Hackera. Synek si bez problémů dojel pro bronz. Až čtvrté místo zůstalo pro olympijského vítěze z Atén Olafa Tufteho z Norska.

"Byl to velmi dobrý závod, ale dva soupeři byli lepší. Chtěl jsem jet co nejrychleji, jak budu moci. Taková byla taktika. Celkově jsem ale nadšený. Po letošních výsledcích v sezoně jsem jen doufal, že se dostanu aspoň do finále, ale tohle je skvělá tečka divné sezony," řekl Synek novinářům v cíli. Loňský vítěz Světového poháru totiž v Lucernu obsadil třetí místo, ale v Poznani startoval až v C-finále.

Třiadvacetiletý veslař se skifu věnuje naplno dva roky a získal dvě bronzové medaile. "Za rok se vrátím zpět a pokusím se vyhrát," slíbil Synek s výhledem na MS v Mnichově 2007. V cíli musel sledovat i kolaps vyčerpaného Hackera, jenž si tak ani nedošel pro stříbrnou medaili.

Další čtyři lodi v B-finále

Jeho výkon ocenil i trenér Milan Doleček starší. "Vzhledem k problémům s motivací, které měl Ondra v sezóně, a stále těžší konkurenci mezi skifaři je to nakonec super výsledek," pochválil Doleček svého svěřence. Věří navíc, že například Tufteho skalp mu pro budoucnost hodně pomůže.

Vedle dvojice skifařů se dnes v dějišti olympijských her v roce 2012 představily i další čtyři české lodě v B-finále. Nejlépe si vedl ženský dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková. Dvojnásobné juniorské mistryně světa, které v letošním roce ovládly svou kategorii i na světovém šampionátu do 23 let, zbývajících pět soupeřek porazily a v konečném pořadí obsadily sedmou pozici.

Spokojen mohl být i skifař lehkých vah Michal Vabroušek, jenž se díky zrychlení v závěrečných 500 metrech posunul ze čtvrtého místa na druhé. Nestačil pouze na Ukrajince Oleksandra Serdjuka. Dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Schindler byla v B-finále třetí a čtyřka bez kormidelníka Jan Gruber, Jakub Zof, Petr Vitásek, Karel Neffe čtvrtá.

Bezvadný výkon holek

"Výkon holek byl bezvadný, ale z pohledu olympijské kvalifikace, která nás čeká v příštím roce, můžeme být spokojeni i s ostatními. Samozřejmě, že by mohli být například o jedno místo lepší, ale celkově odvedli maximum," řekl Panuška.

Poukázal hlavně na perspektivu jednotlivých lodí - jak vzhledem k věku veslařů, tak ke skutečnosti, že jde o nově sestavené posádky. "Do Pekingu by měly bez problémů postoupit," věřil reprezentační šéftrenér.

Česká výprava má v Etonu ještě jednu medailovou naději. V neděli bude o umístění na stupních vítězů usilovat párová čtyřka ve složení David Jirka, Milan Doleček, Václav Chalupa a Tomáš Karas. V B-finále se poté představí bratrská dvojice Jan a Ondřej Vetešníkové startující na dvojskifu lehkých vah.

Muži:
Skif: 1. Drysdale (N. Zél.) 6:35,40, 2. Hacker (Něm.) 6:35,49, 3. Synek (ČR) 6:37,51.
Skif lehkých vah: 1. Purchase (Brit.) 6:47,82, 2. Zunzunegui Guimerans (Šp.) 6:50,14, 3. Grant (N. Zél.) 6:52,73.
B-finále: 1. Serdjuk (Ukr.) 6:55,83 , 2. Vabroušek (ČR) 6:58,77.
Dvojskif: 1. Macquet, Hardy (Fr.) 6:07,60, 2. Špik, Čop (Slovin.) 6:09,79, 3. Wells, Rowbotham (Brit.) 6:10,95.
Dvojka bez kormidelníka: 1. Ginn, Free (Austr.) 6:18,00, 2. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:19,13, 3. Light, Howard (Kan.) 6:21,83.
B-finále: 1. Di Clemente, Cech (JAR) 6:27,41 , ...3. Makovička, Schindler (ČR) 6:35,86.
Dvojka s kormidelníkem: 1. SČH (Stojič, Popovič, korm. Ninkovič) 6:51,27, 2. Itálie 6:54,39, 3. Kanada 6:55,41.
Čtyřka bez kormidelníka: 1. Británie (Williams, Reed, Partridge, Triggs-Hodge) 5:43,75, 2. Německo 5:44,64, 3. Nizozemsko 5:45,54.
B-finále: 1. Irsko 5:53,66, ...4. ČR (Gruber, Zof, Vitásek, Neffe) 5:57,74.
Osma lehkých vah: 1. Itálie (Scala, Tuccinardi, La Padula, Sancassani, Goretti, Savrie, Vlček, Gabriele, korm. Lenzi) 5:36,35, 2. Německo 5:38,48, 3. Polsko 5:38,71.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:11,02, 2. Knapková (ČR) 7:15,02, 3. Svenssonová (Švéd.) 7:18,35.
Skif lehkých vah: 1. van Eupenová (Niz.) 7:32,26, 2. Carowá (Něm.) 7:33,61, 3. De Xaxarsová (Šp.) 7:34,98.
Dvojskif: 1. Kellová, Pratleyová (Austr.) 6:47,67, 2. Oppeltová, Schmidtová (Něm.) 6:47,95, 3. C. Eversová-Swindellová, G. Eversová-Swindellová (N. Zél.) 6:48,82.
B-finále: 1. Vařeková, Antošová (ČR) 6:51,04.
Dvojka bez kormidelníka: 1. Marquardtová, Rumballová (Kan.) 6:54,68, 2. Haighová, Colesová (N. Zél.) 6:56,72, 3. Zimmermannová, Hiplerová (Něm.) 6:57,11.
Čtyřka bez kormidelníka: 1. Austrálie (Selbyová-Smithová, Lutzová, Bradleyová, Hornseyová) 6:25,35, 2. Čína 6:26,75, 3. USA 6:28,66.

ČTK, Sport.cz

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: