Kanoista Fuksa získal osmý titul na ME, zlato má i kajakář Dostál

Bělehrad

Kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál vyhráli na evropském šampionátu v Bělehradě závody na 500 metrů, a navázali tak na loňské světové tituly z Račic. Pro Fuksu to byl už osmý evropský titul, tuto distanci na ME ovládl pošesté za sebou. Naopak Dostál, který poslední dva evropské šampionáty vynechal, má první individuální evropské zlato.

Kanoista Fuksa je mistrem Evropy na pětistovceVideo: kanoe.cz

Fuksa v Bělehradě přidal další triumf k sobotnímu zlatu na kilometru. Ve finiši znovu porazil německého rivala Sebastiana Brendela, tentokrát ho nechal za sebou zhruba o čtvrt sekundy.

Pětadvacetiletý český kanoista na oblíbené neolympijské distanci, ze které má také dva světové tituly, prodloužil svou neporazitelnost. V polovině trati byl čtvrtý, ale kontakt se špicí neztratil a druhá část závodu patřila jemu. Dnes ho ještě v Bělehradě čeká finále dvoustovky, která je jeho doplňkovou disciplínou.

Zhruba dvě hodiny po zlaté pětistovce nastoupil k finále závodu na 200 metrů, který je jeho doplňkovou disciplínou. V konkurenci sprinterských specialistů obsadil sedmou příčku s bezmála sekundovou ztrátou na vítězného Gruzínce Zazu Nadiradzeho.

Česká výměna v pozici evropského šampióna

Trojnásobný olympijský medailista Dostál si spravil chuť po sobotním pátém místě na kilometru. Díky zrychlení ve druhé polovině závodu porazil bezmála o sekundu druhého Ukrajince Oleha Kucharyka. Na evropském trůnu vystřídal krajana Jakuba Zavřela, který loni reprezentoval při Dostálově absenci.

Pětadvacetiletý Dostál měl z pětistovky stříbro z roku 2012. Zlaté evropské medaile sbíral se čtyřkajakem, s nímž získal tři tituly. Celkově je to jeho šestá medaile z ME, ještě skončil třetí v roce 2013 na kilometru.

Devátou příčku na pětistovce obsadil deblkajak Lukáš Nepraš, Lukáš Trefil, který skončil ve finále A poslední. Kajakářka Anna Kožíšková dojela sedmá ve finále B na 500 metrů, takže jí patří konečné 16. místo.

V závodech na pět kilometrů skončila ze čtyř českých lodí nejvýše kanoistka Jana Ježová na šesté příčce.