Rubriky:

Vzestupy a pády

Když se nedařilo, zbavovala se Hardingová soupeřek

2. prosince 2008 12:16 - PRAHA

Patřila k největším talentům ženského krasobruslení ve Spojených státech. Už v osmi letech předváděla trojité skoky a jako první Američanka úspěšně zvládla trojitého axela. Stříbro ze světového šampionátu však zůstalo její jedinou medailí z velké akce. Když se Tonye Hardingové nedařilo, byla ochotná „jít i přes mrtvoly“. Před olympiádou v Lillehammeru se podílela na zranění své největší soupeřky Nancy Kerriganové...

 

Internet

Tonya Maxine Hardingová se narodila 12. listopadu 1970 v Portlandu ve státě Oregon. Dětství rozhodně neměla lehké. Rodiče byli chudí, často se stěhovali. Matka ji prý i několikrát týrala. Ve čtyřech letech začala Tonya s bruslením. Tento sport ji natolik uchvátil, že i přes astma se mu rozhodla naplno věnovat. Talent se v ní rozhodně nezapřel, už v osmi letech začala předvádět trojité skoky a ve dvanácti skočila těžkého trojitého lutze. V roce 1987 obsadila na Americké brusli druhé místo. O tři roky později ji už vyhrála.

Psal se rok 1991 a mladičká krasobruslařka prožívala svou nejúspěšnější sezónu. Na mistrovství USA skočila jako první Američanka trojitého axela. Soutěž vyhrála a navíc za technickou hodnotu své jízdy obdržela šestku, což se ještě nikomu před ní nepodařilo. Také na světovém šampionátu v Mnichově zazářila, získala stříbro. Následující rok opět vyhrála Americkou brusli. Na Zimních olympijských hrách v Albertville brala nepopulární bramborovou medaili. Od té doby se Hardingové už ale příliš nedařilo.

Uspět za každou cenu

Blížila se další zimní olympiáda, tentokrát v Lillehammeru 1994. V lednu probíhal americký šampionát. Na něm byla přepadena Nancy Kerriganová. Maskovaný útočník jí poranil tyčí koleno a Nancy musela ze závodu odstoupit. Tonya soutěž vyhrála a mohla se radovat z účasti na ZOH. Později se ukázalo, že za napadením stála právě Hardingová. O americký titul dodatečně přišla. Se svým bývalým manželem Jeffem Gilloolym se totiž na přípravě útoku podílela. Hardingová se tímto způsobem chtěla zbavit své největší soupeřky a vyřadit ji z boje o účast v Lillehammeru. Kerriganová se ale do zimní olympiády uzdravila a vybojovala stříbrnou medaili. Zato Hardingové závod příliš nevyšel, skončila osmá.

Jen samé problémy

Za spoluúčast na útoku dostala Hardingová pokutu 160 tisíc dolarů. Byla jí zakázána krasobruslařská činnost a musela vykonat 500 hodin veřejně prospěšných prací. Problémová byla po dobu celé svojí kariéry. Často žádala rozhodčí o možnost opakování své jízdy. Jednou se jí rozepnuly šaty, podruhé jí zlobily brusle nebo tkaničky.

Ani zmíněný trest, kvůli němuž musela skončit s bruslením, jí od dalších lapálií neodradil. Často řídila pod vlivem alkoholu, několikrát se poprala. Za napadení a zbití svého přítele strávila tři dny ve vězení. Byla ve finanční krizi. Neplatila nájem, a tak ji vystěhovali z domu. Své štěstí zkoušela také v hokejovém dresu a boxerském ringu. Neúspěšně…

Veronika Feltová, Sport.cz

Časová osa: Vzestupy a pády

Filtr článků - Vzestupy a pády