Gretzky vsadil při nominaci Kanady na ZOH na jistotu

22. prosince 2005 10:59 - VANCOUVER

Žádné velké překvapení, Wayne Gretzky vsadil na jistotu. Tak hodnotí kanadští novináři třiadvacetičlennou nominaci reprezentačního mužstva, jež bude na únorových olympijských hrách v Turíně obhajovat zlaté medaile. V nominaci výkonného ředitele Gretzkého a jeho týmu nicméně zaujala absence talentovaného Sidneyho Crosbyho.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Na soupisce, jež byla zveřejněna ve středu na tiskové konferenci ve Vancouveru, je deset zlatých medailistů z posledních her. Zkušenost mužstvu dodává fakt, že pouze tři z nominovaných hokejistů nehráli v minulosti na olympijských hrách, ani na Světovém poháru. Jsou to útočníci Rick Nash, Todd Bertuzzi a brankář Marty Turco, kteří však mají zkušenosti z mistrovství světa.

"Už jsme viděli všechny tyhle hráče uspět na nejvyšší úrovni," komentoval sestavu Pat Quinn, jenž bude výběr "kolébky hokeje" v Turíně trénovat. Neopakuje se tedy situace z minulých her v Salt Lake City a Naganu, kdy Kanaďané šokovali nečekaným povoláním Roba Zamunera či Erika Brewera.

Gretzky nepodlehl sentimentu a vynechal relativně dost hráčů ze zlatého výběru. Účasti se už v minulých týdnech sami vzdali čtyřicetiletí Mario Lemieux z Pittsburghu a Steve Yzerman z Detroitu. Oba se rozhodli přenechat své pozice mladším hráčům. Při zveřejnění nominace se však dočkali zklamání další strůjci triumfu - brankáři Curtis Joseph, Ed Belfour, bek Brewer a útočníci Paul Kariya, Eric Lindros, Mike Peca, Brendan Shanahan a Joe Nieuwendyk.

Kapitánem asi Sakic

Už v širší jedenaosmdesátičlenné nominaci nebyla další trojice hráčů. Obránce Al MacInnis ukončil kariéru, útočník Theo Fleury působí v britské lize v celku Belfast Giants a Owen Nolan z Toronta se zotavuje po operaci kolena.

Velkým favoritem na kapitánskou funkci bude Joe Sakic z Colorada, jenž pojede na své třetí hry. Céčko zdědí po Lemieuxovi, který v momentě, kdy oficiálně vzdal svou účast, doporučil místo sebe svého chráněnce Crosbyho. Šéfové "Javorových listů" však nechtěli povoláním osmnáctileté jedničky draftu riskovat.

"Je docela pravděpodobné, že Sidney bude lídrem v roce 2010 ve Vancouveru. Nyní jsme ale vsadili na vyzkoušené hráče, kteří mají zkušenosti s vrcholnými turnaji," uvedl Kevin Lowe, asistent Gretzkého, jenž se nominační tiskové konference kvůli úmrtí matky nezúčastnil.

Alespoň mezi trio náhradníků se vešli produktivní mladíci Jason Spezza z Ottawy a Eric Staal z Caroliny. "Je super, že jsem stále ve hře. Mám nohu ve dveřích," poznamenal jednadvacetiletý Staal, jenž je s 24 góly aktuálně nejlepším střelcem NHL.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..