Biatlonový sprint vyhrál Němec Fischer, Vítek jedenáctý

Olympijským vítězem ve sprintu biatlonistů na deset kilometrů se v úterý v San Sicariu stal německý reprezentant Sven Fischer. Nejlepší z českého kvarteta Zdeněk Vítek obsadil jedenáctou pozici, když si připsal i cenný skalp obhájce zlata ze Salt Lake City Oleho Einara Björndalena. Toho srazily tři chyby na střelnici.

Čtyřiatřicetiletý Fischer v úterý díky bezchybné střelbě získal první individuální olympijské zlato v kariéře s náskokem osmi sekund. Majitele dvou nejcennějších kovů ze štafet doprovodí na stupně vítězů Norové Halvard Hanevold, jenž také ani jednou neminul, a Frode Andresen s jednou chybou.

Osmadvacetiletý Vítek, jenž má ve sbírce bronzovou medaili ze sprintu na MS 2003, minul pouze jednou vestoje a na Fischera ztratil 1:12,8 minuty. Jedenácté místo je jeho nejlepším umístěním na olympiádě. "Asi jsem se tady malinko rozdýchal a hlavně to bylo kratší, takže jsem vcelku spokojený," řekl Vítek novinářům. "Dneska to nevypadalo zas tak špatně," dodal.

Vítek cítí šanci na medaili

Vytvořil si tak dobrou pozici pro další slušné umístění v sobotní stíhačce na 12,5 km, do které biatlonisté odstartují s odstupy z dnešního závodu. "Samozřejmě šance na medaili je, ale tu má každý a stíhačka bude úplně jiný závod," řekl Vítek.

Zbývajícím českým reprezentantům se nedařilo, zůstali mimo elitní třicítku. Ondřej Moravec skončil při své olympijské premiéře čtyřiatřicátý, Roman Dostál byl o deset míst horší a mezi šedesátku pro stíhačku se vešel 57. Michal Šlesingr.

Dostál se trápil

Dostál se podobně jako ve vytrvalostním závodu na trati trápil. "Je to v hlavě a nemám optimální formu. Snad se to zlomí alespoň na štafety," řekl Dostál. Udělal tři chyby na střelnici, jednu vleže a dvě vestoje. "Pokazil jsem si to sám, ležku jsem uspěchala a i ve stojce to byly moje chyby," řekl Dostál.

Jednadvacetiletý Moravec musel na trestný okruh dlouhý 150 metrů jenom jednou, ale běžecky zaostal. "S jednou chybou jsem byl ani ne před měsícem osmnáctý, takže běžecká forma není na vrcholu. Čekal jsem to lepší," řekl s tím, že doufá ve stíhačce ve zlepšení někam k dvacátému místu. Sprint odjel na lyžích vypůjčených od Dostála. "Moje mi neseděly, tak jsem vzal druhé Romanovi," řekl Moravec

Výsledky - sprint (10 km):
1. Fischer (Něm.) 26:11,6 (0 tr. okruhů), 2. Hanevold -8,2 (0), 3. Andresen (oba Nor.) -19,7 (1), 4. Perner (Rak.) -40,0 (1), 5. Defrasne (Fr.) -42,6 (1), 6. Čerezov (Rus.) -57,4 (0), 7. Gross (Něm.) -1:03,5, 8. Nilsson (Švéd.) -1:06,9 (0), 9. Poirée (Fr.) -1:07,4 (1), 10. Čudov (Rus.) -1:08,9 (0), 11. Vítek (ČR) - 1:12,8 (1), ...31. Hurajt (SR) -2:06,2 (1), 34. Moravec -2:08,7 (1), 44. Dostál (oba ČR) -2:39,0 (3), 53. Miroslav Matiaško (SR) -3:01,4 (2), 57. Šlesingr (ČR) -3:11,3 (3), 59. Kazár -3:17,8 (1), 73. Marek Matiaško (oba SR) -3:59,4 (6)