Italové a Němky vyhráli premiéru rychlobruslařské stíhačky na ZOH

Italští rychlobruslaři si před domácím publikem dojeli pro nečekané vítězství ve stíhacím závodě rychlobruslařů. Ve finále za ohromného jásotu diváků jasně porazili Kanadu a získali zlato. V ženské kategorii se z vítězství radovaly Němky, které rovněž porazily kanadský výběr.

Italům při olympijské premiéře této disciplíny přálo štěstí, protože v semifinále narazili na reprezentanty rychlobruslařské velmoci z Nizozemska, ale po jejich pádu postoupili. Zástupci "oranjes" si pak ve finále B dojeli alespoň pro bronzovou medaili. Ve čtvrtfinále vyřadili domácí rychlobruslaři favorizovaný americký tým.

Německá finálová trojice ve složení Anni Friesingerová, Claudia Pechsteinová a Daniela Anschützová-Thomsová si ve finále od prvního z šesti kol budovala náskok před Kanadou a cílem projela o 1,66 vteřiny dříve. Třiatřicetiletá Pechsteinová získala už páté olympijské zlato a zařadila se na páté místo mezi nejúspěšnějšími sportovci historie her. Bronzové medaile získaly Rusky, kterým ve finále B pomohl pád japonské trojice.