Živě

GLOSA: I porážka má pro českou reprezentaci svůj přínos a hodnotu

27. března 2019 12:30

I prohra svou hodnotu má. Ta s Brazílií určitě, i když docela přijatelné resumé přátelské konfrontace je nutno brát s rezervou. Výkon české reprezentace také. A nejen proto, že Jihoameričané pojali přípravu v pražském Edenu hlavně v první půli vlažně, ba v některých pasážích vysloveně laxně, což jejich kouče hned několikrát zvedlo z lavičky. Aby ne, když remíza s Panamou při první zastávce na evropském turné k pošramocení reputace stačila, takže Tite si uvědomoval, že si další blamáž jeho selecao už nemohou dovolit. On teprve ne.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Jednu ustál, protože vyřazení ve čtvrtfinále loňského světového šampionátu bylo v Brazílii jako blamáž vnímáno. Vrátit se ale z cesty do Evropy bez výhry, a navíc po konfrontacích s protivníky, kteří v žebříčku FIFA figurují na 76., resp. 44. příčce, to by těžko rozdýchával. A ani na argument, že i pro něho šlo o přípravu a poznávání nových hráčů, s nimiž musí v červnu odčinit opakující se nezdary na Copa America, kde se Brazílie už tři ročníky po sobě nedostala dál než do čtvrtfinále, by fanoušci neslyšeli.

K tomu, aby zachránil tvář a renomé sobě i svému mužstvu, postačilo Titemu pár rošád v základní sestavě. Příchod Evertona, ale hlavně dvaadvacetiletého Nerese a o rok mladšího Gabriela Jesuse na posledních dvacet minut. Přepnutí do módu, v němž se současný fotbal nese a hraje.

Ohlasy po utkání Česko - Brazílie

Sport.cz

Rychlého, přímočarého, jednoduchého.

V pátek ve Wembley umocněného anglickým důrazem, nesmlouvavostí a tahem na bránu, v úterý v Edenu pro změnu brazilskou technikou a individuálními schopnostmi a kvalitou.

Právě v této pasáži se projevil zásadní rozdíl mezi tuzemským vnímáním a praktikováním moderního fotbalu a cestou, po níž se vydal a kráčí svět. Dokud se Brazilci spokojovali s kombinačním fotbalem v pochodovém tempu, postupnými, zdlouhavě rozehrávanými kombinačními akcemi a statickým projevem, dokázala česká reprezentace reagovat. Nebo spíše reagovat stačila, protože soupeř jí k napadání, presinku, držení míče, střeleckým pokusům a aktivnímu hernímu projevu dopřával čas, a tudíž i dostatek příležitostí. A dokonce opakovaných.

David Pavelka

Sport.cz

I proto taktika účinkovala. Proti brazilskému fotbalu z minulého, nebo spíše předminulého desetiletí, s nímž pětinásobní mistři světa uspěli naposledy na světovém šampionátu před sedmnácti lety a na Copa America před dvanácti lety a s nímž se spokojovali i v Edenu, celkem zákonitě.

Jakmile ale střídající brazilští mladíci přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a hru zjednodušili tak, jak jsou zvyklí v Ajaxu či Manchesteru City, taktika účinkovat přestala. A jen ve vynucených i nevynucených změnách v sestavě Šilhavého mužstva se příčina neskrývala. To se jen ve hře českého týmu projevil rozdíl mezi vnímáním, a hlavně naplněním základních premis současného fotbalu.

Hráči Brazílie děkují divákům po skončení zápasu.

Ondřej Deml, ČTK

Rychlosti, přímočarosti, jednoduchosti, vystupňovanému tempu, ovládání míče v plném pohybu.

A právě proto má prohra s Brazílií svou hodnotu a přínos. Bylo by totiž chybou se konejšit, natož si nalhávat, že s třetím týmem světa sehrál český výběr v první půli víc než vyrovnanou partii. Že mu sám pomohl a vlastně ho dostal zpět do zápasu další ze seriálu chyb, které se tentokrát dopustil Gebre Selassie. Že tolik velebení Brazilci byli hodinu bezradní a téměř neškodní jen proto, že jim česká reprezentace nic jiného neumožnila.

Pochopitelně že trenér a fanoušci s ním mohli kvitovat přístup hráčů, jejich úsilí a snahu odmakat každou minutu přátelské konfrontace. Ocenit osvěžení, jež do mužstva vnesli Masopust s Coufalem, zatleskat výkonům Pavlenky a Pavelky, kteří představují základní stavební kameny formujícího se reprezentačního týmu, k nimž Šilhavý přikládá Čelůstku, Nováka, Součka, Zmrhala, Schicka. Hráče, které zná, spoléhá na ně a představují pro něho další konstantu při budování týmu. I počin samotného trenéra, jenž změnami ve složení mužstva dal na srozuměnou, že i jeho loajalita k podzimní sestavě má své hranice a meze, je třeba kvitovat.

Na přínos závěrečných dvaceti minut úterní konfrontace pro sebereflexi české reprezentace by se přitom ale zapomenout nemělo. Ty totiž měly a mají větší vypovídající hodnotu než sedmdesát předchozích minut odvíjejících se na trávníku v Edenu.

Stejnou, jako páteční vstup do kvalifikace ve Wembley.

Zdeněk Pavlis pracuje přes čtyřicet let jako sportovní novinář a publicista. Působil v redakcích Zemědělských a poté Zemských novin, Lidových novin, Svobodného slova a nyní publikuje na nejnavštěvovanějším českém sportovním internetovém portálu www.sport.cz, a to od roku 2008. Celé desetiletí spolupracoval se slovenským fotbalovým týdeníkem Tip. Od roku 2001 je předsedou Klubu sportovních novinářů ČR. Napsal více než dvacet knih. Například: 50x Fotbalista roku, Čaroděj, Djoker Novak Djokovič, Josef Bican – Pepi, Klub ligových kanonýrů, Králové fotbalu, Petr Čech: Mr. Perfect, Zlatý míč, Gianluigi Buffon: superman Gigi, Železná Sparta. Je držitelem Ceny Egona Erwina Kische udělované českým a slovenským spisovatelům za literaturu faktu.

Časová osa: Sport+

MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.