Finové, Rusové, Švédové... Osmička Čechů na draftu trendem nepohnula

8. října 2020 16:17 - New York/Praha

"No. Tak, jak bych to řekl... Mírnej optimismus," praví s pochybami v hlase v seriálu Okresní přebor kouč Zenkl nezapomenutelně zahraný Ivanem Trojanem.

 

Vladislav Kollert, HC Verva Litvínov

Tohle spojení by se snad dalo aplikovat i při pohledu na letošní české výsledky v draftu NHL. Osm vybraných hráčů je přece o jednoho víc než loni. A jméno nejlepšího z nich Jana Myšáka (Montreal) padlo ve druhém kole, zatímco před rokem přišel první z Čechů Lukáš Pařík (Los Angeles) na řadu až v závěru třetího kola.

Když navíc ve čtvrté rundě (od 99. do 110. místa) v rychlém sledu zazněla jména Jaromíra Pytlíka (New Jersey), gólmana Jana Bednáře (Detroit), syna Jaroslava Svejkovského žijícího v USA Lukáše (Pittsburgh), a Michaela Krutila (Chicago), měl dokonce člověk na chvíli pocit, že se ocitl ve stroji času.

Jan Majzek, Montreal. Pořád se ještě trochu klepu, bylo to vyčerpávající, přiznává Myšák

Na přelomu tisíciletí, kdy národní tým pod vedením Ivana Hlinky a později Josefa Augusty sbíral medaile, byly ale vyšší jak celkové počty Čechů na draftech, tak i jejich umístění.

Rok 1999: 18 českých mladíků včetně jedničky Patrika Štefana a čtyřky Pavla Brendla.

2000: 23 Čechů a jako čtyřka Rostislav Klesla

2001: 31 (!) českých jmen. Od 13. Aleše Hemského po 285. Marka Tomicu.

2002: 26 Čechů. A z toho čtyři v prvním kole (Petr Tatíček, Jakub Klepiš, Jakub Koreis, Martin Vágner)

Jágrův slavný proslov

Kdekdo si možná v této souvislosti vzpomene na Jágrův slavný proslov z mistrovství světa 2010, kdy česká legenda apelovala na mladší hráče, aby se nevyhýbali reprezentaci.

"Měli by se zamyslet, z jakého důvodu se vlastně dostali do NHL. Díky starším hráčům, kteří jezdili na šampionáty (a vozili z nich medaile). Ať se každý podívá, jací borci byli Patera, Procházka, Kabelkové, Růča, Vejba. Na kolika byli šampionátech... A nikdo je nemusel přemlouvat. Reichel! Dopita! Těm by ti mladší hráči měli líbat prdel," rozohnil se před deseti lety Jágr.

Na draftu NHL se dostalo na českého hokejistu ve druhém kole. Vybral si ho Montreal

Měl pravdu. Propracovaný skauting je jedna věc, draft ale odráží i trendy. Jakmile se v hokeji daří Česku, manažeři klubů NHL se více dívají do těchto končin. Proč by to ale měli dělat, když poslední česká medaile z MS dvacítek je z roku 2005?

Zato Finové za minulých šest let získali tři juniorská zlata, Švédům to cinklo dvakrát za poslední tři roky a Rusové od roku 2011 nezískali cenný kov pouze jednou.

Pak se dají lépe pochopit celkové výsledky letošního draftu: 17 Finů, 24 Rusů, 32 Švédů.

Ústup ze slávy

Český ústup ze slávy začal ale už v roce 2006 (8 Čechů) a tento vývoj se nedaří v následujících letech zvrátit žádnými administrativními zásahy.

"Draft NHL je obrazem naší juniorské ligy," tvrdil v rozhovoru pro Sport.cz bývalý útočník a televizní expert Milan Antoš.

Talenty zviditelněné draftem se sice v Česku stále objevují, ale v některých případech se zdá, že spíš nastavenému systému navzdory.

Antoš: Draft NHL je obrazem naší juniorské ligy. Ta nemá kvalitu, chybí sestup a každému je to u pr****

Celkovými počty sice na talentové burze stále porážíme Němce, ale ti už dokážou vychovat výraznější a individuálně lepší hráče. Loni měli v top 6 Moritze Seidera, letos byl dokonce třetí Tim Stützle.

O tom, kdo z letošní draftové třídy skutečně uspěje, rozhodnou následující dva tři roky. Rozhodně je o něco líp než v letech v letech 2008, 2009 a 2013, kdy se pokaždé dostalo jen na trojici Čechů. V NHL je z nich v tuto chvíli pouze Dominik Kubalík.

To za poslední tři drafty bylo týmy NHL vybráno 26 českých hráčů. 'Mírnej optimismus' je prozatím ještě na místě. Jenom z něj se ale vyžít nedá.

bum, Sport.cz, Právo

Časová osa: Sport+

Filtr článků - Sport+


Patička stránky: