GLOSA: Projekt Guľa zkrachoval. Plzeň má až příliš hráčů s rybí krví

9. května 2021 15:59 - Praha

Měl být druhým Pavlem Vrbou. Mužem, který vrátí fotbalové Plzni někdejší hrdost a lesk. Ani ne po roce a půl je jasné: projekt Adrian Guľa zkrachoval. Vedení Viktorie slovenského trenéra v neděli ráno odvolalo kvůli špatným výsledkům a slabým výkonům. Proč progresivní kouč, který měl od managementu na poměry Plzně značnou důvěru, svůj cíl nenaplnil?

 

Vlastimil Vacek, Právo

Byla to pro Plzeň na konci podzimu velká záhada. Od chvíle, kdy se Guľa loni v lednu ujal vlády, Viktoria válela. Mluvilo se o staronové Plzni. Jenže ten samý celek od léta chřadnul, podzim končil v křeči. Na první Slavii měl hrozivé 15bodové manko, přezimoval na deváté příčce. Což se nestalo 13 let.

Guľa se v lednu 2020 vrhnul do práce s obrovskou chutí, sálala z něj pozitivní energie. Přinesl s sebou metody s inovativním přístupem, zavedl používání moderních technologií. Zprvu vyladěný stroj ale postupně ztrácel výkon. Kontrolka na palubní desce brzy začala signalizovat, že je něco špatně. Což se projevilo v předkolech evropských pohárů, útok na Evropu skončil neúspěšně.

Trenér Viktorie Plzeň Adrián Guľa během utkání v Příbrami.

Vlastimil Vacek, Právo

Přesto měl slovenský trenér důvěru. Náročný šéf Viktorie za ním stál, věřil, že projekt Guľa dojde naplnění. K odvolání nesáhl ani po zpackaném podzimu. Byť bylo nadevšechno jasné, že na současnou Viktorii stačí agresivita, poctivé bránění a rázem je poloviční. A že přivést v zimní, rekordně krátké pauze rváče, srdcaře, byla utopie.

Byť se mohli v Doosan Areně během letošní jarní desetizápasové série bez porážky zaklínat, že mužstvo je na vzestupu, realita byla jiná. Zápasy většinou Plzeň vyhrávala s odřeným břichem. A když na ní nastoupila před týdnem mistrovská Slavia, svlékla ji totálně donaha. Rozdíl v herní kvalitě, rychlosti s míčem i v myšlení, agresivitě, v ochotě podstupovat s rizikem zranění klíčové souboje, bil v Edenu do očí. Jediný vítězný typ v týmu, útočník Ondrášek, navíc vysedával poslední týdny na lavičce.

Je evidentní, že sázka na současné složení mužstva byla chybná. Nevyvěrá z něj drajv, emoce. Chtíč za každou cenu vyhrát. Jako dřív z Bakoše, Hubníka, Petržely, Rajtorala a dalších... S trochou nadsázky, ti míč do brány donesli v zubech i se třemi soupeři na zádech. V nynějším týmu je až příliš hráčů rybí krve. A na tom se s odvoláním Guľy hned tak nic nezmění.

Nového kouče, kterým by se měl stát Michal Bílek, čeká pořádná fuška...


Časová osa: Sport+

MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.