GLOSA: Rada s hráči umí, Jablonec z toho těží

17. září 2021 07:05

Schválně, co se vám vybaví, když se řekne trenér Petr Rada. Bouřlivák a šílenec, co pobíhá u lajny sem a tam? Kverulant, co se pořád rozčiluje? Nebo pruďas, co ho nadzvedne malichernost, nad kterou jiný mávne rukou? Divočák, jenž se klidně pohádá s křiklouny na tribunách rovnou během zápasu? Šoumen, na něhož se těšíte, co zase na tiskové konferenci zahlásí za perlu? Možná od všeho kousek.

 

Radek Petrášek, ČTK

Když se však zeptáte ligových hráčů, kteří ho zažili, a že je jich požehnaně, hodně často vám odpoví, že především dobrý trenér. „Pod ním přesně víme, na čem jsme," říkají. Kouč, který jedná férově. A člověk, který to s nimi umí a na kterého mnohdy nedají dopustit.

Že má na jednání s hráči cit teď znovu dokázal. V Jablonci pod ním náramně ožil Václav Pilař. Fotbalista, jenž byl v jeden čas kvůli zdravotním problémům skoro na odpis, byť samotný hráč tohle spojení o sobě rád neslyší. Stačí vzpomenout, s jakou odcházel před rokem a kousek z Olomouce. Teď hraje v reprezentační formě.

Proti Kluži zářil. Rád bych ještě nakoukl do reprezentace, přiznal Pilař

Zkušený kouč přesně poznal, co „Pilka" potřebuje. Uzavřel s ním dohodu. Na ligový střet s Karvinou dostal padla, šetřil se na Kluž. Někdy má vzhledem ke své tučně popsané zdravotní kartě i další úlevy.

A citlivý a individuální přístup se Radovi vrací. Forma Václava Pilaře roste zápas od zápasu, což teď účastník EURO 2012 potvrdil výtečným výkonem proti rumunskému špičkovému týmu.

A když jsme teď u Kluže, Jablonec podržel výborným zákrokem gólman Jan Hanuš. Dlouho byl na Střelnici až tím druhým v pořadí za Vlastimilem Hrubým. Chodil dlouho za Radou, že už by chtěl chytat. Ať ho když tak klub uvolní jinam, přál si.

Václav Pilař z Jablonce se raduje z gólu z penalty. Vlevo je Jakub Považanec.

Radek Petrášek, ČTK

Odchod Rada nedovolil, ale musel mu to umět vysvětlit. Nejde vždy o lehký úkol. Jenže tohle 63letý matador umí na jedničku. A pak se mu to vrací. Tak jako naposledy proti Kluži.

Jako sportovní novinář pracuje Hynek Preisler přes třináct let let. Začínal v Libereckém deníku, od roku 2008 působil jako redaktor deníku Sport coby zpravodaj v Liberci, od roku 2017 pracuje v liberecké redakci deníku Právo a píše pro nejnavštěvovanější český sportovní web Sport.cz. O sportovním dění nejen informuje, ale rád i sportuje. Osmkrát běžel Jizerskou padesátku, jednou i Vasův běh, a zatím pokaždé doběhl do cíle. Vystudoval FF UK.

Měl by se jablonecký Václav Pilař vrátit do reprezentace?


Časová osa: Sport+

Filtr článků - Sport+


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.