GLOSA: Zbytečné divadlo. Král opustí scénu až za rok, jako mučedník

29. září 2021 21:42

Na sklonku minulého režimu vědomě zabředl do spolupráce se Státní bezpečností. Její součástí byla vojenská kontrarozvědka, která Tomáše Krále evidovala jako tajného spolupracovníka. Šéf hokejového svazu to ale nevnímá jako své morální selhání.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Naopak několik dní po zveřejnění dokumentů z archivu bezpečnostních složek ukazoval, jak je silný v kramflecích, arogantně celou věc zlehčoval a vysmál se všem, kdo volali po tom, aby převzal zodpovědnost za své jednání během vojenské služby.

Král odmítá, že by svou činností komukoli škodil, ale jeho tvrzení, že nejméně 80 procent jeho spisu je vylháno a vymyšleno, považují historikové z Ústavu pro studium totalitních režimů za krajně nepravděpodobné, prakticky nemožné.

Výkonný výbor rozhodl o Královi! Poměr hlasů byl jednoznačný, prezident pak všechny šokoval

Ve středu chtěl Král od členů výkonného výboru dokonce slyšet, jestli má důvěru dál vést svaz. Přitom po svém zvolení na loňské konferenci, kde neměl protikandidáta, si v duchu stanov určil všechny členy exekutivy sám a nechal i odhlasovat aklamací. Takže si musel být jistý, že tam má svoje lidi. Z devadesáti procent mu to vyšlo.

Když Král důvěru při tajném hlasování opravdu dostal, tak nějak mučednicky oznámil, že za rok sám skončí. Ani se to ale neodvážil říct veřejně a poslal jen vzkaz přes mluvčího.

Celé to na mě působí jako zbytečné divadlo, které sehrál, asi aby mohl říkat, já nic, já jsem přece dobrák, to ten nesnesitelný mediální tlak mě dohnal k tomu, že skončím.

Královo tvrzení o vylhaném spisu? Takhle to nebylo. Kontrarozvědka byla nechutný spolek, říká historik

Ale až za rok... Pokrytectví v přímém přenosu. Nehledě na současnou kauzu je tu i hluboká a léty neřešená sportovní krize českého hokeje. Už kvůli ní měl Král ve funkci skončit dřív než po čtrnácti letech (až v červnu 2022).

Absolvent právnické fakulty Univerzity Karlovy, jehož osudem se stala sportovní žurnalistika. V redakci Práva působí Martin Kézr od roku 1990 a své zkušenosti předává rovněž posluchačům Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. Je vedoucím hokejové sekce Klubu sportovních novinářů.

Časová osa: Sport+

Filtr článků - Sport+


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.