V tenisové Síni slávy budou Li Na, Pierceová a Kafelnikov

21. ledna 2019 09:39 - Melbourne

Dvojnásobná grandslamová vítězka Li Na byla jako první hráčka z Asie zvolena do tenisové Síně slávy. Společně s první čínskou globální hvězdou budou do elitní společnosti uvedeni další dvojnásobní grandslamoví šampioni Mary Pierceová z Francie a Rus Jevgenij Kafelnikov.

 

UWE LEIN, ČTK/AP

Nyní šestatřicetiletá Li Na byla z osmičky kandidátů, jež byla zveřejněna loni v srpnu, jasnou favoritkou. Vítězka Roland Garros 2011 a Australian Open 2014 vyhrála i hlasování fanoušků, které se uskutečnilo poprvé v historii.

O nových členech Síně slávy tradičně rozhoduje komise složená z aktuálních členů, novinářů a tenisových historiků. K přijetí je potřeba 75 procent jejich hlasů.

Čínská tenistka Li Na na snímku z Wimbledonu 2014. Také ona bude patřit do Síně slávy.

Pavel Golovkin, ČTK/AP

Novinkou pro letošní ročník bylo, že nejúspěšnější tři kandidáti z fanouškovského hlasování dostali tři, dva a jeden procentní bod, které se započítávaly do celkového počtu.

Další nová členka Síně slávy Pierceová vyhrála Australian Open 1995 a Roland Garros 2000. Další dva grandslamové tituly má z ženské a smíšené čtyřhry a dva triumfy s francouzským týmem ve Fed Cupu.

Francouzka Mary Pierceová při French Open 2005. Už má místo v Síni slávy.

LIONEL CIRONNEAU, ČTK/AP

Kafelnikov se stal v roce 1996 prvním ruským grandslamovým vítězem, když ovládl Roland Garros. V Paříži tehdy vyhrál s českým tenistou Danielem Vackem i čtyřhru. Singlový a deblový titul na jednom grandslamu od té doby žádný muž nezískal.

Podruhé na grandslamu zvítězil Kafelnikov v roce 1999 na Australian Open. Čtyřhru na největších čtyřech turnajích vyhrál celkem čtyřikrát (třikrát s Vackem), navíc má olympijské zlato v singlu ze Sydney 2000 a je daviscupovým šampionem z roku 2002.

Z osmičky kandidátů na uvedení do Síně slávy si budou muset na další šanci počkat Chorvat Goran Ivaniševič, Švéd Jonas Björkman, Španěl Sergi Bruguera, Rakušan Thomas Muster a Španělka Conchita Martínezová.

Noví členové budou slavnostně oceněni na Australian Open a oficiálně uvedeni během červencového turnaje v Newportu, kde Síň slávy sídlí. Od svého založení v roce 1954 přijala Síň slávy zatím 254 členů. Loni byla jako osmá zástupkyně českého tenisu oceněna Helena Suková.

ČTK

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.