Živě

Smutná tenisová hvězda Šafářová: Přála bych si lepší svět!

3. června 2020 10:21 - Praha

Je to tragédie, která se dotkla celého světa. Smrt černošského muže Georgeho Floyda, na které měl podíl zasahující policista, vyvolala vlnu protestů po celých Spojených státech. Nešťastná událost nenechala v klidu ani sportovce, ty české nevyjímaje. Proti rasismu se postavily i Petra Kvitová či Lucie Šafářová. "Přála bych si lepší svět, kde si jsou všichni rovni," psala na sociálních sítích brněnská rodačka.

 

Profimedia.cz

Neštěstí se stalo minulé pondělí v Minneapolis, kde zasahující policista více než osm minut klečel na krku černošskému muži Georgemu Floydovi. Ten později v nemocnici zemřel. Zda měl čin strážce zákona bezprostřední vliv na mužovu smrt, rozhodne soud - dnes již bývalý policista je ve vazbě a čelí obvinění z vraždy.

Tragédie však vyústila v protesty nejen ve Spojených státech. Na neustupující rasismus začaly upozorňovat osobnosti ze všech oborů lidské činnosti. Stranou nezůstali ani tenisté. S výzvou na boj proti násilí vyrukovala například americká superstar Serena Williamsová, nastupující hvězda Coco Gauffová, Elina Svitolinová a celá řada dalších.

Na rasové problémy hvězdy upozorňovaly na sociálních sítích umístěním černého pole a případným komentářem. "Přála bych si lepší svět, kde si budou lidé rovni a budou milováni," psala například hvězda českého tenisu Lucie Šafářová.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

I wish for better world.. where we all are equaly treated and loved! 🖤 #blackouttuesday

Příspěvek sdílený Lucie Safarova (@lucie.safarova),Čen 2, 2020 v 11:53 PDT

"Je na čase, abychom konečně začali žít ve světě, kde vládne rovnost, spravedlnost a tolerance," připojila se s přáním i řecká superstar Stafanos Tsitsipas. Podporu boje proti rasismu vyjádřili i Roger Federer, Novak Djokovič i další tenisté.

S deklarací vyzývající k boji za rovnoprávnost přišly i hvězdy hokejové NHL. "Už nemůžeme déle mlčet. Musíme tyto problémy akutně řešit. Nikdo nesmí čelit strachu a podobným persekucím jen na základě jiné barvy pleti. A musí tomu tak být po celých Spojených státech. Stojíme při sobě a žádáme spravedlnost pro Georgea Floyda a mnoho dalších. Prosíme všechny, kdo s námi souhlasí, aby nás podpořili nejen slovy, ale mírumilovnými činy," píše se v prohlášení.

pan, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.