Hanba, jen zničené pozůstatky komunismu. Úspěšný kouč cupuje Slovenský tenisový svaz

28. července 2020 12:57 - Bratislava/Praha

Profesionální tenis je po celém světě kvůli pandemii už řadu měsíců takřka mrtvý, ale v sousedním Slovensku je kolem tohoto sportu v posledních dnech naopak pořádně živo. Ani ne tolik na kurtech, ale v zákulisí i na veřejnosti bují ostrá polemika. Přední osobnosti se tvrdě vymezují proti praktikám a fungování tamního svazu. Mezi nimi vyčnívá elitní kouč Vladimír Pláteník.

 

Twitter

Podle bývalého trenéra Dominiky Cibulkové, Naděždy Petrovové, Darji Kasatkinové či Yaniny Wickmayerové spěje slovenský tenis kvůli krokům svazových funkcionářů k totálnímu úpadku.

Na svém Facebooku Pláteník třeba obrazově poukazuje na žalostný stav některých tenisových areálů. „Zničené pozůstatky komunismu. Hanba Slovenska a všech zainteresovaných," stěžuje si.

https://www.facebook.com/vlado.platenik/videos/3190854944331211/

Ve výbušném rozhovoru pro tenisovysvet.sk se ale v této souvislosti navezl i do obřích investic na tenisová centra v Bratislavě a v Košicích. Náklady na ně měly podle jeho slov přesáhnout 70 milionů eur (přes 1,85 miliardy korun).

https://www.facebook.com/vlado.platenik/videos/3194329473983758/

„V konečném důsledku budeme mít dvě špičková centra za více než 70 milionů eur, kde budou trénovat tenisti s celkovým počtem talentovaných žáků nula. Marně pak budeme kritizovat výkony sportovců za jejich výkony, oni jednoduše na víc nemají. V důsledku vynaložení peněz na megalomanská zařízení nedostanou mnozí talenti adekvátní pomoc od svazu a tím ani šanci se prosadit. Ve 13 či 14 letech pak s tenisem skončí," myslí si Pláteník.

V penězích a investicích ale není podle něj zdaleka jediný problém. Horší podle něho je, že většina slovenských tenistů, včetně profesionálů, má naučenou špatnou techniku. Celková úroveň trenérů a výukových metod prý za vyspělým světem notně zaostává.

https://www.facebook.com/vlado.platenik/posts/3180593205357385

Podobně se vyjádřil také někdejší 12. hráč světa Dominik Hrbatý. Má za to, že zatímco svět se ubírá směrem k agresivnímu pojetí hry, Slováci v tomto zaostávají a učí se nemoderní tenis.

„A proč naše ženy nehrají agresivně? Jednoduše proto, že mají špatnou techniku. Kromě Kužmové mají všechny problémy s forhendem i servisem. Odmalička se učí údery špatně. Naši generaci učili reprezentační trenéři správnou techniku podle biomechaniky," srovnává Pláteník.

Sebrali mi chuť. Slovenská tenistka se rozpovídala o praktikách svazu

Stav tenisu v jeho vlasti ho nenechává klidným, a proto se uchyluje k veřejné kritice.

Nedokáže mlčet

„Nedokážu být ticho jako ostatní. Zastávám názor, že pan Moška (generální sekretář slovenského svazu) je manažer a ekonom, ale nepovažuji ho za tenisového odborníka," upozorňuje.

Slovenka Viktória Kužmová.

Michal Kamaryt, ČTK

„Žebříčkové postavení hráčů, kterými se svaz chlubí, nebylo dosaženo jeho zásluhou. Kdyby nebylo investujících rodičů a sponzorů, nemáme ani Hrbatého, Cibulkovou, Hantuchovou, Krošláka či Kučeru. Dnes se mluví o nadějném juniorovi Prívarovi. Ten však vyrůstá mimo svaz s vlastním trenérem Trčkou z Čech," pokračuje Pláteník.

V této souvislosti se také vzdal reprezentace Filip Polášek, jemuž se rovněž nelíbí svazové praktiky. Nedávno zaskočilo jednání STZ také hráčku Chantal Škamlovou.

„Brazilec Gustavo Kuerten se v roce 2004 vzdal reprezentace, když podezříval svaz z rozkradení peněz na rozvoj mládeže. Spolu s ním odstoupili i všichni ostatní hráči, což vyvolalo skandál, v jehož důsledku museli funkcionáři odejít. Na Slovensku se hráč může vzdát reprezentace, ale ani tak se absolutně nic nestane," povzdechl si kouč.

roj, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.