Rubriky:

Tenis

Djokovič vyhrál v sezóně snů i Wimbledon, titul v mixu vybojovala Benešová

3. července 2011 14:45 - LONDÝN

Novak Djokovič je vítězem Wimbledonu 2011! Srb, který prožívá snovou sezónu, zvítězil ve finále v All England Clubu nad Španělem Rafaelem Nadalem po setech 6:4, 6:1, 1:6 a 6:3 a získal svou první trofej z travnatého grandslamového turnaje a celkově třetí titul z turnajů velké čtyřky. Od příštího týdne se navíc stane novou jedničkou tenisového žebříčku. Třetí český titul v letošním ročníku tenisového Wimbledonu získala Iveta Benešová, která s Rakušanem Jürgenem Melzerem vyhrála smíšenou čtyřhru.

 

Alastair Grant, ČTK/AP

Djokovič vyhrál už druhý letošní grandslam a úctyhodnou bilanci v této sezóně vylepšil na 48 vítězství a jedinou porážku.

"Těžko se to dá popsat slovy, ale určitě je to nejlepší den mého života. Mám dojem, že pořád spím a prožívám jen nádherný sen," řekl Djokovič a v náručí objímal zlatý pohár. "Musím ale pogratulovat i Rafovi, odehrál skvělý turnaj a musel jsem hrát výborně, abych ho zdolal. Byl to asi můj nejlepší zápas na trávě v životě. Doufám, že si proti sobě zahrajeme tady nebo jinde v dalších grandslamových bitvách," dodal.

Vítěz Wimbledonu Novak Djokovič (vpředu) a poražený finalista Rafael NadalVítěz Wimbledonu Novak Djokovič (vpředu) a poražený finalista Rafael Nadalfoto: Reuters/Eddie Keogh

V úvodu finále ctilo oba protivníky výborné podání. Nadal dokonce jednou ukázal, že se za léta ve Wimbledonu naučil i styl servis-volej, ale jinak se hrálo odzadu. Djokovič okouzloval celodvorcovým tenisem, Nadal forhendem.

Na první brejkbol se čekalo až do desáté hry první sady. Djokovič ho hned využil a získal díky tomu úvodní set pro sebe.

Zisk sady Djokoviče uvolnil. Skoro žádný míč pro něj nebyl nedosažitelný a zaskočený Nadal nevěděl co s tím. Srb znovu připravil Španěla o podání v druhé hře druhého setu, když proměnil brejkbol po skvělé výměně a doběhnutém kraťasu.

"Djokovič hraje skvěle jako celý rok a ukazuje, že z vítězství se rodí zase vítězství," komentoval pro BBC během druhé sady trojnásobný wimbledonský vítěz Boris Becker.

Klidný a přitom precizní Djokovič byl při svém podání pevný v kramflecích, navíc vzal Nadalovi podání ještě jednou a druhý set získal naprosto suverénně.

Nepříznivý stav nedokázal otočit ani Nadal

V open éře od roku 1968 nikdo ve finále neotočil stav 0:2 a nepovedlo se to ani Nadalovi. Španěl dokázal zápas zdramatizovat, přidal na důrazu, vzal dvakrát Djokovičovi podání a vyhrál jasně třetí set.

Ve čtvrtém ale Djokovič našel ztracenou sebejistotu. O první výhodu brejku ještě přišel, jenže v osmé hře mu Nadal k dalšímu nahrál dvojchybou. Srb nabídku využil a dokráčel k vysněnému titulu.

Zklamaný Rafael Nadal s trofejí pro poraženého finalistu WimbledonuZklamaný Rafael Nadal s trofejí pro poraženého finalistu Wimbledonufoto: Reuters/Eddie Keogh

Djokovič využil hned první mečbol, při kterém donutil Nadala zahrát dlouhý míč do autu. Lehl si krátce na zelený pažit a hned šel podat Španělovi ruku. Pak se na dvorec vrátil, zvedl ruce k nebi a pozdravil lóži plnou členů jeho rodiny a realizačního týmu.

Čtyřiadvacetiletý Djokovič tak letos porazil Nadala i v pátém vzájemném utkání. Po pěti porážkách to poprvé dokázal i na grandslamovém turnaji.

"Máš úžasnou sezónu a musím ti jenom blahopřát. Výborně! Wimbledon je mimořádný turnaj a vyhrát ho poprvé je úžasně emotivní, což si pamatuji z roku 2008," řekl Nadal, který ve Wimbledonu prohrál poprvé po dvaceti vítězných zápasech.

Benešová vybojovala třetí český titul na Wimbledonu

Melzer s Benešovou, turnajové devítky, porazili ve finále na Centrálním kurtu All England Clubu 6:3 a 6:2 čtvrtou nasazenou indicko-ruskou dvojici Mahéš Bhúpathí, Jelena Vesninová. V hledišti jim tleskala mimo jiné sedminásobná wimbledonská vítězka ve čtyřhře a mixu Helena Suková.

Iveta Benešová a Jürgen Meltzer s trofejemi pro vítěze mixu na Wimbledonu.Iveta Benešová a Jürgen Meltzer s trofejemi pro vítěze mixu na Wimbledonu.foto: ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth

Osmadvacetiletá Benešová, jež ve dvouhře vypadla v druhém kole, se dočkala svého premiérového grandslamového titulu. Na okruhu WTA vyhrála dva turnaje v singlu a dvanáct v deblu.

Wimbledon:
Muži - dvouhra, finále:
Nadal (1-Šp.) - Djokovič (2-Srb.) 4:6, 1:6, 6:1, 4:6.on-line

Esa: 7:5. Dvojchyby: 1:1. Využité brejkboly: 5/6 - 3/6. Vítězné míče: 27:21. Nevynucené chyby: 12:15. Úspěšnost prvního podání: 73 procent - 78 procent. Čas: 2:28 h.

Smíšená čtyřhra - finále:

Melzer, Benešová (9-Rak./ČR) - Bhúpathí, Vesninová (4-Indie/Rus.) 6:3, 6:2.

Junioři:

Čtyřhra - finále:

Morgan, Pavič (2-Brit./Chorv.) - Golding, Veselý (1-Brit./ČR) 3:6, 6:4, 7:5.

Juniorky:

Dvouhra - finále:

Bartyová (12-Austr.) - Chromačevová (3-Rus.) 7:5, 7:6 (7:3).

Čtyřhra - finále:

Bouchardová, Minová (2-Kan./USA) - Schuursová, Chao Čchen-tchang (Niz./Čína) 5:7, 6:2, 7:5.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis