Djokovič vyhrál v sezóně snů i Wimbledon, titul v mixu vybojovala Benešová

3. července 2011 14:45 - LONDÝN

Novak Djokovič je vítězem Wimbledonu 2011! Srb, který prožívá snovou sezónu, zvítězil ve finále v All England Clubu nad Španělem Rafaelem Nadalem po setech 6:4, 6:1, 1:6 a 6:3 a získal svou první trofej z travnatého grandslamového turnaje a celkově třetí titul z turnajů velké čtyřky. Od příštího týdne se navíc stane novou jedničkou tenisového žebříčku. Třetí český titul v letošním ročníku tenisového Wimbledonu získala Iveta Benešová, která s Rakušanem Jürgenem Melzerem vyhrála smíšenou čtyřhru.

 

Alastair Grant, ČTK/AP

Djokovič vyhrál už druhý letošní grandslam a úctyhodnou bilanci v této sezóně vylepšil na 48 vítězství a jedinou porážku.

"Těžko se to dá popsat slovy, ale určitě je to nejlepší den mého života. Mám dojem, že pořád spím a prožívám jen nádherný sen," řekl Djokovič a v náručí objímal zlatý pohár. "Musím ale pogratulovat i Rafovi, odehrál skvělý turnaj a musel jsem hrát výborně, abych ho zdolal. Byl to asi můj nejlepší zápas na trávě v životě. Doufám, že si proti sobě zahrajeme tady nebo jinde v dalších grandslamových bitvách," dodal.

Vítěz Wimbledonu Novak Djokovič (vpředu) a poražený finalista Rafael NadalVítěz Wimbledonu Novak Djokovič (vpředu) a poražený finalista Rafael Nadalfoto: Reuters/Eddie Keogh

V úvodu finále ctilo oba protivníky výborné podání. Nadal dokonce jednou ukázal, že se za léta ve Wimbledonu naučil i styl servis-volej, ale jinak se hrálo odzadu. Djokovič okouzloval celodvorcovým tenisem, Nadal forhendem.

Na první brejkbol se čekalo až do desáté hry první sady. Djokovič ho hned využil a získal díky tomu úvodní set pro sebe.

Zisk sady Djokoviče uvolnil. Skoro žádný míč pro něj nebyl nedosažitelný a zaskočený Nadal nevěděl co s tím. Srb znovu připravil Španěla o podání v druhé hře druhého setu, když proměnil brejkbol po skvělé výměně a doběhnutém kraťasu.

"Djokovič hraje skvěle jako celý rok a ukazuje, že z vítězství se rodí zase vítězství," komentoval pro BBC během druhé sady trojnásobný wimbledonský vítěz Boris Becker.

Klidný a přitom precizní Djokovič byl při svém podání pevný v kramflecích, navíc vzal Nadalovi podání ještě jednou a druhý set získal naprosto suverénně.

Nepříznivý stav nedokázal otočit ani Nadal

V open éře od roku 1968 nikdo ve finále neotočil stav 0:2 a nepovedlo se to ani Nadalovi. Španěl dokázal zápas zdramatizovat, přidal na důrazu, vzal dvakrát Djokovičovi podání a vyhrál jasně třetí set.

Ve čtvrtém ale Djokovič našel ztracenou sebejistotu. O první výhodu brejku ještě přišel, jenže v osmé hře mu Nadal k dalšímu nahrál dvojchybou. Srb nabídku využil a dokráčel k vysněnému titulu.

Zklamaný Rafael Nadal s trofejí pro poraženého finalistu WimbledonuZklamaný Rafael Nadal s trofejí pro poraženého finalistu Wimbledonufoto: Reuters/Eddie Keogh

Djokovič využil hned první mečbol, při kterém donutil Nadala zahrát dlouhý míč do autu. Lehl si krátce na zelený pažit a hned šel podat Španělovi ruku. Pak se na dvorec vrátil, zvedl ruce k nebi a pozdravil lóži plnou členů jeho rodiny a realizačního týmu.

Čtyřiadvacetiletý Djokovič tak letos porazil Nadala i v pátém vzájemném utkání. Po pěti porážkách to poprvé dokázal i na grandslamovém turnaji.

"Máš úžasnou sezónu a musím ti jenom blahopřát. Výborně! Wimbledon je mimořádný turnaj a vyhrát ho poprvé je úžasně emotivní, což si pamatuji z roku 2008," řekl Nadal, který ve Wimbledonu prohrál poprvé po dvaceti vítězných zápasech.

Benešová vybojovala třetí český titul na Wimbledonu

Melzer s Benešovou, turnajové devítky, porazili ve finále na Centrálním kurtu All England Clubu 6:3 a 6:2 čtvrtou nasazenou indicko-ruskou dvojici Mahéš Bhúpathí, Jelena Vesninová. V hledišti jim tleskala mimo jiné sedminásobná wimbledonská vítězka ve čtyřhře a mixu Helena Suková.

Iveta Benešová a Jürgen Meltzer s trofejemi pro vítěze mixu na Wimbledonu.Iveta Benešová a Jürgen Meltzer s trofejemi pro vítěze mixu na Wimbledonu.foto: ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth

Osmadvacetiletá Benešová, jež ve dvouhře vypadla v druhém kole, se dočkala svého premiérového grandslamového titulu. Na okruhu WTA vyhrála dva turnaje v singlu a dvanáct v deblu.

Wimbledon:
Muži - dvouhra, finále:
Nadal (1-Šp.) - Djokovič (2-Srb.) 4:6, 1:6, 6:1, 4:6.on-line

Esa: 7:5. Dvojchyby: 1:1. Využité brejkboly: 5/6 - 3/6. Vítězné míče: 27:21. Nevynucené chyby: 12:15. Úspěšnost prvního podání: 73 procent - 78 procent. Čas: 2:28 h.

Smíšená čtyřhra - finále:

Melzer, Benešová (9-Rak./ČR) - Bhúpathí, Vesninová (4-Indie/Rus.) 6:3, 6:2.

Junioři:

Čtyřhra - finále:

Morgan, Pavič (2-Brit./Chorv.) - Golding, Veselý (1-Brit./ČR) 3:6, 6:4, 7:5.

Juniorky:

Dvouhra - finále:

Bartyová (12-Austr.) - Chromačevová (3-Rus.) 7:5, 7:6 (7:3).

Čtyřhra - finále:

Bouchardová, Minová (2-Kan./USA) - Schuursová, Chao Čchen-tchang (Niz./Čína) 5:7, 6:2, 7:5.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: