Rubriky:

Tenis

Pocity po prohře s Nadalem? To byste museli vypnout mikrofony, řekl zklamaný Berdych

9. listopadu 2013 10:00 - Londýn

Hrál na samé hranici svých možností, přesto to na světovou jedničku Rafaela Nadala nestačilo. Český tenista Tomáš Berdych byl ale blízko tomu, aby Španěla po dlouhých sedmi letech porazil. V Londýně na Turnaji mistrů mu stačilo málo - nedělat tolik dvojchyb.

 

Suzanne Plunkett, Reuters

Berdych má za sebou čtvrtý Turnaj mistrů v řadě a potřetí skončil s bilancí jedné výhry a dvou porážek ve skupině. "Ale asi to dneska bylo fakt nejblíže k postupu. Nepovedlo se, takže budeme zkoušet příští rok," konstatoval český tenista.

"Jdu se sbalit a přesunu se dál..."

Proti Nadalovi totiž hrál jeden ze svých nejlepších zápasů. "Možná jo, možná ne, ale když to dopadne takhle, tak co si z toho člověk může vzít? Akorát, že si jde sbalit věci a přesouvá se dál," hlesl Berdych a své zklamání vystihl odpovědí na otázku, jaké pocity měl po posledním míči: "To byste museli vypnout mikrofony."

Berdych v utkání ztratil dvakrát podání. Poprvé hned v úvodním gamu zápasu a podruhé v osmé hře ve třetím setu, a to i kvůli dvěma dvojchybám. "Když věnujete hráči, jako je Rafa, dvě hry, tak to je moc. Víc k tomu není co říkat," litoval.

Ve druhém setu favorita ničil

Přitom ve druhém setu Berdych favorita doslova ničil. Skvěle podával, neudělal za celou sadu jedinou nevynucenou chybu a rychle vedl 5:0. Až se zahraniční novináři ptali, jestli to Berdychovi nepřišlo divné. "Proč by to mělo být zvláštní?" zarazil se český hráč a dodal: "Zasloužil jsem si vést. Hrál jsem dobře, hlavně na servisu, ale příště to pro vás udělám zajímavější a bude to 5:5, aby to nebylo divné."

Od dominantního podání se tradičně odvíjela Berdychova pohoda. "Na servisu jsem se už asi nemohl zlepšit a obecně jsem od druhého setu hrál opravdu, nechci říci na úplné hranici, ale už fakt nebylo moc kam to posunout dál," uvedl.

Získával snadno body i gamy, což mu paradoxně pravděpodobně v koncovce duelu uškodilo. "Až to zní divně, ale tohle mě víceméně dohnalo k tomu blbému gamu ve třetím setu. Ne, že člověk ztratí ostražitost, ale je těžké vysoký standard a lehké gamy udržet až do konce. A to je rozdíl mezi mnou a prvním hráčem světa," řekl a bral to jako další zkušenost. "Musím to vstřebat a být na to příště nachystaný."

Hurá na Bělehrad

Proti Nadalovi dlouho fungovala i stanovená taktika. Tlačil se přes bekhend a získával body nebo prostor pro vítězné míče do forhendu. "Docela to fungovalo. On se proto herně necítil v tom, co chtěl hrát, a nevyužíval svých zbraní, ale když přišel lehký balón, tak to využil a ukázal, že na něj musí člověk hrát skvěle takticky, aby měl vůbec malou šanci. Určitě to je možná cesta, jak dál," řekl Berdych.

Účastí v Londýně pro Berdycha sezóna ještě nekončí. Příští týden bude jedničkou českých obhájců titulu ve finále Davisova poháru proti Srbsku. Krátce po prohře s Nadalem ještě nevěděl, kdy se do dějiště utkání Bělehradu přesune. "Ani nevím, jaký je den," uvedl po zápase. "Teprve to budu řešit, ale asi v neděli."

"Pozitivní je, že jsem tady všechny tři zápasy odehrál vyrovnaně a jeden vítězně. Určitě bych našel spoustu věcí, které se dají vylepšit, ale cítil jsem se dobře a teď je nejdůležitější chytit chuť na závěr," řekl. "Síly jsou, i když jiné než na začátku roku, ale teď to bude o tom, přežít to do pátku a zvládnout poslední tři zápasy."

ras, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Turnaj mistrů 2020

Tenisový Turnaj mistrů se koná od neděle 15. listopadu do neděle 22. listopadu v Londýně, který bude tuto tenisovou akci hostit naposledy. Letos se koná 51. ročník turnaje a prize money jsou ve výši 5.7 milionů dolarů. Vítězství obhajuje řecký tenista Stefanos Tsitsipas.