Šwiateková - Juvanová 6:0, 7:5Obhájkyně titulu začala na French Open výborně, slaví i Federer. Vondroušovou čeká překvapivá soupeřka

Paříž/Praha

Obhájkyně titulu Polka Iga Šwiateková v 1. kole Roland Garros porazila 6:0 a 7:5 Slovinku Kaju Juvanovou. Výhrou oslavila dnešní 20. narozeniny. Ze hry venku je naopak domácí tenistka Alize Cornetová, která nestačila na další Francouzku Harmony Tanovou, až 149. hráčkou světa. Právě Tanová bude další soupeřkou Markéty Vondroušové ve druhém kole. Vítězný grandslamový návrat prožil Roger Federer, v prvním duelu od loňského Australian Open porazil Denise Istomina 6:2, 6:4, 6:3.

Iga Šwiateková slaví postup do druhého kola French Open

Na pátý pokus se premiérové výhry na antukovém grandslamu dočkal druhý nasazený Daniil Medvěděv: ruský tenista v Paříži postoupil poprvé v kariéře do 2. kola po vítězství 6:3, 6:3, 7:5 nad Alexandrem Bublikem z Kazachstánu.

Už devatenáctou účast na Roland Garros zahájila vítězně majitelka 23 grandslamových titulů Serena Williamsová. Devětatřicetiletá Američanka zdolala v historicky první pařížské "night session", která se kvůli koronavirovým opatřením ve Francii hrála od 21:00 už bez diváků, zdolala Rumunku Irinu-Camelii Beguovou 7:6, 6:2.

Devětatřicetiletý Federer v přípravě na Roland Garros odehrál jen jediný turnaj, v Ženevě ovšem při návratu na antuku po téměř dvou letech prohrál hned první zápas. Proti Istominovi dnes ale nepřipustil pochybnosti, od počátku předváděl obvyklou přehlídku skvělých úderů a uzbeckého kvalifikanta porazil za 93 minut.

Dvacetinásobný grandslamový šampion vloni v Paříži nestartoval kvůli zranění kolena. Letos se na French Open představil teprve podruhé od roku 2015. V této sezoně přitom odehrál na okruhu ATP jen tři zápasy na dvou turnajích.

Šwiateková první set vyhrála za 25 minut a třetí sadu za sebou získala bez ztráty jediného gamu. Navázala na dva týdny staré vítězství dvakrát 6:0 nad Karolínou Plíškovou ve finále turnaje v Římě.

Ve druhém setu sice Šwiateková promarnila vedení 3:1, ale nakonec svou dlouholetou kamarádku porazila díky brejku za stavu 6:5. Další soupeřkou deváté hráčky světa bude Švédka Rebecca Petersonová.

Medveděv, jenž při všech čtyřech předchozích startech na Roland Garros vypadl v 1. kole, i tentokrát vstoupil do zápasu hůř. Na úvod ztratil podání a prohrával 0:2, pak ale finalista letošního Australian Open počáteční nervozitu setřásl a proti houževnatému soupeři vybojoval obrat.

V prvním kole skončila v Paříži šestá nasazená Bianca Andreescuová. Dvacetiletá Kanaďanka, jež se od svého předloňského triumfu na US Open zdravotně trápí, podlehla ve vyrovnané bitvě Tamaře Zidanšeková. Slovinská tenistka, které patří v pořadí WTA 85. místo, zvítězila po téměř třech a půl hodinách 6:7, 7:6, 9:7 a na třetí pokus prošla na Roland Garros do 2. kola.