Djokovič - Rune 6:1, 6:7, 6:2, 6:1Djokovič udělal na US Open první krok ke Grand Slamu

New York

První tenista světa Novak Djokovič je o krok blíž kalendářnímu Grand Slamu. Srb na úvod US Open v New Yorku sice ztratil set s Holgerem Runem, ale dánského osmnáctiletého mladíka utahal a porazil po setech 6:1, 6:7, 6:2 a 6:1. Německý tenista Alexander Zverev vstoupil do US Open bezrpoblémovou výhrou 3:0 na sety nad domácím Samem Querreyem.

První tenista světa Srb Novak Djokovič porazil na US Open Dána Holgera Runeho 6:1, 6:7, 6:2 a 6:1 a od kalendářního Grand Slamu ho dělí šest výher.

Djokovič měl set a půl duel pod kontrolou, ale Rune mu nadšeným výkonem vzal druhý set. "Nebyl to můj nejlepší výkon, ale musím uznat, že on zahrál ve druhém setu skvěle, když bylo potřeba," ocenil Djokovič soupeře, který ale od třetího dostával křeče a na favorita už nestačil.

"Důležitý je postup," podotkl Djokovič, kterého nyní od naplnění historického okamžiku dělí už šest výhry. Jeho dalším soupeřem bude kvalifikant Tallon Griekspoor z Nizozemska.

Djokovič letos vyhrál Australian Open, Roland Garros i Wimbledon. Může se tak stát třetím hráčem, který získá kalendářní Grand Slam, což dosud dokázali jen v roce 1938 Don Budge z USA a dvakrát Australan Rod Laver, jenž uspěl v roce 1962 a před 52 lety.

Čtvrtý nasazený Zverev navázal na výhry z Tokia a v Cincinnati a Američana Sama Querreyho porazil 6:4, 7:5 a 6:2. Připsal si už dvanáctý vyhraný zápas v řadě.

"Doufám, že za dva týdny budu mít sérii osmnácti vyhraných zápasů," řekl sebevědomě Zverev, že by se rád na US Open dočkal prvního grandslamového titulu. Znamenalo by to, že překazí světové jedničce Novaku Djokovičovi ze Srbska útok na kalendářní Grand Slam. "Novak může psát historii, ale my mladí mu stojíme v cestě a jsem na tu výzvu připraven."

Už loni málem Zverev US Open vyhrál. Ve finále s Rakušanem Dominikem Thiemem byl dva míče od výhry, ale čtyřhodinovou bitvu nakonec prohrál. "Pořád to mám v paměti, bohužel to nevyšlo. Jsem moc rád zpět a je skvělé, že jsou tady fanoušci, kteří mi loni chyběli."

Bencicová, která ve finále olympiády porazila Markétu Vondroušovou, porazila v prvním kole Arantxu Rusovou z Nizozemska dvakrát 6:4. Semifinalistce US Open z roku 2019 Benciové se díky zlatu z Tokia hraje lépe. "Jsem uvolněná a cítím se moc dobře," pochvalovala si.

Návrat na US Open zvládla Bartyová. Australanka loni nepřijela kvůli koronaviru a nyní zdolala Rusku Věru Zvonarevovou 6:1 a 7:6. "Byla jsem zklamaná, že jsem loni nemohla přijet. Je skvělé být zpět a hrát před fanoušky, kteří jsou úžasní," řekla Bartyová na kurtu.