Nejlepším sportovcem uplynulého roku je Martina Sáblíková

Jednadvacet let vládli novinářské anketě Sportovec roku muži, letos už podruhé za sebou vyhrála hlasování žena. Po loňské vítězce Kateřině Neumannové usedla na trůn pro královnu českého sportu rychlobruslařka Martina Sáblíková, která získala o 32 bodů více než v pořadí druhá oštěpařka Barbora Špotáková. V těsném souboji o vítězství skončila na třetím místě sjezdařka Šárka Záhrobská. Výsledky 49. ročníku ankety byly vyhlášeny v sobotu během slavnostního večera v pražském hotelu Hilton.

Sáblíková, která si pro ocenění nemohla přijít kvůli účasti na vícebojařském ME v ruské Kolomně, získala v hlasování 1268 bodů. Dvacetiletá závodnice ze Žďáru nad Sázavou v loňském roce získala dva tituly mistryně světa, k tomu přidala zlato z evropského šampionátu, celkový triumf ve Světovém poháru a dva světové rekordy.

Pro české rychlobruslení jde o první triumf v téměř padesátileté historii ankety. "Jsem ráda, že se rychlobruslení dostává mezi lidi, trenér si to moc dlouho přál. Já tomu mohu svými výkony přispět," vzkázala Sáblíková z dějiště evropského šampionátu.

Špotáková, která v minulé sezóně přivezla zlato ze světového šampionátu v japonské Ósace, získala jen o dvaatřicet bodů méně, než vítězka. „Budu se asi muset hodně snažit na olympiádě,“ podotkla s úsměvem šestadvacetiletá atletka, která si proti loňskému pořadí polepšila o pět míst. Sáblíková loni ovládla juniorskou kategorii a v absolutním pořadí skončila osmá.

Šebrle skončil čtvrtý

Záhrobská - úřadující mistryně světa ve slalomu, která v Praze chyběla kvůli Světovému poháru ve Slovinsku - se stejně jako Sáblíková se Špotákovou přehoupla přes hranici 1200 bodů a ke druhé příčce jí scházelo devět bodů. V pořadí čtvrtý desetibojař Roman Šebrle, který v loňském roce zkompletoval svou medailovou sbírku o zlato z mistrovství světa, zaostal za Sáblíkovou o 170 bodů. Loňská vítězka Neumannová se letos umístila na pátém místě. "Obrovská ostuda pro chlapy," komentoval Šebrle se smíchem ženskou nadvládu v čele pořadí.

Hlasování o nejlepší tým jednoznačně ovládli fotbalisté do 20 let, kteří na loňském světovém šampionátu v Kanadě vybojovali stříbrné medaile. Druhá příčka patří seniorské fotbalové reprezentaci, jíž se podařilo kvalifikovat na mistrovství Evropy v Rakousku a ve Švýcarsku. Třetí příčka patří fotbalistům Slavie, kteří se loni poprvé v historii probojovali do Ligy mistrů. Hokejisté České republiky, kteří hlasování o nejlepší tým vyhráli loni, se letos do finále ankety neprobojovali. Cenu Emila Zátopka získali českoslovenští hokejisté, kteří v roce 1947 vybojovali zlato na mistrovství světa. Nejlepším juniorem byl vyhlášen moderní pětibojař Ondřej Polívka.

Slavnostním večerem v hotelu Hilton provázeli Lucie Výborná s nejlepším sportovcem roku 2002 Alešem Valentou, který si v Kongresovém sále odbyl svou moderátorskou premiéru. Předávání ocenění doprovodili zpěvem Bára Basiková, Ewa Farna, Iva Frühlingová a další.

Další pořadí ankety
Jednotlivci: 11. Tomáš Rosický (fotbal) 233 bodů, 12. Lukáš Pešek (silniční motocykly) 214, 13. Ondřej Synek (veslování) 163, 14. Tomáš Kraus (skikros) 114, 15. Tomáš Verner (krasobruslení) 106, 16. Tomáš Berdych (tenis) 89, 17. Nicole Vaidišová (tenis) a Libor Uher (horolezectví) oba 82, 19. Alois Kaňkovský (dráhová cyklistika) 69, 20. Dominik Hašek (hokej) 44, 21. Lukáš Bauer (běh na lyžích) 40, 22. Martin Fenin (fotbal) a Klára Poláčková (horolezectví) oba 37, 24. Roman Kreuziger (silniční cyklistika) 36, 25. David Křížek (jachting) 34, 26. Yvetta Hlaváčová (dálkové plavání) 27, 27. Rudolf Kraj (box) 21, 28. Marek Švec (zápas) 20, 29. Miroslava Knapková (veslování) 18, 30. Štěpánka Hilgertová (vodní slalom) a Tomáš Janků (atletika) oba 17, 32. Radek Štěpánek (tenis) 16, 33. Michala Mrůzková (sjezd na divoké vodě) a Jan Šimůnek (fotbal) oba 15, 35. Petra Slívová (paragliding) a Jan Koller (fotbal) oba 14, 37. Dušan Kožíšek, Milan Šperl (běh na lyžích) 12, 38. Jiří Welsch (basketbal) a Jan Kopecký (rallye) oba 11, 40. Kateřina Emmons-Kůrková (sportovní střelba) 9, 41. Ivo Danilevič, Roman Gomola (oba boby), Lukáš Konečný (box) a Jana Horáková (bmx) všichni 8, 44. Alois Kaňkovský, Petr Lazar (dráhová cyklistika), Denisa Ščerbová (atletika), David Vála (zápas) a Jaroslav Hošek (autokros) všichni 7, 48. Roman Turek (hokej) 5, 49. Kateřina Hanušová-Nashová (horská kola) a Pavel Nedvěd (fotbal) oba 4.
Kolektivy: 4. Daviscupový tým ČR 88, 5. Osmiveslice ČR 34, 6. Hokejisté Sparty Praha 26, 7. Čtyřka bez kormidelníka ČR 17, 8. In-line hokej muži ČR 16, 9. Basketbalistky ČR 15, 10. Družstvo moderních pětibojařů ČR 14.