Sáblíková vybojovala na mistrovství Evropy ve víceboji bronz

KOLOMNA

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala především díky skvělému výkonu na své parádní trati 5000 metrů bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve víceboji v ruské Kolomně. Novopečená česká Sportovkyně roku 2007, která obhajovala na šampionátu zlato z loňska, se v neděli dokázala na stupně vítězů posunout v poslední disciplíně ze šestého místa. Titul získala Nizozemka Ireen Wüstová, mezi muži obhájil její krajan Sven Kramer.

Dvojnásobná mistryně světa Sáblíková byla před závěrečnou pětkou v těžké situaci, neboť jí po dopoledním závodě na 1500 m patřilo stejně jako po sobotě šesté místo. Dvacetileté Češce tak hrozilo, že zůstane při obhajobě titulu bez medaile, neboť na průběžně třetí německou legendu Claudii Pechsteinovou ztrácela už 9,62 sekundy.

Sáblíková nicméně nejdelší trať na šampionátu vyhrála ve výborném čase 6:53,42 a svůj vzor z mládí a bývalou světovou rekordmanku Pechsteinovou porazila o 12,42 sekundy. Pro českou rychlobruslařku byl nedělní triumf na pětce druhým dílčím vítězstvím v Kolomně po výhře na trati 3000 metrů.

Nizozemka senzaci nepřipustila

Sáblíková byla po šestém místě na 1500 m na pětce nasazena do poslední rozjížďky spolu s Wüstovou, jíž loni právě v poslední disciplíně sebrala téměř jistý titul, když na venkovním oválu v Collalbu vymazala její více než čtrnáctisekundový náskok. Nizozemka už v neděli senzaci nepřipustila a za českou fenoménkou dlouhých tratí zaostala na druhém místě o 4,45 sekundy.

Třetí místo na pětce obsadila další Nizozemka Paulien van Deutekomová, která získala celkové stříbro. Wüstová předváděla v Kolomně ze všech závodnic nejvyrovnanější výkony, vyhrála dnešní patnáctistovku, byla dvakrát druhá za Sáblíkovou na dlouhých tratích a čtvrté místo jí patřilo ve sprintu na 500 metrů.

Jirků skončila dvaadvacátá stejně mladší bratr Sáblíkové

Druhá česká rychlobruslařka Andrea Jirků skončila dvaadvacátá stejně jako mladší bratr Martiny Sáblíkové Milan. Ani jeden z nich se nekvalifikoval do závěrečného vytrvalostního závodu.

Vícebojařský titul mezi muži obhájil suverénním způsobem jednadvacetiletý Kramer, jenž si připsal tři dílčí vítězství a jednou byl třetí. Všestrannost talentovaného Nizozemce potvrzuje fakt, že byl nejrychlejší jak na nejkratší trati 500 metrů, tak na nejdelší maratonské 10 000 m. Stříbro získal Nor Havard Bökko, bronz Enrico Fabris z Itálie.

Muži:
1500 m: 1. Lalenkov (Rus.) 1:45,24, 2. Fabris (It.) 1:45,45, 3. Kramer (Niz.) 1:45,52, ...24. Sáblík (ČR) 1:51,92.
10 000 m: 1. Kramer 13:03,30 min., 2. Bökko (Nor.) 13:06,42, 3. Fabris 13:14,22.
Průběžné pořadí (po 4 disciplínách): 1. Kramer 147,716 b., 2. Bökko 148,759, 3. Fabris 149,407, ...22. Sáblík 115,603.
Ženy:
1500 m: 1. Wüstová 1:56,88, 2. Van Deutekomová 1:57,07, 3. Leenstraová (všechny Niz.) 1:57,24, ...6. Sáblíková 1:58,48, 22. Jirků (obě ČR) 2:06,35.
5000 m: 1. Sáblíková 6:53,42, 2. Wüstová 6:57,87, 3. Van Deutekomová 7:02,40.
Konečné pořadí (po 4 disciplínách): 1. Wüstová 160,533 b., 2. Van Deutekomová 161,229, 3. Sáblíková 161,693, ...22. Jirků 129,776.