Basketbalisté Nymburka i přes prohru s Dynamem mohli slavit postup

Martin KézrPrávo

Nymburk sice před rekordní diváckou návštěvou na basketu v Česku prohrál doma v ULEB cupu s Dynamem Moskva rozdílem pěti bodů, přesto se při srovnání devíti skupiny vešel i ze 4. místa v tabulce mezi postupující do únorového play-off.

„Dynamo považuji za favorita celé soutěže a hlavně s jeho tvrdostí v obraně jsme měli potíže. Nesložili jsme zbraně ani za krajně nepřiznivého stavu a v poslední čtvrtině se úžasně bojující tým vrátil do zápasu, k nadšení diváků dokonce sahal po vítězství. Nenávidím prohry, ale pětibodový rozdíl v konečném skóre vnímám jako kompliment naší hry,“ líčil trenér Nymburka Muli Katzurin.

V hledišti i Klaus

Jeho tým v báječné kulise vytvářené téměř deseti tisíci fanoušky v hledišti pardubické haly, kam přijel i prezident republiky Klaus, perfektně začal. Kvalitní doskok i přesná střelba zdálky mu v 6. minutě zajistily nečekané vedení 14:7, jenže na cizince spoléhající Dynamo probudil oddechový čas, začalo hrát hodně agresivně v obraně a náskok domácích se ještě během první čtvrtiny rozplynul.

Především rychlost vítěze ULEB cupu z roku 2006 činila hráčům českého mistra značné potíže, což přineslo i 11 ztrát míče do poloviny duelu. Pod košem se sice tradičně prosazoval Rančík, ale přes jeho velkou snahu se rozdíl skóre dostal už v 19. minutě do dvouciferné podoby (32:42). Prosazení v útočné fázi zůstávalo velkým problémem Nymburka, k tomu těžce bránil na rozehrávce řádícího reprezentanta Bosny Domercanta.

Nevzdali se

Stav 41:57 čtvrthodiny před koncem už mu nedával moc šancí, navíc se viditelně trápily americké opory domácích: Lee dal do té chvíle jediný koš ze šesti střel z pole, chybující Mack vůbec nebodoval a nedařilo se ani střídajícímu Schilbovi. Moskevský tým však pohodlný náskok ukolébal, naopak zámořské trio v dresu Nymburka se v poslední čtvrtině probralo.

Po desetibodové šňůře domácích to bylo pět minut před koncem jen 69:71. Hala bouřila a Nymburk najednou hrál úžasný basket. Bilanci svých trojek v zápase rozšířil na jedenáct a do závěrečného hvizdu zbývaly tři minuty, když se ujal vedení (80:79). Zkušený soupeř ale přitvrdil pod košem a taky předvedl úspěšnou zakončení zdálky, takže výhru strhl na svou stranu. „Hansen s Domercantem proměnili neuvěřitelně těžké střely,“ připustil Katzurin.

Výsledky 10. kola Poháru ULEB:
ČEZ Nymburk - Dynamo Moskva 83:88 (22:23, 35:42, 53:63), Nejvíce bodů: Rančík 21, Lee 15, Sokolovský 11, Schilb 9, Benda 8 – Domercant 25, Hansen 15, Javtokas 13, Vujanič 11, Fotsis 10, 9875 diváků, čtvrtiny 22:23, 13:19, 18:21, 30:25.
Ostatní zápasy skupiny F: Crvena Zvezda Bělehrad - Telindus Ostende 86:100 (42:58), Panellinios Atény - Beghelli Boloňa 67:85 (31:35).