Češi si ve čtvrtfinále Davisova poháru zahrají s Ruskem

Soupeřem českých tenistů ve čtvrtfinále Davisova poháru budou reprezentanti Ruska. Ti v 1. kole Světové skupiny porazili v Moskvě Srbsko 3:2 na zápasy poté, co v nedělní klíčové dvouhře vzdal třetí muž světového žebříčku Novak Djokovič svému soupeři Nikolaji Davyděnkovi, přestože vedl 2:1 na sety. Na postupu nic nezměnila ani závěrečná prohra Dmitrije Tursunova s Viktorem Troickým.

Rusko bude mít v souboji s českým týmem od 11. do 13. dubna výhodu domácího prostředí, kde našlo přemožitele naposledy v roce 1995. Od té doby vyhrálo před vlastním publikem patnáct zápasů po sobě. V dalších čtvrtfinálových zápasech se utká Argentina se Švédskem, Španělsko zavítá do Německa a Spojené státy americké přivítají Francii.

Srbové doplatili na Djokovičovy zdravotní problémy. Ten těsně před pátečními dvouhrami onemocněl chřipkou a při jeho absenci se Rusové ujali vedení 2:0. Vítěz Australian Open se však na kurtu přece jen objevil a v sobotu pomohl vyhrát čtyřhru. Dnes pak překvapivě dobře rozehrál i duel s Davyděnkem, ale když nedotáhl zápas k vítězství ve třech setech, vzdal.

"Rozhodl jsem se to ukončit, protože nechci riskovat zdraví. Chtěl jsem bojovat, zkusil jsem hrát, ale na konci jsem již pociťoval závratě a byl jsem bez energie," vysvětlil na pozápasové tiskové konferenci Djokovič. "Hrál v prvních dvou setech téměř bez chyb. Ale po třetím setu jsem cítil, že vyhraji. Bylo vidět, že je unavený, vždyť jsme hráli dvě hodiny a čtyřicet minut," řekl Davyděnko.

V Limě si už v sobotu zajistili postup do čtvrtfinále Španělé. Peruánci Luis Horna a Ivan Miranda neuhráli proti Felicianu Lópezovi s Fernandem Verdaskem ani set a po dvou dnech prohrávají nedostižným poměrem 0:3.

Tři zápasy stačily v sobotu k postupu vedle českých tenistů také Američanům, Francouzům a Argentincům, dnes se k nim přidali Němci a Švédové. Pro německé tenisty vybojoval třetí bod nad Koreou Philipp Kohlschreiber, který porazil I Hjong-tcheka 3:1 na sety. Švédové o svém postupu museli rozhodnout až v závěrečné dvouhře mezi Harelem Levym a Jonasem Björkmanem, který sice prohrál úvodní set 0:6, ale další tři sady vyhrál včetně závěrečného tie-breaku.

Davisův pohár - 1. kolo
Moskva: Rusko - Srbsko 3:2
Davyděnko - Djokovič 4:6, 3:6, 6:4 skreč Djokovič, Tursunov - Troicki 6:7 (7:9), 6:4, 3:6.
Ramat Hašaron: Izrael - Švédsko 2:3
Sela - Johansson 6:7, 1:6, 5:7, Levy - Björkman 6:0, 4:6, 3:6, 6:7 (6:8).
Sibiu: Rumunsko - Francie 0:5
Pavel - Llodra 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Tecau - Clément 6:7 (3:7), 6:2, 4:6.
Vídeň: Rakousko - USA 1:4
Koubek - M. Bryan 7:5, 1:0 skreč M. Bryan., Eschauer - B. Bryan 0:6, 6:3, 6:7 (3:7).
Braunschweig: Německo - Korea 3:2
Kohlschreiber - I Hjong-tchek 6:0, 4:6, 6:1, 7:6 (7:1), Berrer - Jun Ung-Son 1:6, 6:3, 4:6.
Buenos Aires: Argentina - Británie 4:1
Acasuso - Bogdanovic 7:5, 7:5, Calleri - Baker 6:7 (4:7), 4:6.
Lima: Peru - Španělsko 0:4 po třetí dvouhře
Horna, Miranda - López, Verdasco 3:6, 4:6, 6:7 (4:7), Echazú - Robredo 4:6, 1:6.