Kovář českým paralympionikem roku

Martin Kovář byl vyhlášen nejlepším českým handicapovaným sportovcem uplynulé sezony. Plavec kategorie S3 si vítězství v anketě zasloužil díky třem zlatým medailím na tratích 50, 100 a 200 metrů volný způsob ve třech světových rekordech na paralympijských hrách v Aténách.

Úspěšný vozíčkář převzal cenu od manželky prezidenta republiky Livie Klasové, která nad slavnostním večerem ve Španělském sále Pražského hradu převzala záštitu. "Jsem rád, že se nám plavcům tentokrát podařilo prolomit atletickou hegemonii," řekl bezprostředně po svém ocenění Kovář, jenž za odměnu dostal na rok zapůjčen vůz Škoda Fabia.

Ostatním paralympionikům ceny předávali úspěšní zdraví sportovci včetně olympijských medailistů Lenky Hykové, Lenky Šmídové, Kateřiny Kůrkové nebo Libora Capaliniho.

Druhá v hlasování skončila atletka Veronika Foltová, majitelka dvou zlatých a jedné stříbrné medaile ve vrhačských soutěžích. Třetí pozice patřila olympijskému vítězi a držiteli stříbrné medaile v cyklistice Jiřímu Ježkovi.

Majitel dvou medailí z Atén se během slavnostního večera ukázal v zajímavé dvojroli. Kromě toho, že dostal cenu za třetí místo, totiž společně s Martinem Dejdarem celý program uváděl.

Ježek dražil protézu

V závěru ceremoniálu pak Ježek do dražby věnoval vlastní protézu, s níž získal řadu úspěchů na mezinárodním poli. Umělou nohu si nakonec domů odnesla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková, která tak částkou 100 000 korun přispěla na konto Českého paralympijského výboru.

Nejúspěšnějšími juniory za uplynulou sezónu se stali diskař Miroslav Šperk a plavkyně Kateřina Coufalová, objevy roku byli plavec Filip Coufal a lukostřelkyně Markéta Sidková.

Z her v Aténách paralympionici letos přivezli 31 medailí, z toho 16 zlatých. Jedinou oceněnou sportovkyní, která na paralympiádě nestartovala, byla neslyšící lyžařka Petra Kurková. Ta na evropském šampionátu vyhrála závody ve všech čtyřech sjezdařských disciplínách.