Kanadští hokejisté obhájili prvenství na juniorském MS

VANCOUVER

Hokejisté Kanady obhájili v domácím prostředí prvenství na juniorském mistrovství světa. Ve finále ve Vancouveru porazili reprezentaci Ruska 5:0, která tak stejně jako před rokem skončila na druhém místě. Sborná přitom byla před začátkem turnaje i závěrečného zápasu šampionátu favoritem.

Kanadský tým totiž prošel oproti minulé vrcholné akci velkou proměnou, zatímco ruský výběr zůstal z třetiny pohromadě a kouč Sergej Michajlov měl k dispozici i hlavní hvězdu Jevgenije Malkina, nejproduktivnějšího hráče ruské superligy z Magnitogorsku.

Ve finále se ale papírové předpoklady nenaplnily. Kanaďané podporovaní vyprodanou halou GM Place se dostali již v první třetině do dvoubrankového vedení, které v druhém dějství zvýšil Michael Blunden góly z přesilovek. Tři minuty před koncem poté triumf hráčů ze země kolébky hokeje podtrhl Kyle Chipchura. Velkou zásluhu na obhajobě zlatých medailí měl i brankář Justin Pogge, který kryl všech 35 ruských střel.

Pod kanadským úspěchem je znovu podepsán trenér Brent Sutter. Za dva roky, co u týmu působí, vyhrál všech 12 zápasů. Stejný počet titulů junioři s javorovým listem na hrudi v historii šampionátů získali. "Řada lidí podceňovala naše schopnosti, ale máme výborný tým. Já jsem s ním nadmíru spokojený," řekl kouč kanadské stanici TSN.

Mladší a méně zkušení hráči

Přestože měl ve srovnání s loňským zlatým kádrem ve Vancouveru mladší a méně zkušené hráče, z nichž jediný Cam Barker získal druhý titul, kouč vsadil na kolektivní a kvalitně odvedenou práci. "Všichni při sobě drželi jako tým. Dřeli, bojovali jako lvi a prokázali svou odpovědnost," pochválil Sutter své svěřence.

Základem úspěchu domácí dvacítky byla také výborná obrana. Na celém mistrovství dostala jen šest branek, v semifinále a finále neinkasovali Kanaďané ani jednou. V první třetině finálového duelu přitom Rusové svého soupeře přestříleli 15:8. Pogge ale všem střelám odolal, a to až do závěrečného hvizdu.

Na začátku druhé třetiny se přitom Rusové dožadovali gólu a televizní záběry prokázaly, že puk přešel brankovou čáru. Po dlouhé debatě však sudí ponechal stav 2:0. Skóre pak už měnili jen kanadští hokejisté a hned dvanáct z nich bude mít šanci pokusit se za rok ve Švédsku o hattrick.

Kanada - Rusko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Downie (Cogliano, Comeau), 19. Comeau, 33. Blunden (Barker, Pouliot), 35. Blunden (Barker, Russell), 58. Chipchura (Cogliano, Bolland). Rozhodčí: Thul (USA) - Kalivoda (ČR), Kautto (Fin.). Vyloučení: 7:10. Využití: 2:0. Diváci: 18.630.
Kanada: Pogge - Staal, Parent, Russell, Barker, Letang, Bourdon, Pokulok - Boyd, Comeau, Downi - Bolland, Chipchura, Cogliano - Toews, Blunden, Pouliot - Omarra, Bertram, Pyatt - Latendresse. Trenér: Brent Sutter.
Rusko: Chubodin - Jemelin, Bodrov, Birjukov, Buravčikov, Zubarev, Ljamin, Akseněnko, Nikitin - Malkin, Kulemin, Zubov - Lemťjugov, Čurilov, Širokov - Junkov, Vološenko, Radulov - Lisin, Ogorodnikov, Kětov. Trenér: Sergej Michajlov.

Bronzové medaile vybojovali hokejisté Finska, kteří v utkání o třetí místo porazili Spojené státy 4:2. Lví podíl na zisku medaile měl Jesse Joensuu, jenž Američanům vstřelil dva góly. Na ten první ještě v 51. minutě odpověděl vyrovnáním na 2:2 Jack Johnson, druhý Joensuův gól přišel o čtyři minuty později a finský křídelní hráč jím už pečetil vedení, které chvilku předtím vrátil Finům Lauri Tukonen.

V závěru Američanům nebyla nic platná ani hra bez brankáře, podruhé už na turnaji Finy porazit nedokázali. Čtvrté místo na USA zbylo i před rokem.

Finsko - USA 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 34. Sailio, 35. Joensuu (Korpikoski), 54. Tukonen (Korpikoski), 56. Joensuu (Koistinen, Tukonen) - 13. Ryan, 52. J. Johnson (Kessel, Ryan). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Losier (Kan.), Ulriksson (Švéd.). Vyloučení: 5:8, navíc Mueller (USA) 10 min. Využití: 0:1.