Sparta i potřetí porazila České Budějovice

Tomáš FlieglSport.cz

I potřetí v sezóně porazili hokejisté pražské Sparty České Budějovice a přiblížili se v tabulce extraligy vysněné osmé příčce, zaručující postup do play-off. V dohrávce 31. kola Sparta chladnokrevně potrestala několik zaváhání soupeře a zvítězila 5:1. V tabulce sparťané přeskočili desátou Plzeň.

Zápas se původně měl hrát 6. prosince, kvůli koncertu skupiny Simply Red byl ale odložen. Utkání začalo minutou ticha za člena sparťanského fanklubu, který zahynul při autonehodě na konci minulého roku.

Sparta měla bleskový start. Po necelých dvou minutách putoval na trestnou lavici Šimánek a přesilovku domácí využili. Jihočeši při vyhození puku zaváhali a Ondřej Kratěna přesným švihem trestal.

Hokejová extraliga on-line na Sport.cz:
Sparta - České Budějovice

I druhá trefa Sparty přišla v početní výhodě. V mnoha tresty rozhárané druhé třetině ujeli do brejku Kratěna s Michalem Sivkem a ten pohotově zvýšil. České Budějovice nevyhrály proti Spartě v normální hrací době od října 2002.

Naději hostům dal ve 32. minutě Petr Sailer, který švihem po pasu Hübla prostřelil Břízu. I Jihočeši využili přesilovku, gól je navnadil a dostali Spartu pod tlak. Šance Hudce, ani tutovka Veselého k vyrovnání nevedly. Kapitán hostí po dorážce střely Posmyka už dokonce zvedal ruce nad hlavu, puk ale skončil těsně vedle.

Uklidnění přinesla domácím 38. minuta. Gřegořek fauloval v nájezdu Tona a rozhodčí Rejthar nařídil trestné střílení. To oblíbenou bekhendovou kličkou využil faulovaný Petr Ton, přestože jeho trefu musel potvrdit videorozhodčí.

Českobudějovičtí pykali za chyby

I ve třetím dějství se České Budějovice snažily o vyrovnání, narážely ale na spolehlivého Břízu. Navíc znovu fatálně chybovali v obraně a Sparta z ojedinělého protiútoku opět udeřila. Příliš volného prostoru dostal neproduktivnější hráč soutěže Ton, který přihrál Martinu Štrbovi a bývalý hráč Českých Budějovic přidal čtvrtý gól.

Hosté rezignovali, zbytečně faulovali a v dvojnásobné přesilovce je definitivně dorazil Jan Marek. Centr prvního útoku domácích z těžkého úhlu našel mezerku mezi Cháberovými betony.

Sparta Praha - České Budějovice 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. O. Kratěna (Štrba), 23. Sivek (O. Kratěna, Chabada), 38. Ton z trest. střílení, 50. Štrba (Ton, Marek), 52. Marek (Ton, Černošek) - 32. Sailer (Hübl, Posmyk). Rozhodčí: Rejthar - Čížek, Padevět. Vyloučení: 11:9, navíc Jan Hanzlík (Sparta) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3689.
Sparta Praha: Bříza - Černošek, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Toman, Tabaček, Stehlík - Chabada, Sivek, O. Kratěna - Ton, Marek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, Netík - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.
České Budějovice: Chábera - Posmyk, Gřegořek, Kutlák, Harant, Vydarený, Mucha, Kotaška, Jindra - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Bělohlav, Hübl, Sailer - Kotrla, Vak, Šimánek - Mertl, Krátoška, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.