Eliáš se vrátil a pomohl rozstřílet Floridu

NEW YORK

Měsíce nejistoty, kdy Patrik Eliáš bojoval s následky žloutenky, kterou prodělal při výluce NHL během svého angažmá v Magnitogorsku, jsou pryč. Tradiční opora New Jersey se v úterý vrátila do dresu Devils a hned přispěla asistencí k jednoznačné porážce Floridy 3:0.

Eliáš při svém prvním ostrém startu v sezóně absolvoval celkem třiadvacet střídání a na ledě strávil přes patnáct minut čistého času. Kouč Devils Lou Lamoriello poslal nejlepšího klubového střelce uplynulých pěti sezón, jehož návrat provázely bouřlivé ovace fanoušků, do první řady s Brianem Giontou a Scottem Gomezem.

A přítomnost českého forvarda zapůsobila na trápící se Devils, kteří ztratili 11 z posledních 14 utkání, jako živá voda. Eliáš byl na ledě při Giontově gólu v první třetině, na druhý Giontův zásah v prostřední části přihrál a málem sám vstřelil branku, ale vylámal si zuby na gólmanovi Floridy Luongovi. Vítězství pečetil v poslední třetině Jamie Langenbrunner, brankář Devils Martin Brodeur se radoval z prvního čistého konta v sezóně.

Eliáš nehrál osm měsíců, se spoluhráči si ale na ledě hned rozuměl. "Kluci hrají s velkým přehledem, to hodně pomohlo. Sehráli jsme dobrá střídání, s dobrým pohybem. Chci hrát co nejvíc. I před zápasem jsem říkal trenérovi, že nechci stát někde vzadu a jít na led na pár střídání. Jsem zpátky a chci hrát," prohlásil po utkání.

Prospal rozhodl zápas s Rangers

Střelecky naprázdno vyšli v úterý střelci New Yorku Rangers. Jágr a spol. sice bušili na svatyni Johna Grahama z Tampy Bay jako hluchý do vrat, gólman Lightning ale všech 36 střel pochytal. Na druhé straně se ovšem činil i brankář Rangers Henrik Lundqvist, a tak bezbrankový zápas rozhodlo až prodloužení. To ukončil po necelých čtyřech minutách Václav Prospal, jemuž se podařilo zpoza brány překvapit domácího brankáře. "Nepodařilo se mi ho přehodit, ale naštěstí hnul s betonem, a tak se mi podařilo dostat na několikrát puk do branky," líčil po zápase český útočník.

Ani přítomnost Tomáše Vokouna neuchránila Nashville od porážky 0:3 na ledě Colorada. Český gólman inkasoval po gólu v každé třetině, účet uzavřela trefa Alexe Tanquaye do prázdné branky. Predators tak ztratili čtvrtý zápas v řadě a kouč Barry Trotz byl právem nespokojen. "Zdá se, že vůbec nevíme, co se sebou. Když máme střílet, přihráváme, a když máme přihrát, tak pálíme," lamentoval po utkání.

Pittsburghský talent Sidney Crosby a Michel Ouellet přispěli po dvou gólech k vítězství na ledě Montrealu. Jednu branku a asistenci zaznamenal v dresu Canadiens Jan Bulis, jednou přihrával také Radek Bonk. Montreal dokázal dohnat tříbrankové manko a na začátku druhé třetiny dokonce vedl, Ouellet s Crosbym ale zařídili body pro hosty.

Na listinu střelců se v úterý zapsal také obránce Minnesoty Filip Kuba, který přispěl k vítězství nad Detroitem. A Aleš Hemský se podílel asistencí na vysokém vítězství Edmontonu nad Chicagem.

NY Rangers - Tampa Bay 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka: 64. Prospal. Zásahy brankářů: Lundqvist 20/19 - Grahame 36/36. Diváci: 18 200.
Montreal - Pittsburgh 4:6 (1:3, 3:1, 0:2)
Branky: 20. Bulis (Bonk), 23. Begin, 26. Souray (Bulis), 27. Ferland - 5. a 42. Crosby, 39. a 55. Ouellet, 11. Endicott, 14. Talbot. Zásahy brankářů: Theodore 36/30 - Fleury 33/29. Diváci: 21 273.
New Jersey - Florida 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 10. a 33. Gionta (na druhou Eliáš), 58. Langenbrunner. Zásahy brankářů: Brodeur 16/16 - Luongo 25/22. Diváci: 10 039.
Detroit - Minnesota 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)
Branky: 27. a 58. Hölmström - 6. Zjuzin, 7. Kuba, 49. Rolston, 59. Daigle. Zásahy brankářů: Osgood 22/19 - Roloson 45/43. Diváci: 20 066.
Colorado - Nashville 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 16. Boughner, 36. Clark, 60. Tanguay. Zásahy brankářů: Aebischer 32/32 - Vokoun 24/22. Diváci: 18 007.
Edmonton - Chicago 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Branky: 26. a 29. Pisani, 3. Horcoff (Hemský), 32. Smyth, 58. Rita. Zásahy brankářů: Conklin 23/23 - Anderson 29/24. Diváci: 16 839.
4. Colorado4121317152:13745
5. Minnesota4019417115:10042
Pacifická divize:
1. Los Angeles4226214147:12354
2. Dallas3824212126:10250
3. Phoenix4020218117:11742
4. Anaheim3918615112:10842
5. San Jose3716516114:11837
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.