Kaberle pokořil Vokouna a zajistil Carolině vítězství

NEW YORK

Obránce František Kaberle rozhodl proměněným trestným střílením v prodloužení pátečního zápasu NHL o vítězství Caroliny nad Nashvillem 5:4. V dresu poražených se dařilo Martinovi Eratovi, jenž docílil dvou gólů. Tomáš Vokoun si připsal osmadvacet zákroků. Jindy klidný Vokoun opouštěl led v Raleighu nasupený natolik, že od rozhodčích inkasoval desetiminutový osobní trest.

Tak moc ho rozčílil gól v prodloužení, který z trestného střílení vstřelil jeho reprezentační spoluhráč František Kaberle. Tomu předtím hodil hokejku pod nohy ve vyložené šanci Scott Hartnell. "Dnes jsme ukázali svůj charakter," radoval se trenér vítězů Peter Laviolette, jehož svěřenci v poslední dvacetiminutovce přišli o dvougólový náskok.

O zlikvidování náskoku domácích se největší měrou zasloužil třebíčský rodák Martin Erat, který byl ústřední postavou třetího dějství. Nejenže v něm zaznamenal dva góly, zároveň ale čtyřminutovým vyloučením za nebezpečnou hry vysokou holí "dovolil" skórovat Rodu Brind'Amourovi.

"Nezvládli jsme první třetinu a proti tak dobrému soupeři není snadné otáčet dvoubrankové manko," uvedl finský bek ve službách Predators Kimmo Timmonen. "Zdá se, že umíme najít cestu, jak udělat zápas za každou cenu zajímavý," poznamenal Brind'Amour.

Nachlazený Eliáš nehrál

Po čtyřech odehraných zápasech v sestavě New Jersey absentoval nachlazený Patrik Eliáš. Tým i bez něho zdolal Vancouver 3:0. Devils vyhráli všech pět duelů v novém roce, z toho potřetí tímto výsledkem.

"Pokud budeme pokračovat ve stejném duchu a vyvarujeme se faulů, tak o nás bude slyšet stále víc," slíbil gólman Martin Brodeur, jenž vychytal druhou nulu za sebou a třetí v pěti letošních zápasech. "Docela jsme si zvedli sebevědomí. Už víme, že jsme schopní silným soupeřům nedovolit ani gól," dodal.

Brian Gionta pokračuje ve svém možná nejlepším období v NHL. Tentokrát se radoval z dalších dvou gólů. Na kontě jich má už pětadvacet. Domácí rozhodli o své výhře všemi zásahy až v poslední třetině. "První inkasovaná branka nám vzala vítr z plachet," posteskl si kouč Canucks Marc Crawford.

Prospal pomohl k výhře Tampy

Ani pětatřicet zákroků Marka Denise nepomohlo hokejistům Columbusu k bodům na ledě Tampy Bay (4:2). Jeden z gólu hostů vstřelil David Výborný, jemuž nahrával Jaroslav Balaštík. "Udělali jsme pár hloupostí," litoval trenér poražených Gerard Gallant, jehož rozesmutněly i dvě asistence Václava Prospala.

Obdobně mohl hodnotit duel proti Chicagu trenér Penguins Michel Therrien, když jeho mužstvo prohrálo 1:4. "Šance jsme si sice vytvořili, ale Munro předvedl pár důležitých zásahů," pochválil gólmana Blackhawks. V jejich barvách se po přestupu z Caroliny potřetí trefil Radim Vrbata.

První hattrick Ovečkina

Šestého gólu v sezoně dosáhla jednička draftu z roku 1999 Patrik Štefan, který se podílel na výhře Atlanty nad St. Louis poměrem 2:0. Brankář Thrashers Lehtonen zaznamenal svou druhou nulu v NHL. Jednu přihrávku statistici připočetli obránci Jaroslavu Modrému.

V Anaheimu přesvědčil o svých kvalitách washingtonský Alexander Ovečkin, který prvním hattrickem v NHL rozhodl o vítězství Capitals 3:2 v prodloužení. Počet svých gólů v letošním soutěžním ročníku tak zaokrouhlil už na třicet. "Spoluhráči mi vytvořili famózní šance," uvedl Rus. "Dnes večer to byl pro mě stejně silný zážitek, jako když jsem poprvé skóroval," dodala předloňská jednička draftu.

Carolina - Nashville 5:4 v prodl. (3:1, 0:0, 1:3 - 1:0)
Branky: 4. a 56. Brind'Amour, 14. Hutchinson, 16. Cole, 63. F. Kaberle z tr. střílení - 44. a 59. Erat, 8. Sullivan, 52. Timonen. Střely na branku: 33:19. Tomáš Vokoun odchytal v brance Nashvillu celé utkání, čelil 33 střelám, pětkrát inkasoval, úspěšnost zákroků měl 84,8 procenta. Diváci: 18.064.
Atlanta - St. Louis 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 7. Štefan, 55. Kovalčuk (Modrý). Střely na branku: 24:37. Diváci: 14.021.
New Jersey - Vancouver 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky: 47. a 59. Gionta, 43. Viktor Kozlov. Střely na branku: 26:26. Diváci: 15.061.
Tampa Bay - Columbus 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky: 11. Taylor, 34. Fedotěnko, 51. St. Louis (Prospal), 58. Lecavalier (Prospal) - 41. Žerděv, 56. Výborný (Balaštík). Střely na branku: 39:24. Diváci: 20.425.
Chicago - Pittsburgh 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
Branky: 7. a 12. Hilbert, 13. Vrbata, 50. Lapointe - 16. Armstrong. Střely na branku: 35:29. Diváci: 20.541.
Anaheim - Washington 2:3 v prodl. (0:0, 2:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 25. Lupul, 38. Moen - 22., 33. a 64. Ovečkin. Střely na branku: 34:26. Diváci: 16.186.
4. Vancouver4424515142:13853
5. Minnesota4320419122:10744
Pacifická divize:
1. Dallas4329212145:11160
2. Los Angeles4628216161:13258
3. Anaheim4319816124:12146
4. San Jose4120516131:12545
5. Phoenix4421221123:13444
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.