Anaheim - San Jose 1:4Vrbata druhou hvězdou zápasu, Hertl pomohl k výhře Žraloků v Anaheimu

Winnipeg

Čeští hokejisté byli v nedělních zápasech zámořské NHL pořádně vidět. Útočník Canucks Radim Vrbata se gólem a jednou úspěšnou asistencí postaral o výhru Vancouveru 4:2 nad Washingtonem a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, Tomáš Hertl přispěl přihrávkou k vítězství Žraloků 4:1 na ledě Anaheimu. Skóroval také Milan Michálek, ovšem jeho trefa v oslabení Ottawě na body nestačila, Senátoři nakonec prohráli v Chicagu 1:2. Třetí hvězdou zápasu byl zvolen brankář Winnipegu Ondřej Pavelec.

Tomáš Hertl (vpravo) se raduje se svými spoluhráči Mattem Irwinem (uprostřed) a Tommym Wingelsem z gólu Žraloků.

Třiatřicetiletý Vrbata se v 34. minutě v přesilové hře podílel na vyrovnávacím gólu Henrika Sedina na 1:1. Kapitán Canucks neměl po závaru před brankou gólmana Peterse problém skórovat do odkryté branky.

Domácí pak v 36. minutě během 25 sekund dvěma slepenými góly zaskočili defenzivu Capitals a strhli zápas ve svůj prospěch. Na konci druhé třetiny sice snížil na jednobrankový rozdíl O'Brien, ale minutu před koncem třetí sirény pojistil vítězství střelou do prázdné branky Vrbata. Mladoboleslavský rodák si připsal pátý gól v sezóně, v osmi zápasech nasbíral i stejný počet asistencí.

Podle gólmana hostů Justina Peterse byla rozhodující několikaminutová pasáž, v níž inkasovali tři góly. Třetí z nich a celkově vítězný vstřelil obránce Luca Sbisa, jenž o den dříve zaznamenal v Coloradu ve statistice +/- pět záporných bodů. "Nespalo se mi po utkání nejlépe. Nebudu lhát, hodně jsem o tom utkání přemýšlel a věděl jsem, že mě a tým dnes čeká důležitý zápas. Jsem šťastný, jak to dopadlo," oddechl si Sbisa, který je svátečním střelcem.

Sérii čtyř porážek za sebou zastavilo San Jose. Žraloci přitom nečekaně hladce uspěli na ledě Anaheimu, vedoucího týmu Západní konference.

Tomáš Hertl bodoval po pěti zápasech, když se osm minut před koncem v přesilové hře podílel na trefě Tommyho Wingelse. Pro Sharks už to byl čtvrtý gól zápasu. Kačeři tak přišli o sérii sedmi výher. Zápas byl plný strkanic a bitek, do níž se zapojil i nejlepší střelec soutěže Corey Perry. Rozhodčí celkem rozdali 165 trestných minut.

"I takový je hokej. Panuje mezi námi rivalita, nemáme se rádi a takhle to občas dopadne," řekl za hráče San Jose Adam Burish. Vedle Perryho, jenž byl vyloučen do konce zápasu, se v závěru popral i kapitán Ryan Getzlaf. "Napětí bylo vysoké a vypořádali jsme se s tím takhle. Nechceme, aby se tyhle věci vymkly naší kontrole, jak se stalo, ale je pozitivní vidět, že náš tým táhne za jeden provaz," dodal Getzlaf.

Milan Michálek vstřelil v 28. minutě v oslabení vyrovnávací branku Ottawy v Chicagu. Český útočník po hezké přihrávce Alexe Chiassona úspěšně zakončil v oslabení brejk dva na jednoho. Zůstal ale jediným, kdo překonal debutanta v NHL Scotta Darlinga a Ottawa prohrála na ledě Chicaga 1:2.

"Byl jsem z toho nadšený, ale taky trochu vyděšený. Na začátku jsem byl pěkně nervózní. Po pár zásazích už to ale byl jiný zápas," popsal pětadvacetiletý gólman své rozpoložení v premiérovém startu v soutěži. "Předcházelo tomu dvacet let práce, jsem šťastný, že se mi splnil sen. Navíc doma v Chicagu, jehož jsem fanouškem od doby, co jsem zjistil, že hokej existuje," doplnil Darling, jenž v utkání kryl 32 střel.

Brankář Ondřej Pavelec se stal jednou z hlavních postav nedělního duelu zámořské NHL mezi Winnipegem a Coloradem. Český gólman v dresu Jets kryl dvaadvacet střel Avalanche a výrazně tak přispěl k výhře svého mužstva 2:1 v prodloužení.

Na první brance Winnipegu se podílel útočník Michael Frolík. Kladenský odchovanec našel na modré Bogosiana, jehož nahození před branku šikovně ztečoval do sítě Ladd.

Laviny se dočkaly vyrovnání osmnáct vteřin před první sirénou. Ránu obránce Barrieho dokázal Pavelec zneškodnit, na dorážku McGinna ale už nestačil. Další góly v základní hrací době nepadly a na řadu tak přišlo prodloužení, které ukončil tečí Laddovy střely Bryan Little. Pavelec byl po utkání zvolen třetí hvězdou střetnutí.

Jets ukončili sérii pěti domácích zápasů v řadě výhrou, v tabulce Západní konference však zůstávají nadále poslední. Vítězství Jets bylo šťastné, dva body v něm mohlo získat kterékoli mužstvo. "Zejména v první třetině jsme neproměnili spoustu šancí. Taky v prodloužení vypadaly některé slibně, hlavně ta Landeskoga, ale jejich brankář je výborným zákrokem zachránil," řekl bývalý skvělý brankář a nyní trenér Colorada Patrick Roy.

Los Angeles si poradilo před vlastním publikem s Columbusem 5:2. Gólem a třemi asistencemi pomohli k triumfu Králů útočníci Tyler Toffoli a Jeff Carter. Dva góly vstřelil Tanner Pearson.

Výsledky NHL:
Winnipeg - Colorado 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 7. Ladd (Frolík), 65. Little - 20. McGinn. Střely na branku: 28:23. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procenta. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Ladd (Winnipeg), 2. Iginla (Colorado), 3. Pavelec (Winnipeg).
Los Angeles - Columbus 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)
Branky: 52. a 56. Pearson, 24. J. Carter, 37. Toffoli, 39. King - 15. Erixon, 40. Letestu. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. J. Carter, 3. Pearson (všichni Los Angeles).
Chicago - Ottawa 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 21. Toews, 34. Seabrook - 28. M. Michálek. Střely na branku: 45:33. Diváci: 21 310. Hvězdy zápasu: 1. Darling, 2. Seabrook (oba Chicago), 3. Anderson (Ottawa).
Anaheim - San Jose 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 55. Beleskey - 9. Burns, 20. Pavelski, 31. Vlasic (Hertl), 52. Wingels. Střely na branku: 34:37. Diváci: 16 954. Hvězdy zápasu: 1. Wingels (San Jose), 2. Jackman (Anaheim), 3. Burns (San Jose).
Vancouver - Washington 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)
Branky: 34. H. Sedin (Vrbata), 36. Bonino, 36. Sbisa, 59. Vrbata - 26. Johansson, 38. O'Brien. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18 427. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Vrbata, 3. Higgins (všichni Vancouver).