Vancouver - Chicago 4:1Vrbata po desátém gólu v sezóně kraluje českým střelcům v NHL

Český hokejový útočník Radim Vrbata prožívá v zámořské NHL skvělý ročník. Třiatřicetiletý hráč v noci na pondělí pomohl Vancouveru k vítězství 4:1 nad Chicagem a po svém desátém gólu v sezóně dál kraluje českým střelcům, o dvě branky méně letos vstřelili Jiří Tlustý a Tomáš Plekanec. Právě Montreal, v němž kladenský odchovanec působí, utrpěl pětigólový výprask v Madison Square Garden proti New Yorku Rangers.

Radim Vrbata (17) v souboji o puk s Brandonem Saadem (20) z Chicaga.

Vrbata skóroval ve třetím zápase za sebou, když v čase 57:36 uklidnil domácí zvýšením vedení na 3:1 gólem z dorážky. V závěrečné minutě pak pečetil vítězství Canucks hlavní hrdina zápasu Jannik Hansen, který dosáhl svého prvního hattricku v soutěži.

"Už je to nějaký čas, kdy jsem dal tři góly v jednom zápase. Naposledy asi v Dánsku. Je to krásné, ale není to věc, kterou bych měl na seznamu přání," řekl člen čtvrté řady, která ofenzivním představením osladila tisící zápas v NHL Danielu Sedinovi.

"Snažíme se v této sezóně o to, abychom byli týmem, který se může spolehnout na všechny čtyři řady. Není to jen o jedné, která dělá zápasy. Samozřejmě každý ví, že dvojčata (Daniel a Henrik Sedinovi, s nimiž nastupuje Vrbata) jsou našimi hlavními tahouny. Ale záleží na zbylých devíti útočnících, zda je dokážou doplnit. Dokud se nám to bude dařit, máme šanci vyhrát hodně zápasů," podotkl Hansen.

Brankář Ondřej Pavelec si připsal prohru v pátém startu v řadě, když s Winnipegem podlehl St. Louis 2:4. To v utkání dvakrát smazalo jednobrankové manko. V prvním případě tečí Jadena Schwartze a ve druhém překonal Pavelce ze sólového úniku David Backes.

Bouwmeesterova série skončila

O výhře Blues rozhodl paradoxně rodák z Winnipegu Ryan Reaves, který se prosadil v úvodu třetí třetiny z dorážky. Zbývajícímu zásahu, který vstřelil Paul Stastny, přihlížel český gólman ze střídačky, neboť Jets v závěru usilovali o srování v powerplay. "Už jsem tu pět nebo šest zápasů odehrál, ale myslím, že jsem nikdy nebodoval," prohlásil Reaves. Odhadoval, že měl v hledišti okolo padesáti šedesáti známých. "Máma pozvala celou rodinu, jsem si jistý, že táta po mém gólu šílel. A taky jsem tu měl hromadu přátel," dodal útočník St. Louis.

Za Blues nenastoupil kvůli zranění obránce Jay Bouwmeester. Zápas NHL vynechal po více než deseti letech, jeho šňůra se zastavila na čísle 737 utkání. "Cítil se hrozně, že nemohl hrát. Nám všem je to hrozně líto," podotkl trenér Blues Ken Hitchcock.

V dalším zápase nedělního programu připravili čeští hráči Martin Erat a Zbyněk Michálek jediný gól Arizony, která prohrála na ledě Anaheimu 1:2.

Arizoně se stala osudnou druhá třetina, kdy v rozmezí 35. až 38. minuty inkasovala oba góly. Při tom úvodním sehrál nešťastnou úlohu i Michálek. Gólman Mike Smith za brankou upadl ve snaze zachytit nahozený kotouč a český obránce se poroučel k němu po souboji s Ryanem Keslerem, který následně volný puk přihrál skórujícímu Kyleu Palmierimu.

"Najel jsem do rýhy. A zbytek jste viděli," poznamenal Smith a kritizoval spoluhráče za výkon v první i druhé třetině. V nich byl pod palbou, když je soupeř přestřílel v poměru 25:10. "Hráli jsme, jako bychom čekali, že budeme unavení. To musíme překonat a ne se na to vymlouvat. Všichni hrají dva zápasy ve dvou dnech. Až ve třetí třetině jsme projevili známky bojovnosti a touhy porvat se o výsledek," podotkl.

Coyotes se zvedli, vypálili sedmnáct ran. A naději na bodový zisk zvýšili hosté ve 49. minutě: Erat převzal za brankou Michálkovu přihrávku a mezi kruhy našel volného Keitha Yandlea. Další branka už ale nepadla.

Lídr soutěže Montreal utrpěl debakl 0:5 na ledě New Yorku Rangers. Všech dvanáct útočníků domácích si připsalo alespoň bod, což se hráčům Rangers povedlo naposledy v roce 1980.

Brankář Henrik Lundqvist pak potřeboval 21 zásahů ke čtvrté nule v sezóně. Čeští útočníci ve službách Montrealu Tomáš Plekanec a Jiří Sekáč byli shodně u jedné inkasované branky.

Výsledky NHL:
Winnipeg - St. Louis 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 10. Little, 30. Slater - 26. Schwartz, 38. Backes, 43. Reaves, 60. Stastny. Střely na branku: 30:29. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg necelých 58:37 minuty, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Diváci: 15 016. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Backes (oba St. Louis), 3. Wheeler (Winnipeg).
NY Rangers - Montreal 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 10. Moore, 21. Stepan, 36. St. Louis, 42. Hagelin, 56. Nash. Střely na branku: 34:21. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. St. Louis, 3. Moore (všichni NY Rangers).
Anaheim - Arizona 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 35. Palmieri, 38. Maroon - 49. Yandle (Erat, Z. Michálek). Střely na branku: 30:27. Diváci: 15 928. Hvězdy zápasu: 1. Maroon, 2. Kesler, 3. Palmieri (všichni Anaheim).
Vancouver - Chicago 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 14., 47. a 60. Hansen, 58. Vrbata - 28. Versteeg. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18 663. Hvězdy zápasu: 1. Hansen, 2. Dorsett, 3. Horvat (všichni Vancouver).