Welsch rozhodl o výhře basketbalistů Bucks

Český basketbalista Jiří Welsch z Milwaukee byl hlavní postavou závěrečných sekund pondělního utkání NBA v Chicagu. Pětadvacetiletý hráč chladnokrevně proměnil oba trestné hody 1,5 sekundy před koncem poté, co byl po zisku míče faulován. Domácí Bulls pak stačili pouze trojkou snížit na 92:93 a prohráli posedmé za sebou.

Jiří Welsch (na archivním snímku vlevo)

Welsch odehrál celkově 23 minut a nejlepší okamžiky si nechal právě na koncovku duelu. Pět a půl minuty před koncem čtvrté čtvrtiny zvýšil po rychlém brejku na 88:80, domácí se však nevzdali a dokázali snížit. Český reprezentant si pak necelé čtyři sekundy před koncem počkal na přihrávku Luola Denga, míč vypíchl a při následném pokusu zakončit byl faulován. Poté Welsch udržel nervy, zvýšil na klíčový rozdíl čtyř bodů a na výhře Milwaukee už nic nezměnila ani trojka Chrise Duhona se závěrečnou sirénou.

Welschovi spoluhráči si po zápase z českého hráče utahovali. Například nejlepšího střelce utkání Michaela Redda prý zklamalo, že Welsch svůj nájezd na koš nezakončil. "Chtěl jsem, aby zasmečoval. Křičel jsem na něj: Smečuj, Jiří, smečuj," žertoval autor 29 bodů. "Ne, vážně, bylo to opravdu skvělé. Trochu jsme se v závěru trápili a jemu se povedl skvělý zásah, kterým nám pomohl vyhrát zápas," pokračoval Redd.

Welsch velebil svůj instinkt

Sám Welsch, jenž zaznamenal v utkání celkově sedm bodů, velebil svůj instinkt. "Přečetl jsem hru. On měl totiž jen dvě možnosti. Buď mohl zkusit střelu přes dva bránící hráče, nebo přihrát. Rozhodl se přihrát, já jsem to odhadl a získal jsem míč," popsal rozhodující moment jediný český basketbalista v NBA, kterého za výbornou anticipaci pochválil i kouč Terry Stotts.

Milwaukee bylo jediným týmem, jenž dokázal v pěti pondělních zápasech vyhrát na soupeřově palubovce. Daleko od stejného úspěchu nebyl Phoenix v New Yorku, nakonec však domácí Knicks zvítězili 140:133 po třetím prodloužení.

Jednou z hvězd duelu byl bývalý hráč Suns Stephon Marbury, který pomohl své někdejší mužstvo porazit 32 body. Klubu z Arizony nebyly nic platné ani osobní rekordy Shawna Mariona (39 bodů) a Steva Nashe (22 asistencí).

Výsledky:
Indiana - Seattle 115:96, New York - Phoenix 140:133 po 3. prodl., New Orleans/Oklahoma City - Charlotte 103:86, Chicago - Milwaukee 92:93, Denver - Boston 120:110.