Mistry republiky v časovce jsou Kozubek a Huříková

Tituly mistrů republiky v časovce získali v náhradním závodě ve Žďáru nad Sázavou Stanislav Kozubek z týmu PSK Whirlpool a bikerka Tereza Huříková z České spořitelny MTB. Bývalá juniorská světová šampionka v sobotní silniční časovce triumfovala na osmnáctikilometrové trati v ostře sledovaném závodu před Martinou Růžičkovou a rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou.

První dvě ženy v cíli si zajistily nominaci na mistrovství světa ve Stuttgartu. Sáblíkové tento vytoužený cíl unikl o více než půl minuty poté, co se jí v závěru porouchala přehazovačka a musela měnit zadní kolo.

Mistryně světa v rychlobruslení, která nedávno vybojovala bronz v časovce na mistrovství Evropy do 23 let, neskrývala zklamání. "Ale jen na poruchu přehazovačky bych se nechtěla vymlouvat. Závěr mi nevyšel," řekla Sáblíková.

Při neúčasti nemocné domácí jedničky Lady Kozlíkové si dojela suverénně pro titul Huříková, která na obrátce vedla o sekundu před Sáblíkovou. Růžičková ztrácela 14 vteřin. Na zpáteční cestě ale Sáblíková začala ztrácet a navíc pět kilometrů před cílem přišel defekt.

Huříková vyhrála o 27 sekund před Růžičkovou. "Po zdravotní stránce jsem nebyla zcela v optimální kondici, ale trať mi svým profilem vyhovovala. V závěru jsem měla dost sil na to, abych ještě zrychlila," uvedla Huříková.

Muži bojovali o tituly v rámci čtvrté etapy závodu Vysočina. Na kopcovité trati v kategorii elite vedl po polovině trati v Nových Dvorech René Andrle, Kozubek ztrácel 14 sekund. V závěrečných kilometrech ale Kozubek zrychlil a zvítězil s náskokem deseti sekund.

Vítěz v cíli neskrýval překvapení. "Nečekal jsem to. Asi jsem lépe než ostatní snášel předchozí í tři etapy Vysočiny a také mi vyhovoval profil trati s táhlým stoupáním," uvedl Kozubek. V kategorii do 23 let zvítězil Pavel Zitta z týmu Color service.

Mistrovství republiky v časovce se původně konalo na konci června v Domašově u Brna, kde cyklisté jeli za plného provozu a kvůli chaosu na trati byl šampionát zrušen. Náhradní boje o titul se dnes konaly bez účasti nejlepších českých jezdců.

Muži absolvovali před časovkou dopoledne ještě třetí etapu Vysočiny, v níž zvítězil na 97,5 km dlouhé trati v okolí Žďáru nad Sázavou ve spurtu čtyřčlenné skupiny Vojtěch Dlouhý z PSK Whirlpool. V čele závodu je jeho týmový kolega Leopold König.

V neděli je na programu závěrečná pátá etapa na okruhu Žďár nad Sázavou - Tři Studně - Nové Město - Žďár, dlouhá 162 km.

Mistrovství ČR v časovce
Kategorie elite (18 km): 1. Kozubek 24:13, 2. Andrle (oba PSK Whirlpool) -10, 3. Faltýnek (Cube Team) -1:11.
Kategorie do 23 let (18 km): 1. Zitta (Color service) 24:53, 2. König (PSK Whirlpool) -16, 3. Dostál (Dukla Brno) -28.
Ženy (18 km): 1. Huříková (Česká spořitelna MTB) 26:38, 2. Růžičková -27, 3. Sáblíková (obě Dukla Praha) -1:01, 4. Havlíková (Kooperativa Jablonec) -2:29, 5. Babušíková (Slezan Frýdek) -3:17, 6. Ščučková (PSK Whirlpool) -4:03.
Závod Vysočina - 3. etapa (97,5 km)
1. Dlouhý (PSK Whirlpool) 2:24:05, 2. Paďour (CK Příbram), 3. Faltýnek (Cube Team) všichni stejný čas, 4. Kozubek -4, 5. König (oba PSK Whirlpool) -10, 6. Sudy (Něm.), 7. Andrle (PSK Whirlpool) oba -15, 8. Šubrt (Dukla Praha) -1:08.
4. etapa (časovka na 18 km): 1. Kozubek 24:13, 2. Andrle -10, 3. Zitta -40, 4. Sellnow (Něm.) -47, 5. König -56, 6. Dostál -1:08.
Průběžné pořadí
1. König 9:36:58, 2. Kozubek -1:21, 3. Paďour -3:59, 4. Andrle -4:12, 5. Faltýnek -4:50, 6. Vejmelka (Foronex) -7:27.