Janda vyhrál Turné společně s Ahonenem

BISCHOFSHOFEN

Skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál jako druhý Čech v historii prestižní Turné čtyř můstků. Sedmadvacetiletý reprezentant se však dělí o celkový triumf s Jannem Ahonenem, což se stalo poprvé v dějinách. Finský obhájce v pátečním závěrečném závodu Turné v rakouském Bischofshofenu porazil Jandu o dva body, což byl před závodem náskok českého skokana.

Janda napodobil triumfem olympijského vítěze z Grenoblu Jiřího Rašku, jenž klání na rakousko-německých můstcích vyhrál v roce 1971.

Dva vítěze zná Turné premiérově za 54 ročníků. O další rekordní zápis se postaral Ahonen, jenž triumfoval po letech 1999, 2003 a 2005 celkově počtvrté, čímž vyrovnal maximum slavného německého skokana Jense Weissfloga.

Turné stálo Jandu deset let života

"Je to fantastické, jsem velice spokojený. Turné mě ale stálo asi deset let života, byly to neskutečné nervy," řekl Janda bezprostředně po závodě. O celkovém vítězství začal přemýšlet až po dopadu v druhém kole. "Cítil jsem to až po tom druhém skoku. To už jsem cítil, že to vyšlo. Teď už se ale soustředím na další závody," uvedl český skokan.

Janda byl pesimistou ohledně výhry. "Nevěřil jsem si ani po prvním kole. Nevěřil jsem, že to psychicky zvládnu. Naštěstí to vyšlo. V pondělí se vracím zase sem do Bischofshofenu, kde se budu připravovat na mistrovství světa," přiblížil další program Janda.

Jasno má i ohledně hlavní ceny za výhru v Turné - terénního vozu Nissan. "Zkusíme ho postřelit někde po lese, jak se bude čtyřkolka chytat," zavtipkoval Janda.

Závod v Bischofshofenu jste mohli sledovat na stránkách Sport.cz on-line!
16:30Skoky na lyžích - Bischofshofen

Janda dnešní závod po prvním kole vedl po k.o. souboji o bod před Ahonenem. Oba nejlepší muži Turné předvedli nejdelší skoky o shodné délce 141 metrů, český reprezentant ale dostal tradičně lepší bodové hodnocení od rozhodčích. V celkovém pořadí Turné tak Janda virtuálně zvýšil svůj náskok před Finem na tři body.

Ve druhém kole předvedl Ahonen veleskok 141,5 metru, což byl nejlepší pokus dne. Janda, jenž skákal jako poslední, zaostal o 2,5 metru a po prohře o dva body tak došlo k nevídané kuriozitě. Reglement Turné přitom počítal jen s jedním vítězem, jenž má za triumf dostat Nissan X-Trail. Podle posledních informací dodá automobilka vozy dva.

Janda dosáhl na stupně vítězů ve všech čtyřech dílech Turné a ve Světovém poháru je jeho série ještě o dva závody delší. Po polovině seriálu vede český závodník stále s více než stobodovým náskokem před Ahonenem, jenž vyhrál první a poslední závod Turné. Třetí skončil dnes i celkově Nor Roar Ljökelsöy. Za oběma lídry zaostal v pořadí Turné o 24 bodů.

Na bod za 30. místo dosáhl Jan Matura, další český reprezentant Antonín Hájek neuspěl v prvním kole v souboji s domácím Thomasem Morgensternem a skončil třiačtyřicátý.

Výsledky:
1. Ahonen (Fin.) 293 b. (141+141,5 m), 2. Janda (ČR) 291 (141 +139), 3. Ljökelsöy (Nor.) 282 (137+138), 4. Küttel (Švýc.) 277,7 (137+137), 5. Romören (Nor.) 265,8 (134+134,5), 6. Okabe (Jap.) 264,6 (135,5+131,5), 7. Herr (Něm.) 262 (132+135,5), 8. Morgenstern 257,6 (132+130), 9. Widhölzl 256,6 (132,5+132), 10. Kofler (všichni Rak.) 255,9 (129+134), ...30. Matura 221,2 (126+ 120,5), 43. Hájek (oba ČR) 102,9 (120,5).
Konečné pořadí Turné:
1. Ahonen a Janda oba 1081,5, 3. Ljökelsöy 1057,1, 4. Küttel 1022,9, 5. Hautamäki 1018,0, 6. Okabe 1017,8, ...32. Hájek 500,5, 44. Matura 298,9.
Pořadí SP (po 11 z 22 závodů): 1. Janda 872, 2. Ahonen 755, 3. Küttel 577, 4. Uhrmann (Něm.) 461, 5. Ljökelsöy 410, 6. Bystöl (Nor.) 358.