Česko - Finsko 3:6Čeští florbalisté si o zlato na MS nezahrají. Se Švýcary budou bojovat o bronz

Čeští florbalisté si na mistrovství světa v Göteborgu o zlato nezahrají. V semifinále totiž podlehli silnému Finsku 3:6 a v neděli je čeká boj o bronz se Švýcarskem. Svěřenci Radima Cepka a Zdeňka Skružného v utkání s favoritem dvakrát vedli, ale Seveřané duel otočili a definitivně rozhodli ve třetí třetině, kdy nejprve potrestali hloupé vyloučení českého týmu a v závěru pak skórovali při české hře bez brankáře.

Kapitán českých florbalistů Jan Jelínek přihlíží finské radosti.

Česká reprezentace tak nepřekoná svůj historický úspěch, jímž je druhé místo z roku 2004. V neděli v poledne bude bojovat o bronzovou medaili se Švýcarskem, které podlehlo Švédsku vysoko 1:10. Domácí tým se utká o zlato s Finy od 15:30.

Od začátku sledovalo 8878 diváků v hale Scandinavium atraktivní florbal. Jako první se v 10. minutě radovali Češi, když z levé strany trefil pravý horní roh finské branky Sladký. Za 56 vteřin vyrovnal u pravé tyče nepokrytý Moilanen.

Ve 13. minutě vrátil Cepkovu výběru vedení Natov, který u pravé tyče zužitkoval Jendrišákovu přihrávku. Finové ale stav otočili. Při Jelínkově vyloučení propálil Kafku po zemi Kukkola a v 18. minutě zakončil rychlou kombinaci Kailiala.

Ve druhé části opatrnější hra a pevná obrana na obou stranách nabízely méně šancí. Češi se se dočkali vyrovnání ve 32. minutě po soupeřově chybě. Tokoš získal míček, uvolnil Sladkého, který skóroval v utkání podruhé.

Čechy zlomilo hloupé vyloučení

Kafka následně při zvýšené aktivitě Finů pokryl několik nebezpečných střel i šanci Miky Kohonena, ale ve 38. minutě už se Seveřané prosadili. Salovu dlouhou přihrávku vzduchem si zpracoval hrudí Kailiala a pohotově zakončil.

Český tým se ve třetí třetině snažil smazat ztrátu, napadal rozehrávku, ale Finové se ubránili i při dvou nebezpečných brejcích. Ve 48. minutě si Ondrušek zpracoval balónek rukou a při jeho vyloučení Mika Kohonen zvýšil, když doklepl míček ležící za Kafkou. Při Töllikköově trestu po Suchánkově střele pokryl Kosonen i dorážky Curneyho a Fridricha.

Další šanci měl v 53. minutě Natov, po brejku ale zachraňoval situaci nedovoleně Jendrišák. Mika Kohonen trestné střílení neproměnil a Finové poprvé v zápase neuspěli ani v přesilovce. Češi se nedokázali dostat na kontakt při Lamminenově trestu, naopak 79 vteřin před koncem dovršil skóre do prázdné branky Kukkola.

Finové potvrdili roli favorita. Z dosavadních 32 zápasů je Češi porazili v základní hrací době jen v květnu 2002 v základní skupině MS v Helsinkách (4:3) a v listopadu 2011 na Euro Floorball Tour v Brně (7:3). Letos v dubnu uspěli v České Lípě 3:2 po samostatných nájezdech.

Švédové rozdrtili Švýcary

Domácí Švédové rozdrtili v semifinále Švýcarsko 10:1 a také na historicky desátém šampionátu nebudou obhájci titulu chybět ve finále. Poosmé se přitom utkají při vrcholu šampionátu s Finskem, které jim jako jediné dokázalo v letech 2008 v Praze a o dva roky později doma v Helsinkách sebrat zlato.

Švédové před rekordní návštěvou turnaje 10 779 diváků v hale Scandinavium hned na začátku ukázali, že vládnou florbalovému světu. Po 115 vteřinách otevřel skóre Malmström, za dalších 37 vteřin skóroval Östholm. V první třetině i díky dvěma využitým přesilovkám upravili Švédové už na 6:0.

Švýcaři se dokázali prosadit až za stavu 0:7, když se při vyloučení Kalssona na pět minut a do konce utkání a ještě Svahnově trestu trefil druhý nejproduktivnější hráč historie světových šampionátů Matthias Hofbauer. Švédové ale přidali tři trefy a pokořili soupeře dvouciferným výsledkem.

MS ve florbalu, semifinále
Česko - Finsko 3:6 (2:3, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 10. Sladký (Tomašík), 13. Natov (Jendrišák), 32. Sladký (Tokoš) - 11. Moilanen (Kapanen), 16. Kukkola (Mika Kohonen), 18. Kailiala (Tiitu), 38. Kailiala (Salo), 48. Mika Kohonen (Kapanen), 59. Kukkola. Rozhodčí: Skoog, Hamberg (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Diváci: 8878.
ČR: Kafka - Deutsch, Podhráský, Veltšmíd, Suchánek, Jelínek, Sýkora - Curney, Jendrišák, Natov - Tokoš, Tomašík, Sladký - Dóža, Mikeš, Ondrušek - od 49. navíc Fridrich, od 55. navíc Zozulák. Trenéři: Radim Cepek a Zdeněk Skružný.
Finsko: Kosonen - Kivilehto, Lamminen, Töllikkö, Väänänen, Stenfors, Salo - Moilanen, Kukkola, Kapanen - Hyvärinen, Hänninen, Salin - Kailiala, Mika Kohonen, Tiitu. Trenéři: Petri Kettunen a Akseli Ahtiainen.
Švédsko - Švýcarsko 10:1
Branky: 3. a 47. Enström, 7. a 38. Östholm, 12. a 20. K. Nilsson, 2. Malmström, 16. Galante Carlström, 23. Adriansson, 36. Nilsberth - 31. M. Hofbauer. Rozhodčí: Fordell, Vuola (oba Fin.). Vyloučení: 3:4, navíc Karlsson (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 10.779.