Hlavní obsah

Výkonný výbor MOV navrhl vyřadit z programu OH 2020 zápas

Lausanne
Aktualizováno

Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru navrhl vyřadit z programu olympijských her pro rok 2020 zápas. Překvapivé rozhodnutí potvrdil mluvčí MOV Mark Adams. Před jednáním v Lausanne byl přitom za nejvíce ohrožený sport považován moderní pětiboj, mezi další kandidáty na vyřazení údajně patřily taekwondo, badminton nebo stolní tenis.

Foto: Profimedia.cz

Výkonný výbor MOV prý vyřadí z programu OH 2020 zápas.

Článek

Změnu musí schválit v září v Buenos Aires valné shromáždění MOV, které zároveň doplní do programu jiný sport. V úvahu přicházejí wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate a bojové umění wu-šu. O návrat na hry usilují také baseball a softbal, které byly vyškrtnuty v roce 2005, zapojit se může i vyřazený zápas. Kandidáta na uvolněné místo v programu vybere výkonný výbor MOV v květnu v Petrohradu.

"Dnešní rozhodnutí není konečné. Valné shromáždění je suverénní a jeho zasedání přinese konečné rozhodnutí," řekl Adams po zasedání patnáctičlenného výkonného výboru.

Moderní pětiboj, v němž loni v Londýně získal David Svoboda zlatou medaili, dostal u funkcionářů v tajném hlasování důvěru. Členové výkonného výboru volili podle Adamse v několika kolech, který sport nebude zařazen mezi 25 kmenových olympijských sportů. Podle anonymního zdroje AP se v posledním kole rozhodovalo mezi zápasem, moderním pětibojem, taekwondem a pozemním hokejem. Předseda MOV Jacques Rogge se hlasování zdržel.

"Jestli pětiboj zůstal, tak to je pro nás dobrá zpráva. Protože obecně platí pro každý sport, i pro atletiku či plavání, že mít statut v olympijském hnutí je stěžejní informací," řekl ČTK reprezentační trenér moderních pětibojařů Jakub Kučera.

Zápasilo se už při starověkých olympiádách

Zápas byl součástí už starověkých olympiád a nechyběl ani na prvních novodobých hrách v roce 1896. Po krátké přestávce se v roce 1904 do programu OH vrátil, od roku 2004 zápasily na olympijských žíněnkách i ženy. Loni v Londýně 344 zápasníků bojovalo o 11 sad medailí ve volném stylu a o sedm v řecko-římském.

Čeští a českoslovenští zápasníci získali na olympijských hrách jednu zlatou, sedm stříbrných a sedm bronzových medailí. O nejcennější kov se na OH 1972 v Mnichově postaral Vítězslav Mácha v řecko-římském stylu v kategorii do 74 kg. Posledním čs. medailistou pod pěti kruhy byl v roce 1988 v Soulu Jozef Lohyňa, bronzový ve volném stylu do 82 kg.

Zápasníky rozhodnutí výkonného výboru MOV zaskočilo. "Na jednu stranu je to pro mne velké překvapení, protože zápas patří k nejstarším olympijským sportům. Na druhou stranu mezinárodní zápasnická federace neudělala nic pro to, aby udělala atraktivnější pravidla pro diváky. Sledovanost zápasu na olympiádě klesala a zřejmě i to ovlivnilo rozhodnutí MOV," řekl Lohyňa slovenským médiím.

Programová komise MOV připravila před jednáním patnáctičlenné exekutivy analýzu jednotlivých sportů, v níž hlavními kritérii byly světová rozšířenost a popularita, televizní sledovanost, prodej vstupenek a přístup k dopingu. Žádný oficiální žebříček ale nesestavila.

Reklama