Článek

Tablety a lahvičky meldonia, zakázané látky, kterou užívala ruská tenistka Maria Šarapovová.
Až dosud nejlépe vydělávající sportovkyně světa totiž ve svém pondělním prohlášení uvedla, že meldonium užívala deset let a nevšimla si, že od ledna se ocitlo na seznamu zakázaných prostředků světové antidopingové organizace WADA.
Podle lotyšské firmy Grindeks, která meldonium vyrábí, by se ale jejich produkt měl užívat v mnohem kratších intervalech. „Podle zdravotního stavu pacienta by se léčba meldoniem měla pohybovat mezi čtyřmi až šesti týdny. A to dvakrát nebo maximálně třikrát za rok. Pouze lékař může posoudit zdravotní stav pacienta a léčbu prodloužit," stojí v prohlášení firmy.
Meldonium je lékem na srdce, má zlepšovat krevní oběh. Sama tenistka vysvětlovala jeho užití tím, že jí pomáhalo řešit problémy se srdečním tepem, nedostatkem hořčíku a chtěla se jím chránit i před cukrovkou, kterou mají v rodině.
Pomáhá, nebo ne?
Šarapovová žije od 7 let na Floridě, a zatímco v USA je meldonium takřka neznámé, v zemích bývalého Sovětského svazu jde naopak o velmi populární látku. Ve velkém se dokonce užívala v sovětské armádě.
Vynálezce léku Ivars Kalvinš dříve řekl listu Diena, že jeho produkt byl podáván v osmdesátých letech minulého století vojákům při válce v Afghánistánu.
„Hlavně ve vyšších nadmořských výškách, kde byl nedostatek kyslíku. Když museli vojáci běžet třeba 20 kilometrů se vším vybavením. Všem se dávalo meldonium. Ale sami o tom nevěděli. Nikdo se na to tehdy nikoho neptal," uvedl Kalvinš.
Grindeks dříve uváděl, že jeho výrobek může „pomoci zvýšit výkonnost zdravých lidí při fyzickém a mentálním přetížení a během rehabilitace." V úterý lotyšská firma ale své tvrzení opravila s tím, že meldonium nemůže zvýšit výkonnost sportovců, spíše naopak.
„Bylo by rozumné podávat ho jako chránič buněk a prevenci před selháním srdce nebo poškození svalu v případě nadměrné zátěže," uvedla firma. Nicméně meldonium mimo jiné není schválený americkým úřady, tudíž se zde nesmí prodávat.
Německý antidopingový expert Mario Thevis, jenž pomáhal vyvinout test na meldonium, ale s lotyšským výrobcem nesouhlasí. „Existuje potenciál, že tato substance zvyšuje výkon. Zároveň podporuje rekonvalescenci a zvyšuje fyzické schopnosti. Test na něj je stejně spolehlivý, jako na ostatní doping," řekl Thevis agentuře AP.