Rychlobruslařka Sáblíková sedmá v závodě na 3000 m

TURÍN

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila sedmé místo v závodě na 3000 metrů. První olympijskou soutěž žen vyhrála devatenáctiletá Nizozemka Ireen Wüstová, která o více než vteřinu porazila krajanku Renate Groenewoldovou. Bronzovou medaili získala světová rekordmanka Cindy Klassenová z Kanady.

Osmnáctiletá česká závodnice do závodu na trati, která není její nejoblíbenější, nastoupila až v poslední rozjížďce. Juniorská světová rekordmanka svou soupeřku Claru Hughesovou z Kanady porazila o 75 setin a na třetí Klassenovou ztratila něco málo přes čtyři vteřiny. To je výkon, o kterém její trenér Petr Novák před závodem prohlásil, že by byl příslibem medailového úspěchu v závodě na pětikilometrové trati. Oblíbená disciplína Sáblíkové je v Turíně na programu 25. února.

Německo bez medaile

Z překvapivého vítězství se radovala mladá Wüstová, jež ani nebyla zařazena do poslední skupiny papírově nejlepších rychlobruslařek. Na poměrně pomalém oválu v Turíně dosáhla času 4:02,43 minuty, kterému se žádná z favoritek nedokázala přiblížit ani na vteřinu.

Úspěch nizozemských rychlobruslařek potvrdila stříbrem Groenewoldová, která tak obhájila druhé místo ze Salt Lake City. Až bronzová medaile zbyla na světovou rekordmanku Klassenovou.

S velkým zklamáním se musel vyrovnat německý tým, který v této disciplíně zůstal poprvé od Sappora 1972 bez olympijské medaile. Anni Friesingerová skončila čtvrtá, až za ni se zařadila obhájkyně olympijského vítězství Claudia Pechsteinová a šestá příčka zbyla na Danielu Anschützovou-Thomsovou.

Rychlobruslení - 3000 m žen:
1. Wüstová 4:02,43, 2. Groenewoldová (obě Niz.) 4:03,48, 3. Klassenová (Kan.) 4:04,37, 4. Friesingerová 4:04,59, 5. Pechsteinová 4:05,54, 6. Anschützová-Thomsová (všechny Něm.) 4:06,89, 7. Sáblíková (ČR) 4:08,42, 8. Grovesová 4:09,03, 9. Hughesová (obě Kan.) 4:09,17, 10. Wojcická (Pol.) 4:09,61.