Rubriky:

Běžkyně sobě

Nechte se inspirovat ostřílenou světovou mistryní

4. července 2016 10:47 - Londýn

Britská atletka a držitelka dodnes platného světového rekordu v maratónu Paula Radcliffová na sobě tvrdě pracovala až do oficiálního ohlášení ukončení profesionální činnosti. V průběhu let o sobě a metodách svého tréninku prozradila mnoho podrobností. Můžete se tedy nechat inspirovat a využít zkušeností jedné z nejpovolanějších osob na zeměkouli. Je přeci jasné, že žádný úspěch nepřijde jen tak sám od sebe a bez práce...

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Tréninkový program Radcliffové byl pestrou směsí silového tréninku, běhu, kompenzačního cvičení a dostatečného odpočinku. I samotnou běžeckou sekci lze považovat za více než dostatečnou, Paula totiž pravidelně nabíhala přes 230 kilometrů týdně (no ano, ekvivalent více než pěti a půl maratónských tratí za týden).

V dobách svého nejúspěšnějšího působení na maratónských štrekách trávila Radcliffová mezi dvěma a pěti hodinami denně cvičením na svaly tělesného jádra, procvičováním výbušné síly a dynamiky, strečinkem či v ordinaci fyzioterapeuta. Právě díky tomu dokázala uhájit svoji nadvládu před běžkyněmi z Keni.

Paula Radcliffová se držela na špici také v oblasti sportovní výživy. Věnovala i této složce přípravy maximální pozornost a rozhodně ji nepodceňovala. Říká se, že až desetinu svých příjmů investovala do celého týmu specialistů, kteří se starali o to, aby její tělo mělo dostatek uhlohydrátů, tuků, proteinů, ale také vitamínů a minerálů. Jedině tak se mohla udržet na pozici, jež je rezervována pro ty nejlepší.

Paula Radcliffová (1973) se nejprve profilovala jako přespolní běžkyně, když v roce 1992 vybojovala juniorský titul na světovém šampionátu. O deset let později se ale rozhodla přesedlat na královskou disciplínu vytrvalců, maratón. Ještě v témže roce si připsala vítězství na londýnském maratónu a o pár týdnů později dosáhla světově rekordního času v Chicagu. Asi nejdůležitější moment v její kariéře přišel v roce 2003, 13. dubna, opět v Londýně. Tam totiž Radcliffová nastavila dodnes platný světový rekord s hodnotou 2:15:25, k němuž se žádná jiná žena nepřiblížila ani na tři minuty. Maratónkyně oznámila konec kariéry v loňském roce a jako poslední si zaběhla ‒ jak jinak, než maratón v Londýně. Povzbudit a rozloučit se s ní přišly tisíce lidí.

Na počátku bojovala Radcliffová s výbušností a dynamikou. Velmi jí pomohlo toto jednoduché cvičení. Zkuste jej také!
• 20 dřepů s výskokem
• 20 výpadů s výskokem
• 10 dřepů s výskokem na jedné noze
tuto sérii třikrát opakujeme

Radcliffová, žena s enormním VO2 max, využívala také účinky tréninků ve vyšší nadmořské výšce. Často běhala v okolí amerického Albuquerque ve výšce kolem 2000 metrů. Sílu nohou podporovala výskoky na bednu, seskoky z bedny či poskoky do různých směrů. Takže na co ještě čekáte? Dejte se do práce!

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce