Rubriky:

Běžkyně sobě

Pase kozy a pije pivo. Přesto dosáhla úctyhodného výsledku

1. června 2017 08:37 - Ciudad de México

Skoro se chce s úsměvem vzpomenout ono staré české povzbuzovací pořekadlo Makej! Tady to běhaj i babky s nůší!, které obzvláště dobře sedne při horských maratónech. Dvaadvacetiletá Mexičanka v sukni, s šátkem kolem ramen, nazutá v sandálech vyrobených ze staré pneumatiky se jistě touto pověstnou babkou jednou stane. Už teď dokáže řádně vyprášit kožich všem profesionálům, když dojde na horský ultra-běh na 50 a více kilometrů.

 

facebook Espartano

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Představte si, že nastoupíte na velmi obtížný závod skvěle připraveni: Dlouhodobý trénink pod dohledem populárního trenéra za sebou, běžecký batůžek obtěžkán nejnovějšími sportovními energy drinky a gely, na nohou aerodynamický výkřik poslední obuvnické módy a kompresní vybavení od světoznámého výrobce všude kolem. Na startu zmáčknete tlačítko na nejmodernějších sportovních hodinkách s GPS a kynetickým čidlem schopným měřit parametry vašeho běhu s přesností na tisíciny vteřiny...

Porovnání běžecké dynamiky: Běhat naboso je dobré, běhací pás jen odráží techniku

A pak vás ve strmém stoupání lehce míjí podivná žena v sukni, v sandálech a bez jediného skutečného tréninku za sebou. Jako by bez námahy plula na oblaku prachu, který vy jste odsouzeni dýchat, zatímco ji zezadu provrtáváte závistným, nechápavým pohledem.

Přesně v tomto stylu zakralovala María Lorena Ramírez na padesáti kilometrovém Ultra Trail Cerro Rojo v centrálním Mexiku. Její jedinou přípravou byla každodenní pastva dobytka a konzumace kukuřičného piva.

María pochází z kmene Tarahumarů, který proslavila především kniha Zrozeni k běhu (Born to run) a bělošský odrodilec posedlý během Caballo Blanco. Indiánský kmen z oblasti Měděných kaňonů je znám svými schopnostmi, jež nabyl extrémně dlouhými běhy mezi roztroušenými příbytky svých členů. Tarahumarové běhají ve skupinách smíšených věkových kategorií, vzájemně si pomáhají a povzbuzují se. Proslulá je také jejich konzumace obrovského množství kukuřičného piva a jejich recyklovaná obuv huaraches.

María zaběhla 50 kilometrů v obtížném terénu za 7 hodin a 3 minuty a získala tak prize money ve výši 6000 pesos (necelých 8000 korun). Živí se jako pastýřka koz a každý den nachodí asi 10-15 kilometrů. Její letošní úspěch ovšem není zdaleka první. Už loni se blýskla na Caballo Blanco Ultramarathon, kde doběhla druhá na sto kilometrové trati. Také mnoho členů Maríiny rodiny běhá a účastní se také oficiálních závodů.

boe, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce