Rubriky:

Odjinud

Čína chce dopingu ukázat tvrdou pěst! Provinilci půjdou do chládku

3. ledna 2019 08:22

Čínský sport vyvolával v minulosti řadu otazníků. Nyní se země snaží nastavit zcela jinou úroveň čistoty svého sportu a říci dopingu jasné NE! Do jaké míry se jedná pouze o gesto, nebo zda dopujícím sportovcům skutečně Čína ustele na růžích s pořádnými ostny a trny, se zatím lze jen dohadovat. Pokud ale bude v praxi vypadat všechno tak jako na papíře, mohlo by se sportovní klání posunout na vyšší úroveň.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Nový rok 2019 chce začít Čína pěkně zostra. Zpravodajská agentura Sin-chua přišla s oznámením, že už začátkem letošního roku chce Říše středu změnit dopingová pravidla a přísně trestat jejich porušení. Napříště by tak doping ve sportu byl trestným činem a byl by projednáván jako jakýkoli jiný podvod, takže sportovcům by reálně hrozilo vězení. Čína se tak světu snaží ukázat, že to s bojem proti dopingu myslí opravdu vážně.

Číňané všechny převálcují. Zřejmě je to otázka několika málo let

Asijská země ale není první, kdo s takovým krokem přichází. Něco podobného platí od roku 2015 u našich západních sousedů v Německu. Tam ale zůstalo spíše u náznaku, na činy nedošlo. Od doby platnosti příslušného zákona nebyl uvězněn jediný dopující atlet. Pravidla nebyla přísně vymáhána, ale na papíře vypadají hezky.

Něco podobného pro sportovce přichystaly i Spojené státy americké. Takzvaný „Rodchenkov Anti-Doping Act" by měl umožnit postihovat institucionalizovaný doping stejným způsobem jako trestný čin podvodu. Kritici ovšem tvrdí, že USA nesměřují své pokusy o čistotu sportu do vlastních řad, ale mají spíše sloužit jako zbraň proti Rusku.

Světová antidopingová agentura WADA spolu s Mezinárodním olympijským výborem jsou prý proti trestnímu stíhání dopujících a zastávají názor, že podobné kroky udělají zranitelnými v podstatě všechny atlety. Vyvstává tak ještě více otázek než odpovědí. Do jaké míry budou úspěšné kroky autoritářského režimu v Číně, ukáže čas. Na jedné straně si asijská velmoc velice zakládá na výkonech svých reprezentantů, na straně druhé má ale mocné nástroje k prosazování svých opravdových zájmů. Neskončí celá situace tak, že se čínští atleti ocitnou mezi dvěma mlýnskými kameny, kdy budou muset podávat světové výkony v soubojích s dopujícím zbytkem světa, zatímco oni budou mít povinnost být „čistí"?

kü, Sport.cz

Souhlasili byste s uzákoněním dopingu jako podvodu?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce