Článek
Senegalský levák v úterý poprvé pózoval v dresu West Hamu, zvládl i první rozhovor pro klubové stránky, kde vychvaloval Slavii. Z Londýna za něj doputuje do Edenu 22 milionů eur, což je asi 542 milionů korun.
S dalšími bonusy si může Slavia vydělat další čtyři miliony eur. A nezapomeňte na procenta z případného dalšího Dioufova prodeje.
Je to hra s fiktivními čísly, ale schválně se podívejte na specializovaný web Transfermarkt. Jen samotný Diouf se prodal za víc, než je souhrnná hodnota hned 13 (!) týmů ligy, která v pátek odstartuje nový ročník. Nová posila West Hamu stojí víc než kupříkladu kádr Baníku, Liberce nebo Olomouce, kterou na podzim čekají evropské poháry.
I bez příplatků se dvacetiletý Afričan stal nejdražším fotbalistou, který opouštěl českou ligu. Trumfl i půlmiliardové kšefty za současného reprezentačního kapitána Součka nebo zázračného kouzelníka Rosického.
Už chápete, jak je Dioufův přestup unikátní?
Slavia Afričanovu hodnotu po příchodu z norského Tromsö za necelý rok a půl zdvanáctinásobila!
Je až symbolické, že se přestup oficiálně dokončil jen den poté, co zveřejnila Slavia mistrovský dokument, v němž klubový boss Jaroslav Tvrdík přiznal, že ještě předloni nastal okamžik, při níž tradiční sportovní značka neměla na výplaty.
„Ve chvíli, kdy přišel pan Tykač, jsme se zbavili starostí, které naši soupeři neměli,“ tvrdil Tvrdík. Miliardář a movitý majitel má vliv i při Dioufově přestupu.
Slavia už nemusí za každou cenu prodávat, aby se udržela provozuschopná. Může jednat, šponovat cenu, odmítat první návrhy, jako udělala u Dioufa nebo v zimě u brankáře Kinského, kterého nakonec za minimálně 16 milionů eur vyprovodila do Tottenhamu.
V Dioufově případě dokonce nastala chvíle, kdy už i Tvrdík vyhlašoval, že může ve Slavii zůstat.
Spíš šlo o hru a demonstraci, že současná Slavie stojí na pevných finančních základech. Byla by ale chyba, kdy Diouf dál oblékal červenobílý trikot.
Hlavou i tělem už byl jinde.
Na herním kempu v Rakousku si opakovaně volal s agentem, vývoj řešil i se slávistickými funkcionáři Kovářem nebo Bílkem. Šetřil se, trenéři mu vymýšleli program, aby se minimalizovalo riziko zranění.
Myslíte, že kdyby z nákladného transferu sešlo, byl by Diouf okamžitě schopný v neděli nastoupit v úvodním ligovém kole proti Hradci? V mumraji kolem jeho stěhování zaniklo, že jde stále o dvacetiletého kluka, který z toho měl hlavu v pejru.
Kdo ví, jak dlouho by se musel srovnávat s faktem, že dál trčí v české lize, kterou už sportovně přerostl.
O tom ale ať promluví ten nejpovolanější, trenér Slavie Jindřich Trpišovský.
„Má za sebou teprve přes 60 zápasů mezi dospělými, ale nepamatuju si u stranového hráče, že bychom trénovali takhle komplexní kvalitu.“
„Umí připravit gól, ale sám ho dát nohou i hlavou. Umí zakončit ve vápně i mimo něj. Většinou krajní hráči preferují jeden typ centru. On ho zvládá z hloubky, do kapsy nebo pod sebe. Taky je odolný, běhavý, rychlý.“
„Často se lidi koukají na to, kdo co umí. Já spíš koukám z druhé strany, kde mají hráči slabiny. Koukáte na Malicka, a když je v laufu, nenajdete nic špatného. Možná mu vytknete hru pravou nohou, ale to je u leváků docela běžné.“

Diouf zamával Edenu a spěchal na letiště. Potenciál má brutální, skvělý příběh, zní ze SlavieVideo: Sport.cz
O rostoucí ceně už řeč byla, ale dá se na ni hledět i z jiného úhlu, který umocňuje výjimečnost transferu. Dioufovu cenovku po báječném podzimu stanovila Slavia na 20 milionů eur, kterou nikdo ze zájemců neakceptoval. Na jaře měl Diouf prasklinu v lýtkové kosti, marodil i s kotníkem, ve druhé půlce sezony se trefil jen jednou, ale stejně se cena zase zvedla. A tentokrát se našel i kupec.
Psalo se o nekončící frontě zahraničních nápadníků, nicméně Dioufova hodnota v závěrečné fázi vystoupala do vesmíru, kde vážných zájemců už bylo jen pár.
Finančně se o něj mohlo ucházet už jen několik klubů z Německa, Francie, Itálie nebo Španělska. Seriózně se vyptávalo třeba i Fenerbahce, ale Turecko zase patřilo k destinacím, o které Diouf nejevil zájem.
Premier League je zcela jiná ekonomická sorta, ale zkuste si i anglický seznam proškrtat. Týmy bez zájmu nebo se zcela odlišným systémem jako Manchester City. Potom ty, které už pozici levého beka stihly obsadit. Kupříkladu Liverpool, jehož zájem se v zimě také skloňoval. A nakonec ty, jenž se obávaly striktnějších finančních pravidel.
Až prodej křídelníka Kuduse do Tottenhamu přispěl k tomu, že West Ham mohl vysázet sešívaným ranec.
Slavii k rekordu pomohlo, že se Diouf blýskl v senegalském nároďáku v červnové přípravě proti Anglii (3:1). Kdyby pokračoval ještě půlroku v Edenu, mohl by zafungovat stejný efekt v duelech Ligy mistrů proti absolutním hvězdám.
Jenže vyplatil by se Slavii risk? Nezbrzdilo by Dioufův rozmach další zranění? A kdyby vše klaplo, našel by se vůbec smělý zájemce, který by za fotbalistu z české ligy poslal třeba 30 milionů eur?
Ač její úroveň stoupá jako inflace na trhu, zejména v Anglii se na Česko stále hledí trochu jako na soutěž nižší jakosti. Dioufova hodnota se otírala o český strop.
O moc výš už jít nemohla. Proto je pro Slavii dobře, že Diouf šel. Podobný transfer se těžko zopakuje.
Rosického přestupový rekord vydržel bezmála dvacet let, Součkovo maximum platilo přes pět let. A Diouf se taky nějakou chvíli na špici žebříčku udrží.