Rubriky:

Odjinud

36 let trvalo, než se konečně našel přemožitel

26. října 2016 08:30 - New York

Bez čtyř let dlouhá čtyři desetiletí trvalo, než se našel pokořitel Franka Giannina. Rekord v překonání Spojených států napříč s využitím pouze síly vlastních dolních končetin, Trans America padl. Americký ultraběžec Pete Kostelnick tvrdě dřel neuvěřitelných šest týdnů, aby se zapsal do síně nezapomenutelných, nesmrtelných.

 

facebook Pete's Feet Across America

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Devětadvacetiletý čahoun se v pondělí objevil v New Yorku, aby světu dokázal, že je možné uběhnout v průměru přes 115 kilometrů denně, po dlouhých šest týdnů každý jednotlivý den. 4935 kilometrů je za ním. To vše za neuvěřitelných 42 dní, 6 hodin a 30 minut. To je zlepšení původního rekordu o celé 4 dny, 2 hodiny, 6 minut.

ČTĚTE TAKÉ: Může jíst cokoli a nepřibere, vše přemění na energii

Dokázal si někdo někdy předtím představit, že je něčeho takového člověk vůbec schopen? Kostelnick byl na nohou už ve tři hodiny ráno, aby zdolal prvních 65 kilometrů ještě dříve, než si udělá svou první přestávku. Ta trvala kolem půl hodiny a vytrvalec se během ní najedl a už se vydával znovu na cestu. Po zdolání o mnoho více než stovky kilometrů se už v sedm hodin večer odebíral k odpočinku do auta.

Běžce doprovázel na cestě malý tým, který měl za úkol jeho podporu, ale také dokumentaci jeho výkonů. Pro potřeby zápisu do Guinnessovy knihy rekordů musel rovněž sbírat podpisy a reporty očitých svědků. Právě velmi důkladná dokumentace je pro zápis rekordu velmi důležitá. V minulosti se totiž vyskytly případy, během nichž při pokusech o Trans America někteří běžci podváděli. Sám Kostelnick měl na svých zápěstích dvoje identické hodinky s GPS, aby zajistil všechna data o svém běhu, i kdyby došlo k nějakým technickým problémům.

Trasu ze San Francisca do New Yorku Pete zvládnul, nyní se všechny důkazy prozkoumávají, než bude jeho rekord prohlášen za oficiální. Jeho výkon přišel do cíle ocenit také držitel dosavadního rekordu Frank Giannino. Ten na své pouti podle oficiálních zdrojů urazil ještě o pár kilometrů více, přesněji 4989. Pete nejspíš znal po cestě pár zkratek. Anebo před čtyřmi desítkami let udělali někde zeměměřiči chybu.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce