Sparta - Jablonec 3:0Sparta rozdrtila Jablonec a čelo tabulky má na dostřel

31. Haraslín 1 : 0
54. Kuchta 2 : 0
71. Haraslín 3 : 0

Fotbalisté Sparty porazili v nedělním 20. kole první ligy Jablonec 3:0. Pražané vyhráli v nejvyšší soutěži šestý z posledních sedmi zápasů a využili zaváhání vedoucího městského rivala Slavie i obhájce titulu Plzně. Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho na ně z třetího místa ztrácejí pět, respektive tři body.

Gólová radost sparťana Lukáše Haraslína v utkání s Jabloncem.

Spartu poslal do vedení v první půli Lukáš Haraslín, po přestávce skóroval Jan Kuchta a po něm opět Haraslín. Letenští zdolali Jablonec v lize po čtyřech utkáních, doma mu od března 2007 nepodlehli v 18 zápasech v řadě. Tým kouče Davida Horejše nevyhrál páté z posledních šesti kol a je třináctý. Od Teplic, které jsou na první barážové pozici, ho dělí pouze lepší skóre.

Úvodnímu výkopu předcházela narozeninová ceremonie Dušana Uhrina staršího, který před dvěma týdny oslavil 80. narozeniny. Spartu jako trenér mimo jiné dovedl k dvěma titulům a s českou reprezentací získal na mistrovství Evropy 1996 stříbro.

Poprvé v základní sestavě domácích nastoupil australský reprezentant Mabil. Po necelých 20 minutách hry se srazili hlavami sparťanský záložník Kairinen s hostujícím stoperem Akpudjem. Prvně jmenovaný utrpěl krvavé zranění a do kabiny zamířil na nosítkách. Místo něho přišla jiná zimní posila Albánec Laci. Akpudje dohrál utkání s obvazem.

Letenští se prosadili ve 31. minutě. Bývalý hráč Jablonce Zelený před vápnem přiťukl Haraslínovi a domácí křídelník přízemní ranou k tyči otevřel skóre. Šestadvacetiletý Slovák se trefil ve druhém kole po sobě.

Severočeši se dostali k ohrožení domácí branky až v nastavení úvodního dějství. Chramosta využil špatné zpětné hlavičky kapitána Krejčího mladšího a nahrál Šulcovi, jehož střelu gólman Kovář vytáhl na roh.

Po změně stran se Akpudje nechtěně vložil do rány střídajícího Minčeva a brankář Hanuš vyškrábl míč nad břevno. Poté dostal přihrávku do běhu Haraslín, Hanuš ale včasným vyběhnutím Jablonec zachránil.

V 54. minutě se mu to však už nepovedlo, když před sebe vyrazil Wiesnerovu ránu a dorážející Kuchta se nemýlil. Rovněž český reprezentant se zapsal mezi střelce ve druhém kole po sobě a pošesté v ligovém ročníku.

Následně Minčev přihrál na bližší tyč Kuchtovi, jehož zakončení zastavila tyč. O chvíli později po náběhu za obranu trefil bývalý hráč Slavie druhou tyč, potom ho vychytal Hanuš.

Domácí naprosto dominovali a v 71. minutě se dočkali třetího zásahu. Laci nahrál Haraslínovi a ten zamířil nechytatelně do horního rohu branky. V sezoně nejvyšší soutěže zaznamenal pátý gól. Z dálky poté zkusil štěstí Sadílek, jenže Hanuš byl proti.

Sparta doma v nejvyšší soutěži naplno bodovala v šestém duelu po sobě. Jablonec prohrál venku v lize páté z posledních šesti utkání.

Sparta Praha - FK Jablonec 3:0 (1:0)
Branky: 31. a 71. Haraslín, 54. Kuchta. Rozhodčí: Černý - Hájek, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Ladislav Krejčí II - Souček, Král. Diváci: 10.917.
Sparta: Kovář - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner, Sadílek, Kairinen (29. Laci), Zelený (77. Goljan) - Mabil (46. Minčev), Haraslín (76. Daněk) - Kuchta (70. Jankto). Trenér: Priske.
Jablonec: Hanuš - Akpudje, Král, Martinec - Šulc, Hübschman, Považanec (61. Surzyn), Souček - Chramosta (77. Štěpánek), Jovovič (60. Černák) - Ikaunieks (77. Velich). Trenér: Horejš.