Článek
Dál v ní platí, že je extrémně fyzicky náročná, běhavá a soubojová. Žádná novinka. Pravidelný datový sumář společnosti Opta odhaluje další věci, v nichž se česká liga odlišuje od Evropy.
Pozor, nejedná se o analýzu v pravém slova smyslu. Text spíš nabízí výčet faktů, zajímavostí, odlišností a srovnání, z čehož lze poměrně dobře vykreslit úroveň domácí soutěže.
Když nevíš co s míčem, centruj
Ke známým nej si připište další českou zajímavost. V žádné jiné soutěži nenapočítáte za zápas tolik centrů jako v tuzemsku. Nejvýraznější představitel směru? David Douděra.
„Nutím se do nich. Netankuje mě, když slyším, že z 12 centrů mám jednu asistenci, ale samozřejmě si přeju a snažím se, aby jich bylo víc,“ líčil neunavitelný pravák ze Slavie.
V průměru podle Opty doletí za zápas české ligy do vápen 28 centrů.
Jak vypadá další pořadí? 2. španělská La Liga (26,4), 3. turecká Süper Lig (26,3), …, 9. Premier League (24,2), 10. portugalská liga (23,6).
Standardky jako zbraň
O účelnosti rohových kopů v nejvyšší soutěži jsme psali nedávno v jiné jarní analýze. Docela zajímavě vychází i poměr gólů ze standardek na celkový počet tref. V tuzemsku z nich padne víc než třetina, což je zajímavý ukazatel nejen pro trenéry.
Jak vypadá evropské pořadí? 1. portugalský liga (37,8 %), 2. turecká Süper Lig (34,7 %), 3. česká liga (34 %), …, 9. nizozemská Eredivisie (30,1 %), 10. Premier League (28 %).
Liga nepřesností
Nároky na zdatnost si dál vybírají daň na přesnosti. V domácí soutěži se vyskytuje suverénně nejvyšší procento zkažených přihrávek. Jejich úspěšnost docela vypovídá o kvalitě soutěže.
Jak vypadá pořadí? 1. francouzská Ligue 1 (84,3 %), 2. Premier League (83,7 %), 3. italská Serie A (83,2 %), …, 9. turecká Süper Lig (79,7 %), 10. česká liga (75,5 %).
Přestřelka v Edenu jako výjimka
Sedmigólová přestřelka Slavie s Plzní (4:3) vylepšila průměrný počet gólů v zápasech české ligy. Za gólovými hody vyrazte do Německa. Naopak je statisticky pravděpodobnější, že si méněkrát zakřičíte gól než v Česku jen v Portugalsku a Itálii.
Pořadí soutěží v kategorii góly za zápas: 1. německá bundesliga (3,11), 2. nizozemská Eredvisie (3,00), 3. Premier League (2,97), …, 7.–8. česká liga a španělská La Liga (oba 2,62), 9. portugalská liga (2,54), 10. italská Serie A (2,52).
Patrioti zajásají
Spartu dovedla v předchozích sezonách ke dvěma titulům sázka na zahraniční borce. Kdo ví, jak by vypadala současná hra zlaté Slavie bez Oscara, Zafeirise nebo Dioufa v záložní řadě. Plzeň si zase nedovede představit útok bez Afričanů Durosinmiho nebo Adua.
V tuzemsku za poslední dekádu přibylo cizinců, kteří navrch zastávají klíčové role v sestavách. V porovnání s Evropou ale nadále v české soutěži převažují domácí borci. Bezmála 70 procent veškerého odehraného času v lize odkopali Češi. Převahu domácích jedinců už v desítce elitních lig najdete pouze ve Španělsku.
Zajímavé, že?
Naopak nejhůř se prosazují domácí borci v anglické Premier League, kde zase přes 70 procent prostoru dostávají zahraniční plejeři.
Odehraný čas domácích hráčů: 1. česká liga (69,2 %), 2. španělská La Liga (57,3 %), 3. německá bundesliga (45,4 %), …, 9. italská Serie A (32,5 %), 10. Premier League (29,4 %).
Nedostatek mladíků
Není to novinka. Český fotbal zaostává ve výchově a začleňování mladíků do profifotbalu. Asi by na samostatný rozbor vydalo, zda se jedná o vadu systému, nedostatek talentu, brzké odchody do ciziny nebo nedůvěru tuzemských trenérů v mládí. To vše má nejspíš podíl na statistikách, které nevyobrazují tuzemskou ligu zrovna v příznivém světle.
Pouze 2,4 procenta veškerého odehraného času všech hráčů v české lize odehráli fotbalisté do 20 let. Například v takové Francii teenageři si zabírají sedm procent odehraného času.
Ještě tristněji dopadá další kategorie. Víte, kolik gólů zaznamenali teenageři v aktuální sezoně nejvyšší soutěže? Třináct. Pouze v Turecku najdete méně náctiletých střelců.
Pokud bychom šli věkově ještě níž, čísla budou ještě smutnější.
Jaj... 😬 pic.twitter.com/vG1ySOxXUX
— zdenek folprecht (@ZdenekFolprecht) April 1, 2025
Odehrané minuty hráčů kategorie U20: 1. francouzská Ligue 1 (7 %), 2. belgická liga (5,6 %), 3. nizozemská Eredivisie (4,3 %), …, 8. česká liga (2,4 %), 9. turecká Süper Lig (1,9 %), 10. italská Serie A (1,4 %).
Počet gólů hráčů kategorie U20: 1. francouzská Ligue 1 (47), 2. belgická liga (46), 3. nizozemská Eredivisie (42), …, 9. česká liga (13), 10. turecká Süper Ligu (5).
Málo žlutých, ale dost vyloučených
Nejméně zasahují arbitři do hry v Nizozemsku, odpískají 20,3 faulu za zápas. Nejvíce zase v Portugalsku, kde hru přerušuje průměrně 28 nedovolených zákroků. V české lize se za zápas v evropském kontextu odpíská průměrné množství faulů (23,4).
Dál je ale zajímavé, že následné cifry s tím dál moc nekorelují.
V tuzemské lize se uděluje 3,7 žluté karty na zápas, což je nejméně po nizozemské soutěži. Naopak ale v Česku uvidíte nejvíce vyloučených. Vylučuje se v průměru v každém čtvrtém ligovém zápase.
Rozhodčí na počátku vrcholící sezony nastavili přísnější metr, který trestal nebezpečnější zákroky. Například v jednom zářijovém kole vytáhli sudí nevídaných devět červených karet. „A bude jich přibývat,“ tušil v pořadu Přímák i vicemistr Evropy z roku 1996 Michal Horňák.
Mýlil se. Tuzemští plejeři spíš přivykli přísnějším normám, průměr vyloučených se snížil, ale Česko si dál drží evropské prvenství.
Počet žlutých za zápas: 1. nizozemská Eredivisie (3), 2.–4. česká liga, italská Serie A, francouzská Ligue 1 (všichni 3,7), …, 9. turecká Süperlig (4,7), 10. portugalská liga (4,8).
Počet červených za zápas: 1. Premier League (0,13), 2. nizozemská Eredivisie a německá bundesliga (oba 0,18), …, 9. portugalská liga (0,24), 10. česká liga (0,25).