Buffalo - Montreal 3:4 SNParádní Rouskův debut v NHL! Gól a přihrávka, český mladík byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu

Vydařenou premiéru v NHL má za sebou český útočník Lukáš Rousek. Třiadvacetiletý forvard ve službách Buffala ozdobil svůj debut v nejslavnější hokejové soutěži světa proti Montrealu gólem a přihrávkou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Přesto jeho příspěvek Šavlím víc než k zisku bodu nestačil, prohrály nakonec 3:4 po samostatných nájezdech a na příčky zaručující play off ztrácejí pět bodů.

Český útočník Lukáš Rousek oslavuje se spoluhráči z Buffala svoji trefu v utkání NHL proti Montrealu.

Rousek do prvního zápasu v NHL v kariéře vstoupil bez ostychu a hned ve čtvrté minutě vstřelil premiérový gól. Odchovanec pražských Letňan si před brankou našel střelu odraženou od zadního mantinelu a z dorážky srovnal na 1:1. "Lukáš je velice šikovný hráč. Vůbec mě nepřekvapuje, že dal gól hned při své premiéře v NHL," řekl o českém útočníkovi JJ Peterka, jenž po jeho boku nastupoval v minulé sezoně ve farmářském celku Rochester Americans.

Druhý bod přidal ve 29. minutě, když se zapojil do akce před vedoucí brankou Buffala. Puk se po ose Rousek, Victor Olofsson dostal až k Rielymu Stillmanovi a ten zvýšil na 3:2 pro Sabres. Montreal ve třetí části srovnal a v závěrečném rozstřelu získal bonusový bod. Rodák z Ostrova nad Ohří Rousek strávil na ledě devět minut a prosadil se z jediné střely na branku. Gólem v čase 3:49 o čtyři minuty překonal rekord Jaroslava Pouzara a stal se nejrychleji skórujícím českým hokejistou při debutu v NHL. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu Pouzar se v prvním zápase v lize prosadil na konci osmé minuty.

"Lukáš výborně čte hru a zapadl do našeho systému velmi rychle. Je jasné, že s námi trénuje, a tím pádem ví, jakým stylem hrajeme, prokázat to v zápase ale není vůbec jednoduché. Je to skvělý hokejista a dnes to jen potvrdil," pochválil třiadvacetiletého útočníka trenér Sabres Don Granato. Rouskovu premiéru si nenechal ujít druhý nadějný český útočník působící v organizaci Buffala Jiří Kulich. "Dát gól v prvním střídání, z první střely, to je neuvěřitelné. Jsem za něj moc šťastný," řekl juniorský vicemistr světa o spoluhráči z Rochesteru.

Brankář Vítek Vaněček 31 zákroky neodvrátil porážku New Jersey na ledě New York Islanders. Devils prohráli 1:5 a nebodovali ve třetím z posledních čtyř zápasů. Vaněček inkasoval tři branky a chytal s úspěšností přesahující 91 procent, domácí dali dva góly při hře soupeře bez gólmana. "Skóre tomu nenapovídá, ale náš brankář odchytal povedený zápas. Hlavně ve druhé třetině nás Vítek několikrát podržel. Bohužel jsme se od jeho výkonu nedokázali odrazit a prohráli jsme," řekl jediný střelec Devils Erik Haula.

Utkání nevyšlo Ondřeji Palátovi. Český útočník zakončil zápas s dvěma zápornými body a hlavně třetí branka Islanders ho musela mrzet. Palát z rohu kluziště poslal puk přímo na hůl Kylea Palmieriho a ten přesnou ranou vstřelil důležitý gól na 3:1.

Pětkrát z 29 střel inkasoval Karel Vejmelka, jehož Arizona podlehla Edmontonu 4:5. Coyotes na výhru čekají pět zápasů a v tabulce Západní konference jsou na 13. místě. Edmonton se po výhře posunul na pátou příčku.

Vítězství Oilers jednou asistencí podpořil Connor McDavid, jenž jako desátý hráč v historii NHL překonal hranici 140 bodů za sezonu. Naposledy se to povedlo pittsburské dvojici Jaromír Jágr, Mario Lemieux v sezoně 1995/96.

Shodně 5:1 vyhráli hokejisté Colorada v Anaheimu a Minnesoty nad Seattlem. Týmy bojující o třetí místo v Západní konferenci získaly důležité dva body a přiblížily se jistotě postupu do vyřazovacích bojů. Pět branek dala také Ottawa, jež zdolala Floridu 5:2. Panthers nebodovali počtvrté v řadě a v boji o play off ztrácejí tři body na osmý Pittsburgh.

Výsledky středečních zápasů NHL:
Buffalo - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 4. ROUSEK, 26. Peterka, 29. Stillman (ROUSEK) - 2. Harris, 25. Belzile, 49. Gallagher, rozhodující sam. nájezd Pezzetta. Střely na branku: 33:41. Diváci: 16 435. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher (Montreal), 2. ROUSEK (Buffalo), 3. Belzile (Montreal).
Ottawa - Florida 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
Branky: 10. B. Tkachuk, 19. Brännström, 40. DeBrincat, 58. Stützle, 59. Pinto - 26. a 50. Forsling. Střely na branku: 27:34. Diváci: 16 047. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk (Ottawa), 2. Forsling (Florida), 3. Sögaard (Ottawa).
Minnesota - Seattle 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 26., 35. a 41. Boldy, 16. Middleton, 51. Hartman - 51. Schwartz. Střely na branku: 20:36. Diváci: 19 219. Hvězdy zápasu: 1. Boldy, 2. M. Fleury, 3. M. Johansson (všichni Minnesota).
New York Islanders - New Jersey 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
Branky: 35. a 56. Palmieri, 8. Engvall, 59. Horvat, 60. Parise - 27. Haula. Střely na branku: 36:31. VÍTEK VANĚČEK za New Jersey odchytal 57 minut a 14 sekund, inkasoval tři branky z 34 střel a úspěšnost zákroků měl 91,2 procenta. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Sorokin, 3. Engvall (všichni NY Islanders).
Anaheim - Colorado 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Branky: 13. Grant - 16. Byram, 20. MacKinnon, 23. J. Johnson, 24. Ničuškin, 45. Girard. Střely na branku: 30:44. Diváci: 13 158. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Makar (oba Colorado), 3. Grant (Anaheim).
Arizona - Edmonton 4:5 (2:3, 0:1, 2:1)
Branky: 4. a 44. Maccelli, 13. a 45. Hayton - 5. Hyman, 14. Bouchard, 19. Nurse, 35. Draisaitl, 53. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 33:29. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu 57 minut a 15 sekund, inkasoval pět branek z 29 střel a úspěšnost zákroků měl 82,8 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins (Edmonton), 2. Maccelli, 3 Hayton (oba Arizona).